Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Karš izšķir uz mūžu 25

Vakar Valkas ģimnāzijā Krievijas vēstniecības kara atašeja palīgs Valērijs Molotovs, klusinātām kara laika dziesmām skanot, pasniedza piemiņas medaļas "1941. - 1945. gada Lielā Tēvijas kara uzvaras 65. gadadiena".

Medaļas ar Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedjeva dekrētu saņēma Lielā Tēvijas kara veterāni, antifašistu partizāni, bijušie nepilngadīgie fašistu koncentrācijas nometņu gūstekņi un tie, kas strādāja ne mazāk ka pusgadu 1941. - 1945. gadā fašistu neokupētajā PSRS teritorijā.

Valkā uz svinīgo ceremoniju bija ieradušies septiņi kara veterāni un vairāki viņu tuvinieki, kuri medaļas saņēma vecāku vietā. Pēc tam kara atašeja palīgs devās uz mājām pie tiem, kuri veselības dēļ nevarēja ierasties uz svinīgo pasākumu. Bijušā Valkas rajona teritorijā ir vairāk nekā 60 cilvēku, kuriem pienākas šī medaļa. Šogad visā bijušajā Padomju savienības teritorijā vērienīgi atzīmē uzvaras 65. gadadienu. Uz svinībām Maskavā dosies arī Latvijas prezidents Valdis Zatlers.

Mums ir viena vēsture"Uz jūsu pleciem ir uzgūlies milzu smagums. Valkā un tās apkārtnē ir notikušas sīvas kaujas. Vakar ieskatījos enciklopēdijā un biju pārsteigts, ka tik daudzām karaspēka daļām par īpašu droširdību un varonību piešķirts Valkas nosaukums," uzrunā kara veterāniem sacīja V. Molotovs. Viņš apsveica visus saistībā ar uzvaru 2. pasaules karā.

Uzrunā saieta dalībniekiem Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs akcentēja to vēstures daļu, kas Latvijai bija jāizdzīvo pēckara gados. "Diemžēl karavīriem lielajās politiķu spēlēs bija tikai mazu skrūvīšu loma. Jūs paveicāt lielu darbu, taču daudzi no jums nedomāja, kas notiks pēc kara. Politiķi dažādi traktē kara iznākumu.

Katrs cenšas uzrakstīt savu vēsturi. Taču mums ir tikai viena vēsture un viena patiesība par to kas notika Latvijā Eiropas krustcelēs pēc uzvaras pār fašismu," sacīja K. Albergs. Viņš domā, ka šie saņemtie apbalvojumi var kalpot kā mācību stunda jauniešiem par to, lai atcerētos, kādai politikai veterāni ir palīdzējuši.

Katram savs liktenisSmiltenietis Elmārs Rūts bija iesaukts vācu armijā, taču tur neaizgāja un slēpās mežā. Kad ienāca Sarkanā armija, tad viņš un citi latvieši iznāca no meža un aizgāja dienēt padomju armijā. Elmāra brālis ir gadu vecāks un tika iesaukts vācu armijā, kur arī nokļuva.

"Tagad viņš dzīvo ārzemēs. Tā nu dzīve iegrozījās, ka katrs dzīvojam savā valstī. Karš mūs izšķīra uz mūžu," atceras E. Rūts. Viņa kara gaitu ceļš Latvijā beidzās Kurzemē, kur gūts ievainojums. Pēc tam bija ārstēšanās Ļeņingradā. Kad ievainojums bija izārstēts, kareivis nokļuva 43. latviešu gvardes divīzijā 131. pulkā, kur bija ložmetējnieks. Tā dzīvē iekārtots, ka katram ir savs liktenis un tas ir jāizdzīvo.

Komentāri 25

Latvietis

Visu cienju vecajiem karaviiriem.
Bet kaut kaa nedzirdeeju ka Albergs buutu apsveicis otraa pusee karojoshos karaviirus 16 martaa. Un ko noziimee ...lai atcerētos, kādai politikai veterāni ir palīdzējuši...? Komunisma slavinaashana? Te var redzeet Albergs politisko izgliitiibu, padomju izaudzeets cilveeks, kurshs nespeej pienjemt domu ka PSRS un fasistiskaa vaacija saliidzinaama ar vienaadi. Zheel ka taadi cilveeki ir novada domes prieksheedeetaaji.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 11:05

vasilits

Другая сторона,ваффен сс признана преступной организацией. международное сообщество осудило все войска сс в 1945 году в городе Нюрнберг. Учи историю.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 11:41

Irish

Absurdu liietu Latvija tik daudz..Vai vispar verts vardus teret?Bet tomer-znaudz rikli ciet si lienosa,nomacosa rusifikacija,ne vairs tada,ka kadreiz,ne vairs tik rupja,daudz rafinetaka,viltigaka.Reiz,gadus divdesmit atpakal,viss bija skaidrs,Latvija ir tikusi okupeta,jadabu krievu okupacijas karaspeks ara,krievi brauciet majas utt.Bet gadi paiet..Vergs-letins nespej dzivot bez kunga,vienmer gatavs locit jau gadsimtos ievingrinato muguru.Nu ja,vel klat Eiropas dievs-politkorektums,so divu faktoru rezultata-krievu okupanti,pret kuriem kaujas krita 50000 legionaru,nu tie tiek celti goda,bijusas okupetajvalsts darbonis it ka neatkarigas valsts pilseta karina tiem pie kruts gadskartejas blembas.Nezinu,ko gribas vairak-raudat vai saznaugt dures apnemiba...kaut ko darit,lai mans vectevs-mezabralis nebutu velti kritis,atceroties Baigo gadu...Bet nu ko,driz vakara zinas redzesu,ka Zatlers ciemojas Maskava un ka Piekta kolonna ardas Pardaugava!S prazdnikom vas!

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 13:20

Latvietis

Vasilijam un vinjam liidziigi domaajushiem!
PSRS gaida savu tiesu, un es ticu ka driiz vinja buus!

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 13:49

arī latviete

Vasiliti, tu labak klusē. Ja tu pagadītos pa starpu starp dibvam svešu valstu armijām, redzētu kādu dziesmu dziedatu. Krievi pamet savu Krieviju pašlabumam, tāpec labāk klusējat! Latvietim neviens neprasīja, kurā pusē viņš vēlas cīnīties. Atnāca ar automātiem kā krievs, tā vācietis un piespieda iet karot. Neiet nevarēja, jo tad nošāva! Ne tie, kas bija krievu armijā, ne tie, kas vācu - tur nevēlējās nokļūt. Un tagadspriest, kuri ir labie, kuri sliktie ir vienkārši noziegums. Visi karavīri ir cietēji un Latvija ir cietēja.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 15:24

nazis

Visu cieņu karojušajiem karavīriem gan vienā, gan otrā frontes pusē. Šoreiz ne par viņiem.
Kārtējo reizi Krievija, Krievijas prezidents un krievu diplomāti izrīkojas tipiski krieviski, atgādinot Latvijai un latviešiem, kurš te ir kungs un saimnieks. Latvija viņu acīs ir neatkarību pasludinājis kājslauķis Krievijas durvju priekšā. Ja viņiem būtu kaut mazliet smalkjūtības un cieņas pret Latviju kā pret valsti, tad neatļautos publiski pasniegt apbalvojumus, kurus cilvēki nepārkāpjot likumus, pat publiski izrādīt nedrīkst. Ne jau šīs medaļas tika pasniegtas, lai mājās uz kumodes glabātu.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 15:40

Vita

Piekrītu Latvietei,mans tēvs arī tika iesaukts vācu armijā ne jau aiz savas gribas,ja viņš neietu,tad visu mūsu ģimeni vai nu nošautu,vai konc.nometnē ieliktu,tēvs karā krita,atnāca krievi un mani ar māti aizsūtija uz Sibīriju, bijām Vragi noroda,man bija 8 gadi,kas es par ienaidnieci varēju būt PSRS?Un tagad man tiem,kuri grūda mani lopu vagonā paldies jāsaka?

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 15:42

Vasilim no Jāņa

Kā ziņots, Latvijas oficiālā pozīcija latviešu leģiona vērtējumā balstīta uz 1950.gada 12.septembra ASV pārvietoto personu komisijas secinājumu. “Baltijas ieroču SS vienības to mērķu, ideoloģijas, darbības un sastāva kvalifikācijas ziņā ir uzskatāmas par savrupām un no vācu SS atšķirīgām vienībām, ,” pausts šajā secinājumā.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 15:54

vasilits

arī latviete Это с какого перепугу я должен молчать. Оккупация? А была ли она? Кто это доказал? Инкорпорация,аннексия.что угодно ,но оккупация не признана мировым сообществом. И потом разве Вам Латышам ,плохо жилось во времена (оккупации)? Спроси у мамы и папы если сам не знаешь. Во всяком случае было лучше чем сейчас. Впрочем сейчас произошло еще страшнее,сейчас все продано и Вашим потомкам не кому будет предъявлять счет. Все профукали ,без всякой оккупации наши правители.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 21:42

vasilits

Vasilim no Jāņa Позиция США не отменяет приговор Нюрнбергского трибунала. Да и я не говорю ,что в ваффен сс ,латышский легион,служили одни преступники. Нет конечно. Вот когда будет новый Нюрнберг,тогда и можно говорить ,а сейчас есть то ,что есть.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 21:48

Latvietis

Vasilim
Kaa redzems tad tu neesi dziivojis padomju valstii, ja Latvijaa buutu kaut maza dalja no padomju sisteemas, tad visi kuriem uzskati neatbilda valdoshajai varai, tika likvideeti, ielikti cietumaa utt.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 21:56

XXX

Vasilit, - citēju prof. Zundu: "Nirnbergas kara tribunāla spriedumā, kas tika pasludināts 1946. gada 1. oktobrī, precīzi noteikts to personu loks, kas pieskaitāmas noziedzīgajai SS organizācijai. Latviešu leģiona karavīrus, kurus kara laikā piespiedu kārtā mobilizēja nacistiskās Vācijas okupācijas režīms, nepieskaitīja šai organizācijai. Rietumu sabiedroto atbildīgās institūcijas uzsvēra, ka Baltijas ieroču SS vienības (Latvijas un Igaunijas leģioni) to mērķu, ideoloģijas, darbības un sastāva kvalifikācijas ziņā ir uzskatāmas par savrupām un no vācu SS atšķirīgām vienībām. ASV Pārvietoto personu komisija 1950. gada 12. septembrī atzina, ka Latviešu leģiona karavīri nav pielīdzināmi kara noziedzniekiem."

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 22:01

Latvietis

Arī krievi neko nav diži labāki par vāciešiem, tikai atšķirība ir tur,ka uzvarētājus netiesā.

pirms 9 gadiem, 2010.04.13 22:03

Krauze

Nirnbergas process bija paraugprāva,kurā daži uz nāvi noteisātie pēc nāves sprieduma tika attaisnoti,tas ir vēstures gaitā pierādīts un pilnīgi pareizi ir tas,ka Latviešu un Igauņu tā saucamās SS vien. nav pielīdzināmas fašistu SS vienībām,arī tas ir pierādīts. Kas attiecas uz okupāciju,Vasilītim vajadzētu painteresēties pie vēsturniekiem,varbūt viņi šim parādīs kādu dokumentu,pat Krievija ir atzinusi Baltijas valstu okupāciju,interesanti Vasilīt,kā tad tas saucās,kad citas valsts armija ienāk citas valsts teritorijā,likvidē tās robežsardzi,nošauj prezidentu un armijas virsniekus,inteliģenci izsūta,uzspiež savus likumus un valodu?

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 11:07

vasilits

Krauze Что Вы мелите. Правительство Латвии подписало ДОБРОВОЛЬНО все документы о вводе советских войск на территорию Латвии. Ни кто не встал с оружием в руках на защиту своей родины. Все прошло тихо и мирно. Это факт.

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 11:18

Krauze

Padomju speciālās vienības karavīri bez atļaujas vairākās vietās šķērsoja Latvijas-Padomju Savienības robežu, nodedzināja robežsargu mājas Masļenkos, nogalināja vairākus Latvijas robežsargus un viņu ģimenes locekļus un aizveda Latvijas pilsoņus kā ķīlniekus pāri robežai.9Tiho i mirno?) Tomēr Staļinam neizdevās izaicināt Latvijas bruņotos spēkus pretuzbrukumam šķērsot Padomju Savienības robežu, lai atbrīvotu ķīlniekus.1940. gada 17. jūnijā pirmo reizi kopš Brīvības cīņām Latviju okupēja svešas valsts karaspēks. Tajā pašā laikā Padomju Savienības bruņotie spēki okupēja arī Igauniju.Kopā ar Sarkanarmijas vienībām Latvijā ieradās Padomju Savienības valdības pilnvarotais pārstāvis Andrejs Višinskis. Oficiāli viņš bija atsūtīts, lai uzraudzītu ultimāta noteikumu izpildi, bet viņa īstais uzdevums bija pārraudzīt Latvijas formālo iekļaušanu Padomju Savienībā pēc iepriekš izstrādātiem plāniem. Staļins gribēja, lai ārēji izskatītos, ka Latvijas tauta brīvprātīgi izvēlējusies iestāties Padomju Savienībā. Tādēļ Višinska loma šajā laikā pielīdzināma režisora amatam, jo viņš vadīja lielu teātri pārējo pasaules valstu maldināšanai.

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 12:00

Krauze

16. jūnijā plkst. 14.00 PSRS ārlietu tautas komisārs V. Molotovs nolasīja Latvijas sūtnim F. Kociņam PSRSvaldības ultimātu, kurā bezierunu tonī tika pieprasīta Latvijas valdības atkāpšanās, jaunas valdības izveidošana ar no PSRS puses norādītām personām, un neierobežota padomju karaspēka kontingenta ielaišana Latvijā, (Valdības Vēstnesis, 17.06.1940.) informējot, ka ja līdz plkst. 23:00 netiks saņemta pozitīva atbilde no Latvijas valdības, padomju Sarkanā armija bez kādas atļaujas no Latvijas puses ieies Latvijas teritorijā un pārņems to, ar spēku apspiežot jebkādu pretošanos.Latvija nonāca pilnīgā svešas armijas varā, kas saskaņā ar 1907. g. Hāgas sauszemes kara konvencijas 42. pantu, ir būtiska okupācijas pazīme.
Pēc Latvijas okupācijas 1940. gada 17. jūnijā Latvijas sūtnis Lielbritānijā Kārlis Zariņš, pamatojoties uz Latvijas Republikas valdības piešķirtajām ārkārtējām pilnvarām, nodrošināja Latvijas interešu pārstāvniecību Rietumeiropā – juridiski Latvijas Republika turpināja pastāvēt, kaut faktiski bija iekļauta citas valsts sastāvā kā province. 1940. gada 27. jūlijā ASV valdība oficiāli paziņoja, ka trīs Baltijas valstis ir okupējusi PSRS, un Vašingtona šo aktu strikti nosoda.[38] Arī liela daļa citu ietekmīgāko valstu - piemēram, Lielbritānija, Francija, Vatikāns, Somija, Dānija, Norvēģija, Portugāle, Turcija, Brazīlija, Ķīnas TR, Dienvidslāvijas SFR u.c. - neatzina Latvijas vardarbīgo iekļaušanu Padomju Savienībā. Neatzīstot t.s. Latvijas PSR valdības un trešās valsts (PSRS) direktīvas par juridiski saistošām, turpināja darboties 58 Latvijas diplomātiskās pārstāvniecības 8 valstīs: ASV, Austrālijā, Beļģijā, Brazīlijā, Īrijā, Kanādā, Lielbritānijā (ar protektorātiem, domīnijām un kolonijām), Norvēģijā.Mācies Latvijas vēsturi,Vasilīt!

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 12:14

vasilits

Krauze Скажите конкретно ,какая страна признает оккупацию Латвии? нет таких стран в мире. Любимое Вами США и те говорят - инкорпорация. Правительство К. Ульманиса подписало документы, соглашаясь на то что бы в Латвию для защиты ее границ вошло ограниченное количество войск советской армии. Это факт. Ни один из Вами любимых ССовцев не взял в руки оружие и не встал на защиту Родины(от страха штаны были полны дерьма) и это факт. То ,что они сражались за свободу Латвии под знаменами чужого государства,называется в приличном обществе предательством. Они не герои ,а в крайнем случае коллаборационисты. Люди достойные всяческого презрения ,так есть во Франции,Бельгии,Швеции и т.д.Но только в Латвии предателей пытаются сделать героями. ПОЗОР.

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 15:02

xxx

Nevar nepiekrist Krauzem,Vasilīt tieši tu arī esi Latvijas POZORS,pašam nav nekādas sajēgas par Latvijas vēsturi un it sevišķi jau par leģionāriem,besī ārā,raksti vienreiz latviski,jeb neraksti vispār.PSRS patriots.

pirms 9 gadiem, 2010.04.14 21:15

vasilits

xxx Тебя еще видать на свете не было ,когда я вместе с латышами голосовал против советской власти. Учи историю,больше я тебе сказать ни чего не могу. Легионеры воевали на стороне врага латышского народа,под флагами фашисткой германии,заметь ,не под флагами Латвийской республики.

pirms 9 gadiem, 2010.04.15 08:42

Valka