Kur vajag, tur laternas Valkā nedeg 26

Daži naktī, netērējot savu elektrību, pie loga laternu gaismā var lasīt avīzi, bet pie nozīmīgiem uzņēmumiem ceļš nav apgaismots.

 

Tādus secinājumus izdarījis Valkas novada izpilddirektors Guntis Bašķis, kādu nakti apbraukājot pilsētu un pārbaudot, cik ekonomiski tiek izlietota elektroenerģija ielu apgaismojumam.

 

Daži naktī var avīzi lasītTagad, kad strauji tuvojas gada tumšākais laiks, optimālai elektrības izmantošanai ir liela nozīme.

 

"Man pārmet, ka es pārlieku cenšos ekonomēt izdevumus par elektrību, liekot izslēgt apgaismojumu pulksten 3.00 naktī, bet es pārliecinājos, ka varbūt tas arī nemaz nebūtu jādara, ja mēs apgaismojumu izmantotu saimnieciski," saka G. Bašķis. Viņu apmierina apgaismojums pilsētas centrā, jo tur tas ieslēdzas un izslēdzas automātiski.

 

Šobrīd izpilddirektors ir noteicis apgaismojuma režīmu no pulksten 20.00 līdz vieniem naktī un no pulksten 4.00 līdz sešiem rītā. Pēc viņa domām, dažas laternas varētu ekonomiskāk izmantot.

 

 

"Mikrorajonā pārliecinājos, ka dažās mājās par elektrību nav jāmaksā. Divas laternas stāv abās pusēs pie ēkas un gaismu spiež iekšā pa logiem. Pēc manām domām, tādās vietās pietiktu ar vienu laternu. Turklāt dažas ielas vispār netiek apgaismotas.

 

Stratēģiskie objekti tumsāPiemēram, pilnīgā tumsā atrodas Meža iela, bet tā ved uz vairākiem uzņēmumiem. Turklāt, ja šajā ielā laternas darbotos, diezin vai tās spētu ielu apgaismot, jo gaismai priekšā atrastos krūmi. Tagad vismaz tos esam nozāģējuši. Vispār Valka vairākās vietās man atgādina dziļos padomju gadus, kad svarīgākos objektus vajadzēja slēpt krūmos no amerikāņu izlūkdienesta acīm.

 

Piemēram, Rūjienas ielas katlumāja ir tā ieaugusi krūmos, ka tikai vārtus redz. Aizaugušas ir arī attīrīšanas iekārtas "Nagliņās". Turklāt tur diennakts tumšajā laikā nedeg neviena laterna, bet tas ir stratēģiski svarīgs objekts, kurā nedrīkst ieiet nepiederošas personas.

 

 

Objekta darbinieki nesaprot, ka var iedegt vienu spuldzi, jo arī tad būtu pietiekams apgaismojums. Man objektā pateica, ka nedrīkst gaismu ieslēgt, jo tad iedegšoties astoņas lampas. Vai tad tik grūti ir izskrūvēt pārējās septiņas vai vismaz sešas," neizpratni pauž G. Bašķis. Viņš atgādina, ka reiz jau bija aizdzīta mašīna no objekta teritorijas.

 

 

Pēc izpilddirektora domām, elektroenerģijas izlietojums varētu būt ekonomiskāks un vienlaikus efektīvāks, ja attiecīgo darbavietu strādnieki un vadošie darbinieki izjustu lielāku atbildību. "Man tikai stāsta, ka trūkst naudas, bet jāstrādā ar galvu," apliecina izpilddirektors.

 

 

Viņš nesaprot, kā nozīmīgos objektos taupības nolūkos var vispār neieslēgt apgaismojumu, bet, piemēram, ielu krustojumā pie stadiona gaiši deg vairākas laternas, kaut, pēc izpilddirektora uzskata, tur pietiktu ar vienu. Arī iebraucot pilsētā, tūlīt parādās vairākas degošas laternas, kaut tuvumā nav ēku, tikai zāle un krūmi.

 

 

 

Taču gaisma tāda, ka var iet pa ielu un lasīt avīzi. "Jau pagājušā nedēļā lūdzu divus "Latvenergo" darbiniekus, kuriem uzdots regulēt apgaismojumu, šo lietu nokārtot, bet nekas nav izdarīts. Tagad esmu izveidojis sarakstu, kurās vietās būtu iespējams samazināt apgaismojumu," stāsta G. Bašķis.

 

Arī uzņēmējs Guntars Stalis, kura firma atrodas Meža ielā, uzskata, ka apgaismojuma trūkums līdz vietai, kur atrodas seši uzņēmumi, nav nekas labs. "Iela ir tumša jau vairākus gadus, jo savulaik tur kāda uzņēmuma strādnieki uzrakās elektrokabelim un to sabojāja.

 

 

Es 2002. gadā aicināju citus apkārtējos uzņēmējus kopīgiem spēkiem atjaunot apgaismojumu, bet visi atrunājās ar naudas trūkumu, un tā tas palika," saka G. Stalis. Netālu ir arī uzņēmums "Servilat". Tā īpašniece Inese Semjonova stāsta, ka ražotnes teritorijā izveidojuši paši savu apgaismojumu.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs skaidro, ka dažviet nepilnīgs apgaismojums ir tehnisku problēmu dēļ. "Diemžēl vairākviet līnijas ir vecas un prasa remontu. Katrā ziņā šis jautājums ir aktuāls. Mums ir pastāvīgi jāseko līdzi, kā izmanto apgaismojumu un jāregulē elektrības izmantošana.

 

 

Vajadzēs samazināt degošo laternu skaitu un varbūt kādu laiku diennakts tumšajā laikā vispār strāvu izslēgt. Zinu, ka tas var apgrūtināt policistu darbu, bet naudas ir tik, cik tās ir," saka K. Albergs.

 

Pērn vairākus projektus apgaismojuma uzlabošanā īstenoja arī bijusī pilsētas dome. Tās toreizējā priekšsēdētāja Unda Ozoliņa stāsta, ka apgaismojums tika atjaunots Poruka, Tālavas ielā un Lugažu laukumā. Kad sākās taupības laiks, dome lika izskrūvēt katru otro spuldzi.

Komentāri 26

......

Taupiet vien,kamēr atkal notiks kāds neatgriezenisks noziegums,laikam jau visiem ir aizmirsies kāda nelaime notika Valkas centrā dažus gadus atpakaļ,kad visa pilsēta bija melnā tumsā..

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 14:14

jāņtārpiņš

Cilvēkam, kurš dzīvo dziļos laukos grūti saprast, ka iebraucot pilsētā deg laternas.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 17:06

FIB

Ar to elektrības izslēgšanu man arī atgādina dzīļos padomju gadus, kad svarīgākos objektus vajadzēja slēpt no amerikāņu izlūkdienesta acīm.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 18:00

Elektrospeciālisti nepilda savus pienākumus kā nākas, jo ne reti dienā vei vēl gaismā dega laternas veselā ielā, toties iestājoties tumsai, ir ielas, pa kurām var kaklu nolauzt, jo ceļa(trotuāra) kvalitāte ir šausmīga.Piekrītu Bašķim, ka visas lietas jāsabalansē un nopietni jāizstaigā ar speciālistiem visas ielas un konsultējoties, izlemt, ko kur labot, izslēgt, vai no jauna ierīkot.Šāda prakse līdz šim domei nebija, jo speciālisti tumsai iestājoties pa ielām apkārt neklīda, viņus tas neinteresēja.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 19:49

parasti

Normāli cilvēki naktī guļ,nevis skaita laternas...

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 21:26

parastam

...bet tie kas neguļ, ko tiem darīt, klīst pa tumšām ielām? Un vai tad ziemā tumsa neuznāk jau 5-6 vakarā? Arī tad Tu jau guli?

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 21:46

F8

lūk palasīju tādu vienu jautru papīru - publisko pārskatu:
http://www.valka.lv/?id=244&l=
un ko mēs redzam?
Naudiņa ripo atkal :
S.O. „Eiroreģions „Pleskava, Livonija” Ls 2000 ;
Nodibinājumam „Latvijas- Igaunijas institūts” 2008.gadā iedalīti Ls 10448.(wow!!)
Vidzemes tūrisma asociācijai iedalīti Ls 4000.
Valkas rajona pašvaldības būvvaldei Ls 7000.
Ja šie līdzekļi nebūtu atkal "iedalīti" , tad mierīgi varētu neuztraukties par Domes apgaismojuma patēriņu aptuveni 12 mēnešus, lampas varētu degt kauvai visu nakti.
Bašķa kungs, iesaku paskatīt novada izdevumu pozīcijas.Nauda atradīsies, nevajadzētu ekonomēt uz iedzīvotāju drošību un labsajūtu!
Bet man patīk Jūsu darbīgums! Tā turpināt!

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 22:17

CSI

Lasot pēdējos rakstus, kuru galvenais varonis ir Bašķis, tā vien liekas, ka viņam visi apkārt ir nemākuļi un idioti, bet pats Bašķis - darba rūķis un plaša profīla speciālists. Nezin kāpēc tad pagasts nemaz tik īpaši sakopts nav tagad un nebija arī agrāk. Novada izpilddirektoram jau nu vajadzēja būt tādam, kura skatījums sniedzas tālāk par neizpļautiem krūmiem un laternām. Kauns par tādu izpilddirektoru, kurš tādā veidā cenšas sev spodrināt spalvu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 22:19

Valkas iedzīvotāja

Bašķa kungam nedaudz vajadzētu piedomāt pie saviem izteikumiem, jo man (varbūt arī citiem) sāk rasties mazvērtības kompleksi tikai tāpēc, ka dzīvoju Valkā. Arī manā dzīvoklī iespīd laterna no ielas, bet tas nenozīmē, ka nemaksāju par elektrību. Vispār, ļoti nesmuki ka tā izsakās par pilsētu, kurā pats strādā un dzīvo. Ko par mums domās sveši cilvēki? Bašķa kungam vajadzētu vairāk strādāt, nevis par katru sīkumu skriet uz redakciju.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 22:53

Zuze

Bašķis tikai izdara secinājumus,būtu sācis strādāt,ne tikai pļāpāt.

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 07:47

Seviljetta

Nu patīk Bašķim būt "baigajam mačo"

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 08:54

...

" Nodibinājumam „Latvijas- Igaunijas institūts” 2008.gadā iedalīti Ls 10448.(wow!!)"
Tiešām wow! Labi dzīvojam...

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 08:58

baile

Man gan šķiet, ka Valkā ir par tumšu. Es vēlā vakara stundā ielās esmu ar mieru iziet tikai Bašķim zem rokas.

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 09:47

Pensionare

..Tagad jau ir tumšs arī ap Stendera ielu ... tas gan nav labi , vakaros tur jaunieši uzdarbojās, ir sevišķi sestdienās un svetdienās...!!!

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 11:50

Meitene

@baile Es jau nu gan tieši baidītos kādā tumšākā ielā Bašķim virsū uzskriet. Viņš taču esot baigais mačo :D

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 13:54

yyy

Ko tad visi uzklūp Bašķim,tas ir viens no normāliem vadoņiem.Kas no Alberga,Zariņa-tie nekur nefigurē un arī nedara,tik nezin kā algas sadalīt,ka nav par maz.Bet vai uz pārējiem melniem strādniekiem arī paskatās,cik saņem-protams to jau nevajag redzēt,ka pašiem tik tiktu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 15:40

Čau Čau!!!

Nesaskatīju neko jaunu šajā rakstā ,tikai to,kad katrs velk uz savu pusi ,ja nebūs vienotības nebūs padarīta darba.

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 15:49

jūtīgā

Vienkārši gribētos vairāk takta un pieklājības. Ja no laukiem,tad tas nenozīmē ka jābūt pāķim...

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 20:37

sieviete

Lai Jūs rakstat ko nu gribat,bet man patīk ļoti Bašķis,foršais čalis.

pirms 11 gadiem, 2009.09.17 07:49

Valka