Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gadās, kad darba devējs pēc piespiedu darba izpildes probācijas klientam piedāvā pastāvīgu darbu

Valsts probācijas dienesta Valkas teritoriālā struktūrvienība organizē piespiedu darbu izpildi Valkas, Smiltenes un Strenču novada teritorijā. Visvairāk šo darbu darītājus pieprasa pašvaldības, parasti tā ir apkārtnes tīrīšana, malkas sagatavošana ziemai un citi darbi.

 

Ar probācijas dienestu līgumu var noslēgt jebkura valsts vai pašvaldības iestāde. Tās mēdz būt slimnīcas un skolas un parasti piespiedu darbus kontrolē attiecīgās iestādes saimniecības daļas vadītājs, protams, arī dienesta speciālisti.

 

Strādā visos novadosŠobrīd bijušajā Valkas rajona teritorijā piespiedu darbos strādā Smiltenes novada pašvaldības komunālajā pārvaldē. Valkā pie slimnīcas sestdienās un svētdienās saskaņā ar līgumu gatavo malku.

 

Bilskas pamatskolā kāds skolēns pirms vai pēc stundām tiek nodarbināts dažādos saimnieciskajos darbos. Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā viena meitene pielabo dvieļu galus, saved kārtībā gultas veļu un tamlīdzīgi.

Kopējais personu skaits, kuriem piespriests kriminālsods - piespiedu darbs 2009. gadā ir 63 personas, no kurām septiņas ir bijušas nepilngadīgas. Vēl ir arī sabiedriskais darbs, un tas nav kriminālsods. To parasti piemēro tiem, kuri nav sasnieguši 14 gadu vecumu. Tas šo cilvēku biogrāfijā nefiksē kriminālsodījumu.

Lielākoties cilvēki esot apmierināti ar piespiedu darbu, jo ir izvēles iespēja - nostrādā savas stundas saskaņā ar noteikto grafiku un vari būt brīvs. Arī maznodrošinātie, kuriem uzlikti naudassodi, ir apmierināti, jo reāli viņi nevar samaksāt.

 

"Tiesa, ir arī neapmierinātie un tad viņi tiek arestēti," skaidro Valsts probācijas dienesta Valkas teritoriālās struktūrvienības vecākais referents Ilvars Vītols. Viņš aicina tās pašvaldības un valsts institūcijas, kurām vajag strādnieku, bet nav līguma ar probācijas dienestu, interesēties un pēc apstākļu izvērtēšanas nolemt, šo strādnieku dot vai nedot.

 

Ietaupa valsts naudu"Pavisam piespiedu darbos Valkas rajonā ir 5020 stundu. Tas nozīmē, ja tiek ņemts vērā, ka valsts noteiktā minimālā stundas likme 2009. gadā bija 1,083 lati, tad valsts uz piespiedu darba rēķina ir ieekonomējusi vai ieguvusi 5437 latus," skaidro Valsts probācijas dienesta Valkas teritoriālās struktūrvienības vadītājs Guntis Albergs.

 

Vidēji katram notiesātajam piespriež apmēram 100 stundu. Septiņiem notiesātajiem, kuri izvairījušies no soda izpildes vai pārkāpuši sodu izpildes gaitu, pēc dienesta iesnieguma tiesā neatstrādātās stundas ir aizstātas ar arestu.

Taču probācijas klienti, kuri ieguvuši kādu specialitāti veica arī darbus, kas saistīti ar konkrētām prasmēm - elektroinstalācija, metināšana, tulkojumi un tamlīdzīgi. Norīkojot cilvēku veikt piespiedu darbu, tiek nodrošināta soda izciešana sabiedrībā, neatraujot personu no ģimenes, pastāvīgā darba vietas un citiem pienākumiem. Gadās, kad darba devējs pēc piespiedu darba izpildes probācijas klientam piedāvā pastāvīgu darbu.

Valka