Internets bibliotēkā var izmainīt tavu dzīvi!

Esat laipni aicināti būt klāt Latvijas publisko bibliotēku attīstības projekta „Trešais tēva dēls" ceļojošās izstādes „Pasaule klikšķa attālumā" atklāšanā 2009. gada 28. maijā pulksten 11:00 Valkā, Valsts un pašvaldības iestāžu namā, Beverīnas ielā 3.

 

Izstāde informē mūsu valsts iedzīvotājus par ieguvumiem, kas bez maksas pieejami visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, lietojot brīvpieejas datorus un interneta pakalpojumus. Izstādē īpaši akcentēti tie labumi, kas bibliotēku apmeklētājiem var noderēt šajā grūtajā laikā.

 

 

„Bezmaksas interneta pakalpojumi bibliotēkās un ar tiem saistītā informācijas resursu pieejamība šajā pārmaiņu laikā cilvēkiem visā Latvijā kļūst arvien aktuālāka, bet ne visi zina par labumiem, ko piedāvā bibliotēkas. Tāpēc arī tapa šī izstāde," skaidro valsts aģentūras „Kultūras informācijas sistēmas" direktors Armands Magone.

 

 

Dažādu sociāli ekonomisko apstākļu ietekmē strauji pieaug bibliotēku apmeklētāju skaits un pieprasījums pēc datoru un interneta pakalpojumiem. Tomēr ne visi cilvēki zina, ka, izmantojot bibliotēku jaunos pakalpojumus, iespējams apgūt datoru lietošanas pamatprasmes, lai, piemēram, sagatavotu CV, uzrakstītu pieteikuma vēstuli, izveidotu e-pasta adresi un sazinātos ar potenciālo darba devēju.

 

 

Ne visi cilvēki uzdrošinās izmantot internetu, lai meklētu darba sludinājumus. Savukārt dažādi e-pakalpojumi internetā sniedz iespēju cilvēkiem ietaupīt gan laiku, gan arī naudu, piemēram, veicot norēķinus.

 

 

Ar Skype palīdzību iespējams sazināties ar tuviniekiem vai draugiem, kas atrodas tālumā. Plašas iespējas internets bibliotēkās piedāvā tiem, kas raksta studiju darbus, jo uzticamo avotu pilnu tekstu datubāzes bibliotēkās ir bez maksas. Plašāks to klāsts pieejams rajonu galvenajās bibliotēkās.

 

 

Tiem, kuri lieto datorus un internetu mājās vai darba vietā, bibliotēkas noderēs tad, kad nepieciešams jaudīgs ātrgaitas savienojums, kas nodrošina efektīvu darbu ar apjomīgiem informācijas failiem. Ne velti daudzi uzņēmēji izmato bibliotēku interneta pakalpojumus sava biznesa interesēs - gan gatavojot dokumentus, gan komunikācijai ar sadarbības partneriem un valsts iestādēm.

 

 

Nozīmīga bibliotēku piedāvājuma sastāvdaļa ir bezmaksas bezvadu internets (Wi-Fi) klēpjdatoru lietotājiem. Tas dod iespēju pieslēgties internetam līdz pat 100 metru attālumā no bibliotēkas, turklāt bez darba laika ierobežojuma - kaut nakts laikā! Dodoties darīšanās uz kaimiņu pagastiem vai pilsētām, iespējams piestāt pie vietējās bibliotēkas un, piemēram, pārbaudīt savu e-pasta kastīti, valūtas kursa izmaiņas vai citu informāciju.

 

 

V/a „Kultūras informācijas sistēmas" direktors Armands Magone norāda: „Bibliotēkas patiešām var palīdzēt ikvienam, jo bibliotekāri ir sagatavoti sniegt gan individuālas konsultācijas lietotājiem bez pieredzes un iemaņām datoru lietošanā, gan palīdzēt prasīgiem un mērķtiecīgiem apmeklētājiem orientēties informācijas klāstā un tās efektīvā izmantošanā. Bibliotēkās tiek organizētas apmācības gan individuāli, gan grupās, un to saturs ir daudzveidīgs."

 

 

„Trešā tēva dēla" izstāde paredzēta plašai auditorijai: vecākajai paaudzei un citiem, kas vēl neuzdrošinās izmantot datorus un internetu, tiem, kas jau lieto internetu, bet nezin, kādus papildus ieguvumus piedāvā interneta tīkls bibliotēkās, māmiņām un vecmāmiņām, kas kopā ar mazuļiem tieši bibliotēkās var noskatīties latviešu filmas bez maksas.

 

 

Izstāde „Pasaule klikšķa attālumā" jau apceļojusi lielu daļu Latvijas rajonu. Atklāšanas pasākumi visur Latvijā noris atraktīvi, pozitīvi un dzīvi apliecinoši. Tos vada Trešā tēva dēla sūtņi, kas katrā rajonā aicinājuši līdzdarboties arī kādu vietējo personāžu, kuram interneta pakalpojumi bibliotēkā lielā mērā palīdz atrisināt kādu nopietnu vai humorpilnu dzīves uzdevumu.

 

 

Līdz ar to atklāšanas pasākumu dalībniekus gaida interesanti pārsteigumi. Izstādes atklāšanas pasākumos piedalās arī bibliotēku sadarbības partneri un atbalstītāji, pašvaldību pārstāvji, bibliotekāri. Tajos aicināts piedalīties ikviens interesents vai garāmgājējs.

 

Valkā, Valsts un pašvaldības iestāžu namā, Beverīnas ielā 3, izstādi varēs apskatīt divas nedēļas - līdz 10. jūnijam.

 

 

Informācijai:„Trešais tēva dēls" ir publisko bibliotēku attīstības projekts, kuru īsteno Kultūras ministrijas valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmas". Projekta mērķis ir nodrošināt iespēju ikvienam Latvijas iedzīvotājam bez maksas izmantot informācijas tehnoloģiju sniegtās iespējas - datortehniku un internetu, kā arī saņemt konsultācijas to lietošanā - jebkurā pašvaldību publiskajā bibliotēkā.

 Bezmaksas platjoslas internets, 4000 brīvpieejas datoru, programmatūra, WiFi (bezvadu internets), 1800 apmācītu bibliotekāru - tie ir tikai daži no ieguvumiem, kas jau tagad ir pieejami ikvienā no 874 pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Projektu līdzfinansē Bila un Melindas Geitsu fonds, Latvijas valsts un pašvaldības.

Valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmas" izstrādā un ievieš informācijas un komunikācijas tehnoloģiju projektus Latvijas bibliotēku, arhīvu un muzeju darba uzlabošanai un kultūras mantojuma saglabāšanai nākamajām paaudzēm.

Valka