Kā dāvana no zila gaisa – brauciens uz Ameriku

Valkas pamatskolas skolotāja Ina Andiņa ziņu par braucienu uztvērusi kā aprīļa joku"Tā bija dāvana no zila gaisa," tā par braucienu uz Ameriku teic Valkas pamatskolas angļu valodas skolotāja Ina Andiņa. Ziņu par to viņa saņēma pedagogiem karstākajā darba laikā - augusta beigās, savukārt ceļojumā devās oktobra sākumā.

Amerikas vēstniecība Latvijā I. Andiņu iekļāva sešu Latvijas pedagogu grupā, kuriem atmaksāja gandrīz mēnesi ilgu uzturēšanos ASV. Šādus braucienus dažādu profesiju pārstāvjiem starptautiskās viesu programmas ietvaros jau vairāk nekā 60 gadus organizē ASV Valsts departaments. Ina Ameriku iepazina programmas "Kultūras izmantošana ASV, mācot angļu valodu kā svešvalodu un otro valodu" ietvaros.

 

Neticības sajūta Inu pametusi tikai tad, kad viņa Vašingtonā pie mājām ieraudzījusi ASV valsts karogus un pirmo reizi nofotografējusies pie ASV prezidenta rezidences - Baltā nama.

 

Latviešu skolotāji apmeklēja daudz un dažādas mācību iestādes, lai uzzinātu, kā tur angļu valodu māca bilingvāli. Amerika ir imigrantu zeme, kurā dzīvo milzīgi daudz iebraucēju, īpaši jau meksikāņi, spāņi, ķīnieši un tumšādaino zemju iedzīvotāji. Apmeklējot bilingvālās apmācības skolas, latvieši uzzināja, ka, sākot mācīties, dažāda vecuma skolēni neprot angļu valodu. Lai to apgūtu, ar viņiem pedagogi strādā individuāli. Interesanti, ka šajās skolās vienu un to pašu mācību priekšmetu pusdienu māca angliski, bet otru pusi, piemēram, spāniski. Ina redzējusi, kā skolēni angliski un spāniski apgūst bioloģiju.

 

"Valkas pamatskola arī ir bilingvālā skola, tikai pie mums mācību process ir atšķirīgs," secina I. Andiņa. Katrā Amerikas štatā skolām ir atšķirīgas mācību programmas, bet pilnīgi visās skolās darbojas tā saucamā ESL programma, kas nozīmē - angļu valoda kā otrā svešvaloda.

 

Latviešu pedagogi pārliecinājās, ka lielā vairumā skolu ir izstrādāta stingra apsardzes sistēma. Ieejot iekšā, latvieši saņēmusi īpašas apmeklētāju zīmes. Izrādās, ka skolēni zina, ka visiem skolotājiem ir pazīšanās zīmes. Ja skolā ierodas kāds svešinieks bez šādas zīmes, tad jāceļ trauksme. Visās Vašingtonas un Maiami skolās ir apsardze, kas ienācējiem pārbauda somas un reizēm pārbaudēs izmanto arī metāla detektoru.

 

Apmeklējot skolas, Ina redzējusi daudz un dažādas atšķirības. Viena no tām, kas uzreiz kritusi acīs, klasēs soli nav sakārtoti regulārās rindās. Izvietoti interesanta dizaina soli, tāpēc bērniem dota iespēja strādāt grupās. Jaunāko klašu skolēni stundās daudz strādā uz grīdas, sēžot uz paklāja.

 

Praktiski visās klasēs ir datori un darbojas tā saucamā e-klase. Mācību stundās ar vairāk nekā 30 klases skolēniem strādā divi skolotāji, tāpēc bērniem ir lielāka iespēja jautāt un darboties kopā ar pieaugušo. Latviešu skolotāji izjutuši pat nelielu skaudību, redzot, ka klasēs pie sienām ir milzīgi daudz krāsainu un skaidrojošu plakātu un pieejama bagātīga mācību līdzekļu bāze. Diemžēl vairumā Latvijas skolu nav pieejami šādi mācību līdzekļi. Skolotājiem no Maiami skolām katra mācību gada sākumā skolu pārvalde izsniedz 300 dolārus. Ar šo naudu pedagogs dodas uz īpašu mācību piederumu veikalu, kur iegādājas mācību gadam visu nepieciešamo. Ina no šāda veikala atvedusi vairākus plakātus un krīta turētāju, lai skolotājs nenosmērētu rokas un apģērbu.Latvieši redzēja, ka Vašingtonas un Maiami skolās skolēni nēsā formas tērpus. Tos, parasti divus, iegādājas pati ģimene. Formas dizainu un tērpa krāsas izdomā paši skolēni, bet galīgo lēmumu pieņem skolas administrācija. Savukārt Sietlas un Kalamazū skolās formas tērpus nenēsā.

 

Mācību gada sākumā skolēni mācību grāmatas, kas lielākoties ir biezas un smagas, saņem bez maksas no valsts. Vairumam skolēnu ir somas uz ritentiņiem, lai no klases uz klasi varētu pārvadāt smagās grāmatas. Dažās Amerikas skolās ir izstrādāta īpaša lasīšanas programma, lai bērnus mudinātu vairāk lasīt grāmatas, nevis sēdēt pie televizora vai datora. Dienas iesākumā notiek tā saucamā lasīšanas stunda, kas ilgst no 15 līdz 30 minūtēm. Stundā lasa pilnīgi visi - gan skolotājs, gan bērni. Skolotājs uzskaita, cik katrs bērns stundā izlasa, savukārt bērniem izsniedz uzlīmes, kas parāda, cik grāmatas bērns izlasījis.

 

"Līdzīgā veidā arī Latvijas skolās vajadzētu popularizēt lasīšanu," iesaka angļu valodas skolotāja. Viņu iepriecinājis arī tas, kādā veidā Amerikas skolās notiek sadarbība ar skolēnu vecākiem. Ina novērojusi, ka parasti pirmajās klasēs vecāki seko līdzi bērna skolas gaitām, bet pēc tam interese noplok. Amerikas skolās strādā īpašs speciālists darbam ar vecākiem. Savukārt vecāku komitejas locekļiem ir jāapzvana pilnīgi visi vecāki, lai divās valodās - angliski un spāniski - pastāstītu par skolas jaunumiem. Ina piedalījusies vienā vecāku sapulcē, kur skolotājs iedrošinājis vecākus bērniem palīdzēt sagatavoties pārbaudes darbam. Inu sajūsminājis skolotājai teiktais, ka bērnam vajadzīga tikai viņu mīlestība, atbalsts, laba pārtika un vitamīni

Valka