Igauņi un latvieši sarīko kopējus Dziesmu svētkus

Valka un Valga dzimšanas dienu kopā svin sen, taču plašāku skanējumu svētki ieguva pēc robežu pazušanas 2007. gada decembrī. Pilsētas tiesības šai vietai pirms 425 gadiem piešķīra Polijas karalis Stefans Batorijs.

 

Atšķirībā no iepriekšējo gadu svētkiem šie norisināsies divas, nevis trīs dienas, taču visas programmas tradicionālās lietas ir saglabātas un šogad tie būs dažādām norisēm īpaši bagāti. Lai svētku apmeklētājiem būtu viegli atrast pasākumu norises vietas, pie lielās skatuves Pilsētas svētku laikā būs liela karte ar tām.

 

 

Abas dienas pie bijušā Rīgas - Raja robežpārejas punkta pulksten 9.00 sāksies pierobežas gadatirgus, kurā piedalīsies dažādu amatu pratēji, firmas, uzņēmumi un privātpersonas. "Esam uzaicinājuši tādus amatniekus, kuri tirgus laikā rādīs savas amata prasmes," stāsta Valkas Tūrisma informācijas centra vadītāja Ance Empele.

 

Vairākas norises notiks pirmoreiz. 5. jūnijā Valgas Tivoli laukumā no pulksten 12.00 notiks starptautiskas ciršanas sacensības "TOP 10". Piektdienas vakarā netālu no bijušā Rīgas - Raja ielas robežpārejas punkta no pulksten 19.00 notiks "Airfun'' gaisa balona demonstrēšana.

 

Piektdien pulksten 21.00 pie bijušā robežpārejas punkta Rīgas - Raja ielā sāksies Annes Veski un Normunda Rutuļa koncerts (bez maksas). Pēc tā - retrodisko, kuru piedāvās Igaunijā populārais dīdžejs Igors Māsiks. Savukārt Valkas un Valgas fotogrāfi uz mājas sienas rādīs savu darbu ekspozīciju "Mana pilsēta - caur fotoobjektīva aci''.

 

 

Pie Valgas kultūras centra notiks nakts kino, kura laikā varēs noskatīties filmas "Georg'' un "Buratino''. Sestdien no pulksten 12.00 notiks arī tradicionālais un iemīļotais Pedeles laivu rallijs. Abas dienas darbosies ēdināšanas teltis un citas gadatirgus izklaides visai ģimenei.Pilsētas svētku ietvaros notiks arī Cimzes dienas. Šogad tās būs vērienīgākās nekā jelkad. Cimzem aprit 195, savukārt Vidzemes draudzes skolotāju semināram - 170. gadadiena, un tas ir iemesls sarīkot kopējus latviešu un igauņu Dziesmu svētkus.

 

Valkas rajona padomes kultūras inspektorei Līgai Lānei vairākkārt bijis jāatbild uz jautājumu, kāpēc šis notikums ir vienlaikus ar vēlēšanām. "Piedalāmies Eiroreģiona Pleskava - Livonija projektā, kurā vadošais partneris ir igauņi, un svētku datums tika noteikts pērn pavasarī, kad vēlēšanu datums vēl nebija zināms," skaidro L. Lāne.

 

Dziesmu un deju svētkos koncerti būs dažādās vietās abās pilsētās, taču viens no interesantākajiem sestdien pulksten 14.00 Lugažu laukumā varētu būt Latvijas apvienotā koklētāju ansambļa koncerts "Kokles skaņās dvēsele dzied", kurā piedalīsies vairāk nekā 130 dalībnieku no visas Latvijas.

 

 

Dienas koncertā uzstāsies arī Vidzemes pūtēju orķestri no Alūksnes, Strenčiem, Smiltenes, Gulbenes un Rūjienas, dzirdēsim Valkas un Alūksnes rajonu koru sadziedāšanos un daudzus citus kolektīvus. Ar Cimzes un viņa audzēkņu darbību varēs iepazīties Valkas novadpētniecības muzejā.

 

Pulksten 17.45 no Rīgas un Raja ielu robežpārejas punkta sāksies Dziesmu svētku gājiens uz Valgas pilsētas parku. Pulksten 18.00 sāksies svētku noslēguma lielkoncerts "Dziedi, dziedi, dvēselīte".

 

 

Spēlēs arī Valgas pilsētas tautas deju kopas un dūdu ansamblis "Linnutajad". Cimzes diena noslēgsies ar zaļumballi pulksten 20.30 Valgas pilsētas parkā (bez maksas). Deju mūziku izpildīs populārais igauņu aktieris un dziesminieks Marko Matvere un Mazo harmoniku biedrība.

Valka