Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Īpašnieki Valkā cīnās ar sniega vaļņiem 1

Sniega vaļņi vairākās Valkas ielās ik dienu top augstāki un biezāki un dažviet brauktuves padarījuši gluži šauras. Aizvien biežāk ir dzirdama arī autovadītāju žēlošanās, ka dažos krustojumos aiz vaļņa grūti redzēt, vai pa otru ielu tuvojas kāds transportlīdzeklis.

Sniegs rada rūpes ne tikai šoferiem, bet arī dažu privātmāju īpašniekiem, kuri nav apmierināti, ka ielu tīrītāji augstus vaļņus veido gandrīz pie namdurvīm.

Spiesta sniegu grūst uz ielasSemināra ielas 20. nama īpašniece Svetlana Jahimčika pauž neizpratni, kādēļ viņai jācīnās ar sniega kukuržņiem un jātīra tā ietves daļa, kas ir novada lēmējvaras teritorija. Vasarā viņa ietves malā pie ceļa dobē nedrīkstējusi iestādīt pat nevienu košumstādu, jo domes īpašumā privātā patvaļība nav atļauta.

Turklāt nama saimniece ievērojusi, ka ielu attīrīšana un sniega aizvešana nav parezi organizēta un ekonomiski pārdomāta, tādēļ viņai nav saprotama arī pašvaldības biežā aizbildināšanās ar naudas trūkumu.

"Es pati algoju sētnieci, kura katru rītu notīra un nokaisa ietvi posmā gar manu māju. Valnī sagrūstais sniegs apgrūtina viņai darbu. Un tā tas ir jau vairākus gadus. Kad sniega kaudzes sāk kust, tad līdz mājas sienai izveidojas ūdens lāmas un tās stāv ilgi.

Pašvaldības policija ir aizliegusi grūst sniegu uz notīrītās brauktuves daļas, bet man cits nekas neatliek. Kādu rītu man pie mājas sniega valnis bija gandrīz divus metrus augsts. Es to grūdu uz ielas, lai taču tīrītāji beidzot pamanītu, ko viņi izdarījuši un sāktu domāt," skaidro S. Jahimčika.

Diemžēl par to, kā pareizāk apsaimniekot ielas un kā rīkoties māju īpašniekiem, vēl neviens nav domājis, bet brīdinājumu par savu darbību S. Jahimčika no pašvaldības policijas jau saņēmusi. Viņa ievērojusi, ka nav pārdomāta arī sniega aizvešana.

Tagad tas tiek vests un sakrauts lielā kaudzē netālajā stāvlaukumā. "Kad sniegs sāks kust, tad tur izveidosies liels ezers, kuram nevarēs ne pāriet, ne pārbraukt. Tur arī pēc lietavām izveidojas liela peļķe. Iespējams, ir aizsērējušas notekūdeņu komunikācijas. Daudz ērtāk būtu sniegu aizvest uz Kūru ielu, kas ir tepat līdzās, vai bērt nogāzē pie Varžupītes. Tad tas izkustu un aizplūstu pa upi, bet, kamēr pieturas sals, bērniem tas kalpotu kā kamaniņu kalns," savu viedokli izsaka S. Jahimčika.

Pēc viņas uzskata, ielu uzturēšanā pilsētā trūkst saimnieka domāšanas. "Pašvaldība bieži sūdzas par līdzekļu trūkumu. Es pati vienu dienu novēroju, ka traktors, kas tīra sniegu no ielas, to dara tikai vienā virzienā. Tas aizbrauc līdz krustojumam ar Viestura ielu un tad, braucot atpakaļ, tīra sniegu. Pēc tam dodas atpakaļ. Saskaitīju, ka piecas reizes vadītājs brauca pa tukšo. Tas taču ir nevajadzīgs degvielas patēriņš," spriež S. Jahimčika.

Pēc viņas teiktā, otrā ielas pusē, kur atrodas Sarkanā Krusta Valkas komiteja, traktors sniegu iztīra līdz malkas šķūnīšu durvīm, turklāt tur bieži vien ir nodarbināti arī vairāki bezdarbnieki, kuri saņem 100 latu stipendiju, bet otras ielas malā sniega vaļņus neviens nenovāc.

Pašvaldība visu neesot paguvusiValkas novada domes Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Inese Vehi skaidro, ka iespēju robežās sniegs tiek aizvests. Ja tas kaut kur palicis, tad attiecīgajā brīdī nav bijis kur to likt. Uz jautājumu, kādēļ privātmāju īpašniekiem jātīra ietves, kas ir pašvaldības teritorija, I. Vehi atbild, ka pašlaik tiekot izstrādāti jauni novada domes saistošie noteikumi.

Tajos būs paredzēts, ka īpašniekam noteiktu metru distancē vajadzēs rūpēties arī par mājai piegulošo teritoriju. "Kas attiecas uz īpašnieces minēto sniega vešanu uz Varžupītes krastmalu, tad tas nav darīts tādēļ, lai uz brauktuves izkaisītā sāls neiekļūtu upē un to nepiesārņotu," saka I. Vehi.

Iznāk, ka noteikumi vēl nav līdz galam izstrādāti un stājušies spēkā, bet domes dienesti jau piegulošo teritoriju atstājuši īpašnieku ziņā. Savukārt, ja nama saimnieks to pēc savas saprašanas grib padarīt skaistāku, tad gan lēmējvara paziņo, ka tās teritorijā neko nedrīkst darīt. "Es otrpus ietvei pie ceļa biju iestādījusi trīs no Saulkrastiem atvestas mini priedītes. Man atsūtīja paziņojumu, ka tā ir pašvaldības zeme un es uz tās neko nedrīkstu darīt," saka S. Jahimčika.

Tiešām, grūti saprast tādu rīcību. Izskatās, ka pašvaldība ir ieinteresēta tikai par to, lai daļu tās teritorijas īpašnieki tīrītu par saviem līdzekļiem.

Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis stāsta, ka sniegs tiks aizvests no ielas visā tās garumā. "Ja pie minētās mājas tas vēl nav izdarīts, tad tikai tādēļ, ka to tīrītāji vēl nav paguvuši. Neviens tīšām pie kādas mājas sniegu nav sagrūdis vaļņos, lai tur to atstātu," apliecina G. Bašķis. Izpilddirektors uzskata, ka sniega nogādāšana stāvlaukumā ir labākais variants. Viņš domā, ka nekādus plūdus sniega kušana neradīs, arī notekūdeņu komunikācijas darbojoties.

Līdzās S. Jahimčikas mājai atrodas vēl viens privātnams. Tās saimnieks Heldurs Niedrājs stāsta, ka viņa ģimene jau 12 gadus pati tīra mājai piegulošo teritoriju un ietvi. "Arī mēs algojam sētnieci šī darba veikšanai. Sniega vaļņi gan traucē. Man ir lūgums domei iespējami ātrāk aizvest sniegu, jo dažreiz man no rītiem tas jāatrok pretim pagalma vārtiem, lai ar automašīnu varētu izbraukt uz ielas," saka H. Niedrājs.

S. Jahimčika apliecina, ka šis nav pirmais gads, kad neaizvāktais sniegs izkusis lielā peļķē un traucējis iekļūt mājā. Šogad tikai pirmo reizi viņa par to atklāti protestējusi, jo ilgāk tādu izrīkošanos nav varējusi paciest. Varbūt tas palīdzēs un iela beidzot tiks pilnībā atbrīvota no sniega, bet to vai Valkas centrā būs pašiem savs ezers, rādīs pavasaris.

Komentāri 1

Rasa

Rodas jautājums, vai šī ir pirmā ziema, kad ir daudz sniega??? Vai pa visiem citiem gadiem vēl nav iegūta pieredze kā rīkoties šādos gadījumos? Par sniega izvešanu uz Varžupīti- vai tā jau bez tā nav pietiekoši piesārņota. Un diez vai būs kas ļauns no sniega ar nedaud sāls maisījumu. Pirmkārt ir jātīra ceļi savlaicigi, nevis jāaizbildinās, ka bija brīvidienas, vai svētku dienas, ka tad neviens nestrādā (tā bija rakstīts vienā no iepriekšējiem rakstiem). Kādi tie ceļi un gājēju ietves ir? Nepietiek ar bedrēm, tad arī savlaicīgi nenotīrītais sniegs veido grubuļainu ietvi. Neviens cilvēks normāli nevar paiet pa ielām, kur nu vēl pāriet pāri ceļam, kur ir iemītas divu pedu platas pārejas vietas. Nerunāsim par to, ka ar bērnu ratiņiem vispār nevar NEKUR izbraukt un par invalīdiem jau vispār nav ko piebilst. Tā mūsu novads rūpejas par saviem iedzīvotājiem. Pat vasarā ar grūtībām māmiņas ar bērnu ratiem nevar visur pārbraukt pāri ielām, jo apmales ir augstas, kaut gan ir norādīts, ka ir gājēju pāreja. Patiesībā vispār pa Valkas ielām nav iespējams stumt bērnu ratiņus, jo visur ir tādas bedres, ka bērns mierigi gulēt nevar, kratoties ratos. Varētu kāds Alberga kungu iesēdināt ratos un pavizināt pa Valkas ielām, lai izjūt, kā tas ir.
Atgriežoties pie tēmas, ceļi ziemā. Pagastu ceļi gandrīz vispār netiek tīrīt. Kā arī netiek nokaisīts pie dzelzsceļu pārbrauktuvēm.
Protams, sniega nogādāšana stāvlaukumā ir labākais variants, jo tas ir lētāk, nekā kaut kur tālāk vest ārpus no pilsētas. Gribēšu redzēt, kā Rīgas iela peldēs, kad viss sāks kust.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 01:30

Valka