Godinās un cildinās zelta pārus 3

Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļa ir nolēmusi pirmo reizi sarīkot zelta pāru pieņemšanu novada svētku laikā 9. jūlijā. No kāzu jubilāriem tas neprasītu nekādus izdevumus, taču viņiem tiktu parādīts gods un cildināšana par to, ka kopā nodzīvots 50 gadu.

Dzimtsarakstu nodaļā joprojām ir iespēja sarīkot svinības dažādās kāzu jubilejās. "Savās telpās sagatavojam ceremoniju, un sarīkojam svētkus jubilāriem kopā ar tiem cilvēkiem, kurus viņi vēlas redzēt. Zelta pāru saietu rīkojam pirmo reizi un aicinām visus, kuriem 2011. gadā aprit 50 kopdzīves gadi. Tā kā Valkas novads pastāv kopš 2009. gada, tad labprāt redzēsim arī šo divu iepriekšējo gadu zelta kāzu jubilārus," stāsta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa.

Aicina pieteikt kāzu jubilārus

Nodaļas vadītāja zina latviešu kautrību šādos gadījumos, tāpēc zelta kāzu jubilārus var pieteikt arī viņu bērni, draugi, kaimiņi un tamlīdzīgi. Protams, gaviļniekiem jābūt reģistrētā laulībā, un Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vēlēsies redzēt viņu laulības dokumentu. Iecerētais pasākums būs sirsnīgs un jauks saiets.

Atkarībā no pāru daudzuma lems par vietu, kurā pasākums notiks. M. Zeltiņa nevēlas stāstīt par gaidāmajiem pārsteigumiem, vien piebilst, ka katru zelta pāri varēs pavadīt divi vai četri cilvēki. Pēc tam novada svētku ietvaros pēc svinīgās pieņemšanas nav liegts turpināt svinības plašākā lokā.

Ministri mainās, nodaļa paliek

Pirms nedēļas Latvijas Dzimtsarakstu biroji Rīgā nosvinēja 90 gadu jubileju. 1921. gada 19. februārī Saeima pieņēma lēmumu par Dzimtsarakstu nodaļu izveidošanu. Pirms tam šīs funkcijas pildīja tikai baznīcas. Pirmā bija Rīgas Dzimtsarakstu nodaļa, kas darbu uzsāka 1921. gada 1. maijā.

"Mūsu svinīgajā pasākumā nolasīja izrakstu no šī dokumenta, kurā nolemts par nodaļā strādājošo skaitu un visiem šiem cilvēkiem deva dzīvokli, apmaksāja apkuri, apģērbu un piešķīra citus labumus. Zāle bija sajūsmā. Dzimtsarakstu nodaļas vadītājiem bija miertiesneša statuss. Īstenībā jau runa ir par to, cik augsti savulaik šis darbs vērtēts," smaida M. Zeltiņa.

Arī tagad ik pa brīdim sabiedrībā uzpeld doma, ka nodaļas vadītājam vajadzētu būt valsts ierēdnim. Igaunijā jau tā ir. Iespējams, ka jaunajā likumā par civilstāvokļu aktiem būs izmaiņas un prasības būs augstākas. Kā sacīja nodaļas vadītāja, ministri mainās, bet Dzimtsarakstu nodaļas paliek. Patiesībā šī ir tā joma, kas dažādu reformu rezultātā neatļāvās sevi izpostīt pat mainoties valsts iekārtai un ģerbonim.

Valkas Dzimtsarakstu nodaļai 90 gadi apritēs jūlijā. Pirms 10 gadiem svinētajā 80 gadu jubilejā bija dzīvs ar pirmo numuru dzimšanas reģistra ieraksta īpašnieks Leonīds Laimons Liepiņš. Vasarā arī Valkas nodaļa rīkos 90 gadu svinības arī saviem bijušajiem darbiniekiem.

Izmaiņas pakalpojumu cenās

Valkas novada dome ir apstiprinājusi vairākas izmaiņas maksas pakalpojumu izcenojumos. Cilvēkiem, kas pēta savu dzimtas koku, agrāk jebkura informācija maksāja 10 latu neatkarīgi no prasīto faktu daudzuma. Tas nebija adekvāti padarītajam darbam. Tagad noteikts, ka par vienu vienību, piemēram, kāda gadskaitļa atrašanu jāmaksā viens lats.

Otrs jauninājums - par šampanieša telpas un glāžu izmantošanu pēc svinīgās ceremonijas būs jāmaksā trīs lati. "Tas patiešām nav daudz, ja piemēram, vairāk nekā pussimts cilvēku šampanieša glāzi var izdzert labi iekārtotā telpā," nešaubās M. Zeltiņa. Vēl trīs latu nodeva būs visiem tiem, kuri vēlas filmēt ar videokameru ceremonijas laikā.

Nodaļas vadītāja atgādina, ka no vairākiem maksas pakalpojumiem ir atbrīvoti pirmās un otrās grupas invalīdi, trūcīgās un maznodrošinātās personas, politiski represētie. Tas lielākoties saistīts ar dokumentu saņemšanu. M. Zeltiņa aicina ikvienu ņemt līdzi šo apstiprinošo dokumentu un par to informēt dokumentu kārtotāju pirms viņa ir uzrakstījusi kvīti.

Komentāri 3

aina

Jauki un skaisti jums tur Valkā notiek!Cik zinu Gulbenē arī organizē šādus skaistus svētkus.
Smiltenes Dačuks gan......priekš kam,ja labu algu var saņemt......tāpat!!

pirms 9 gadiem, 2011.03.08 10:38

paipala

`Tam visam vajadzīgi līdzekļi un domes materiāls atbalsts, bez tā visa jau nevar neko noorganizēt.Labi , ka Valkā tas viss ir.

pirms 9 gadiem, 2011.03.10 09:29

bijušais klients

Sveicieni Zeltiņas kundzei dzimtsarakstu nodaļu 90. gadadienā!
Ar patiku atceramies mūsu laulību reģistrācijas dienu, bet līdz Zelta kāzām gan mums vēl ilgi jāgaida!

pirms 9 gadiem, 2011.03.10 21:49

Valka