Joprojām pilnībā nav noskaidroti piesārņojuma iemesli Pedelē 3

Augusta sākumā Igaunijas Valgas apriņķa Vides aizsardzības centra speciālisti Igaunijas pusē Pedeles upē atklāja piesārņojumu, kas pārsniedza pieļaujamo normu. Igauņi pieļāva, ka netīrumi upē ieplūduši no Latvijas.

 

Lai noskaidrotu piesārņotības iemeslus, igauņu vides speciālisti Latvijas pusē Varžupītē paņēma ūdens paraugus analīžu veikšanai, dažas dienas vēlāk ūdens paraugus analīzēm Pedelē un Varžupītē paņēma arī Latvijas Ģeoloģijas un meteoroloģijas centra darbinieki. Analīzes veica arī Igaunijas pusē.

 

Šobrīd Valkas novada dome ir saņēmusi Ģeoloģijas un meteoroloģijas centra veikto analīžu rezultātus un arī to izvērtējumu no Vidzemes reģiona Valmieras vides pārvaldes. Kā skaidro Valmieras vides pārvaldes direktores vietnieks Aivars Liepa, analīzes uzrāda palielinātu koli baktēriju un enterokoku skaitu Latvijas pusē gan Pedelē, gan Varžupītē.

 

 

"Piesārņojums radies no neattīrītu fekālo notekūdeņu tiešas noplūdes. Tas izteiktāks ir Varžupītē lejpus Valkas pilsētas pie Igaunijas robežas un arī Pedelē lejpus pilsētas. Piesārņojuma parādīšanās iemeslus var skaidrot ar individuālo māju izvietojumu gar upes krastiem un iespējamo kanalizācijas notekūdeņu ieplūdi upē no ēkām.

 

 

Lai novērstu turpmāko upes piesārņojumu, nepieciešams veikt atkārtotu ūdens pārbaudi, pievēršot uzmanību vietām, kurā no privātajām mājām varētu būt iespējama fekālo notekūdeņu ieplūde upē. Jāveic pasākumi, lai to novērstu, jo Pedeles caurplūde nav tik spēcīga, lai ūdens spētu attīrīties dabiskā ceļā," informē A. Liepa.

 

Pastiprinātu piesārņojumu Varžupītē lejpus Valkas atklājuši arī Igaunijas vides speciālisti. Valgas apriņķa Vides aizsardzības centra vadītājs Riho Karu informē, ka pie Cimzes kapiem Varžupītē ūdens ir tīrs, piesārņojums parādās tālāk, tuvojoties robežai. Tur koli baktēriju skaits konstatēts trīs reizes lielāks par pieļaujamo normu.

 

 

Jāpiebilst, ka tajā vietā upes otrajā krastā ir individuālās mājas, kas gan atrodas Igaunijas teritorijā. Par Pedeles piesārņojuma iemesliem Igaunijā R. Karu vēl neizteicās, paskaidrojot, ka nākamnedēļ speciālisti veiks atkārtotas analīzes un tad skaidrība būšot lielāka.

 

Arī Valkas novada domes vadība uzskata, ka vainīgi varētu būt individuālo māju saimnieki. Domes izpilddirektors Guntis Bašķis pieļauj, ka Pedelē netīrie notekūdeņi varētu būt iepludināti no privātmājām Varoņu ielā.

 

 

"Pie Lauktehnikas upē piesārņojuma nav, tātad atliek tikai privātmājas. Tomēr vēl nevar apgalvot, ka tieši tas bijis par iemeslu palielinātam piesārņojumam upē Igaunijas pusē. Katrā ziņā tuvākajā laikā noskaidrosim, vai no kādas individuālās mājas notiek neattīrītu notekūdeņu iepludināšana upē un, ja tas apstiprināsies, rīkosimies, lai šo procesu apturētu," saka G. Bašķis.

 

Uz jautājumu, vai igauņi Latvijas pusei neplāno uzlikt kādas sankcijas, G. Bašķis atbild, ka oficiāli par to nekas neesot runāts, jo arī par piesārņojuma iemesliem līdz šim visas sarunas notikušas tikai neoficiālā līmenī.

Komentāri 3

aculiecinieks

taisniba ir tada ka domes udens apgade pati laiž izsuknetos sudus no mašinas varžupite pats esmu redzejis ka no rita viri piebrauc un šļauku upe kranu vaļa un aiziet *** upē.

tas notiek pie seminara ielas robež punkta.deretu kadam instancem pasekot un paverot ko dara viņu darbinieki nevis cilvekus vainot.

teorija jau ir vienkarsa prieksniekam nau laika parbaudit a ko večiem braukt kaut kadus 3 km uz attiritavu šie upe un pec tam vel degvielu noraksta.

pirms 12 gadiem, 2009.08.24 12:40

valcēniete

Pasekojiet gan tām privātmājām, kas atrodas Valkā Varoņu ielā gar Pedeles krastu. No dažām tur gadiem viss tiek pludināts upē. Skumji, dārzā puķes, bet kanalizācija...vadās pēc principa - ne mana cūka, ne mana druva (lasi -upe).

pirms 12 gadiem, 2009.08.25 09:23

valcēniete

Pasekojiet gan tām privātmājām, kas atrodas Valkā Varoņu ielā gar Pedeles krastu. No dažām tur gadiem viss tiek pludināts upē. Skumji, dārzā puķes, bet kanalizācija...vadās pēc principa - ne mana cūka, ne mana druva (lasi -upe).

pirms 12 gadiem, 2009.08.25 09:23

Valka