Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Finanšu trūkuma dēļ cieš arī kapu sakoptība 3

Latviešiem piederīgo atdusas vieta - kapi - ir vieta, kur ne vien pieminēt savus aizgājējus, bet pateicībā par viņu nodzīvoto mūžu tos arī kopt un izdaiļot. Tuvojoties kapu svētkiem, redakcija saņēmusi vairāku piederīgo telefonzvanus, kuri izteikuši pretenzijas par Cimzes kapu sakoptību.

Kapu apmeklētājiem vislielākās pretenzijas izraisa tas, ka kapu teritorija ir aizaugusi un daudzviet neizpļauta. Iedzīvotājos sašutumu rada fakts, ka netālu no Igaunijas robežas veidojas vairākas atkritumu kaudzes. Cilvēkus uztrauc arī sava drošība, jo kapos ir vairāki lieli nokaltuši koki. Tāpat iedzīvotāji ir neizpratnē, kāpēc joprojām nav izveidots Cimzes kapu plāns, pēc kura tuvinieki, piemēram, no ārzemēm atbraukušie, varētu sameklēt savu piederīgo atdusas vietas.

Jāatzīst, par šo pēdējo problēmu "Ziemeļlatvija" rakstījusi vairākkārt, bet diemžēl nekas nav mainījies un, visticamāk, tuvākajā laikā arī nemainīsies, jo nav neviena cilvēka, kas zinātu par jau esošajiem apbedījumiem. Nav arī stratēģijas, kā šo jautājumu varētu sākt kārtot kaut vai no šī brīža.

Cimzes kapu pārvaldnieces pienākumus jau ceturto gadu veic Ināra Bočkova. Pašlaik viņa atrodas atvaļinājumā, bet piekrīt tikties un atbildēt uz jautājumiem. Ejot uz tikšanās vietu - nelielo kapliču, ievēroju, ka kapos ievērojamu teritoriju aizņem seni apbedījumi, kuri pašlaik gan ir aizauguši ar garu zāli. Speciāli aizgāju pie ievērojamā novadnieka Jāņa Cimzes atdusas vietas, lai apskatītos, vai tā nav pamesta aizmirstībā. Biju patīkami pārsteigta, jo kapa vietu rotāja divi podi ar ziedošām sarkanām puķēm.

Diemžēl netālu no vēsturiskā apbedījuma draudīgi izslējies liels nokaltis koks. Līdzīgs redzams apbedījuma otrā pusē. Tuvojoties kapličai, priecē ar bruģi izklātais nelielais pagalms un sastādītās puķes, bet mulsina izsistais logs. Pašlaik kapu teritorijā strādā arī divas tā saucamās simtlatnieces, kuras kopj celiņus un veic citus tīrīšanas darbus.

I.Bočkova skaidro, ka viņas darba pienākumos ir galveno ceļu un kapu apkārtnes pusmetra rādiusā, stāvlaukuma un kapličas kārtības uzturēšana, kā arī veco kapu apkopšana - nopļautās zāles un rudens lapu savākšana. Viņa piekrīt, ka pašlaik kapos daudzviet ir nepļauta zāle, jo naudas trūkuma dēļ Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas strādnieki to veic tikai reizi sezonā. Savukārt teritorija apkārt kapiem tiek nopļauta regulāri.

Pārvaldniece piekrīt, ka kapos ir nokaltuši koki, bet diemžēl viņa viena tos nevar nozāģēt, jo vienīgie instrumenti, kas ir darbinieces rīcībā - ķerra, grābekļi, slotas un lāpsta. Kā vislielāko problēmu I. Bočkova min to, ka cilvēki bezatbildīgiu uz kapiem līdzi ņem suņus, kā arī to teritorijā vēlas iebraukt ar automašīnu. Nelīdz pat uzstādītās brīdinājuma zīmes.

"Ināra strādā atbildīgi un uztraucas par savu darba vietu, jo pat savā atvaļinājumā iet un pārbauda, kā strādā simtlatnieki," atzīst novada Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Inese Vehi. Viņa stāsta, ka jau kopš aizvadītā gada tikai vienreiz sezonā - parasti jūlijā - tiek pļauta zāle. I. Vehi sola, ka līdz kapu svētkiem nokaltušos kokus mēģinās nozāģēt. Šoziem gan jau esot izcirstas vairākas nokaltušas egles.

Šie darbi jādara īpaši piesardzīgi, lai, gāžot kokus, tie nesapostītu apkārt esošās apbedījuma vietas, piemēram, nesaliektu metāla sētiņas. I. Vehi uzskata, ka kapi būtu daudz sakoptāki, ja paši apmeklētāji ievērotu noteikumus. Diemžēl joprojām nākas saskaties ar klaji nekaunīgiem gadījumiem, piemēram, sadzīves atkritumu, mēbeļu un sadzīves tehnikas izmešanu pie kapiem esošajos konteineros.

Kapu svētki Valkas novada kapsētās:

25.jūlijā pulksten 14.00 Aumeisteru kapos31. jūlijā pulksten 15.00 Ērģemes kapos1. augustā pulksten 13.00 Vijciema kapos1.augustā pulksten 11.00 - Stoķu kapos1. augustā pulksten 13.00 - Valkas Meža kapos1. augustā pulksten 15.00 - Valkas Cimzes kapos

Komentāri 3

Austere.

Kur nu. Ar tādām greznām automašīnām sabrauc uz kapiem - vajag tik asfaltu uzliet un tad pie kapu vietas piebrauks.

pirms 9 gadiem, 2010.07.13 20:06

koks

vaitad pasi nemak nozadzet koku vai skopt pasiem jadara nevis cikst ka mazi berni

pirms 9 gadiem, 2010.07.14 08:07

zzs

Jā, par šīm lietām jau runāts gadiem ilgi, diemžēl uzmanība un finanses netiek iedalītas ne kapličas remontam, nedz arī kapu sakārtošanai juridiskā plāksnē.Jau sen tika uzzīmēts inventarizācijas plāns, vajadzēja tikai pamazām sarakstīts, kas katrā zemes kvadrātiņā nobērēts, vajadzēja arī tāpat kā Valmierā, iegādāties programmu, kur digitāli varēja visu gan sarakstīt, gan atzīmēt, bet Ventam un Undai šiem nenozīmīgajiem darbiem nepietika līdzekļu.Skumji, ja neteiktu vairāk.Laikam jau šīs zemes prieki un darbi viņiem bija prioritāri, nekā padomāt par šīs jomas sakārtošanu.

pirms 9 gadiem, 2010.07.14 10:01

Valka