Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstrādā Valkas bunkuru tehnisko projektu 1

Valkas novada domes speciālisti ir izveidojuši mājas lapu www.bunkuri.lv par Valkā padomju laikā uzbūvētajiem bunkuriem un to iespējamo izmantošanu nākotnē. Šī vieta nākotnē varētu kļūt par vienu no savdabīgākajiem tūrisma objektiem pilsētā.

Kā informē domes projektu vadītājs Ernests Lībietis, mājas lapā var iepazīties ar bunkuru 1. un 2. stāva plāniem, un uzzināt sīkāku informāciju par konkrēto projektu. Mājas lapas izveide ir centieni šai problēmai pievērst plašākas sabiedrības uzmanību.

Septembra beigās Valkas novada dome noslēdza līgumu ar Ivara Šļivkas arhitektu biroju par bunkuru tehniskā projekta izstrādi. Šim projektam bija jābūt gatavam jau septembra beigās, bet dažādu iemeslu dēļ tā izstrāde ir pagarināta par trīs mēnešiem. Šajā laikā paredzēts strādāt tieši pie bunkuru attīstības vīzijām un jaunos risinājumus nekavējoties būs iespējams iepazīt arī bunkuri.lv apmeklētājiem.

Nepieciešami uzņēmīgi cilvēki

Iespējams, ka Valka ir vienīgā pilsēta pasaulē, kuras centrā šādi bunkuri atrodas. Bet tūristiem izrādīt tos pagaidām nav iespējams. Projekta vadītājs aicina investorus, uzņēmīgus cilvēkus vai citus interesentus, kuri ir gatavi iesaistīties projekta īstenošanā.

Viņš arī aicina ikvienu, kuram ir saglabājušās jebkādas - vecas vai jaunas fotogrāfijas - no šiem pazemes bunkuriem, nosūtīt tās pa e-pastu [email protected] vai arī tās nogādāt novada domē (Semināra ielā 9, 2. kabinetā). Jo īpaši gaidītas 50. - 90. gadu fotogrāfijas.

Valkas pašvaldība bunkuru varbūtējai izmantošanai pievērsās 2008. gada rudenī, kad tika uzsākts projekts "Valgas -Valkas atraktivitātes uzlabošana". To īsteno Valgas pilsētas valde un Valkas novada dome. Viena no projekta sadaļām paredz Valkas pazemes bunkuru projektēšanu par tūristiem atraktīvu vietu. Ideju projektā piedāvāts daudz, taču pats galvenais - bunkurus nenojauks..

Nozīmīgs kodolbruņojuma objektsIr izpētīts, ka Valkas bunkuri savulaik bija viena no kādreizējās Latvijas PSR slepenākajām vietām. Par nepiederošu personu atrašanos šajā teritorijā draudēja bargs sods. Bunkuri tapa pagājušā gadsimta 50. - 60. gadu mijā PSRS armijas vajadzībām un Valka kļuva par PSRS armijas svarīgu kodolbruņojuma objektu.

Valgas un Valkas apkārtnē bija 20 raķešu šahtas. Bunkuros atradās to vadības centrs, kas bija pakļauts Ļeņingradas sakaru centram. Raķetes bija paredzēts izmantot gadījumā, ja tiktu sabumbots kāds padomju armijas štābs. Tad tās tiktu tēmētas uz ASV.

Komentāri 1

Valka