Labs pilsonis ir valsts audzināts pilsonis

Vakar igauņi svinēja savas valstiskās neatkarības 91. gadadienu. Plaša pasākumu programma bija arī Valgā, un tur piedalījās arī policisti un glābšanas dienesta darbinieki no Valkas.

Fotoreportāža šeit!

 

Tieši svētku laikā Valgā atklāja Patriotiskās audzināšanas muzeju. Tas bija iespējams, sadarbojoties dažādām organizācijām, vispirms jau tā saucamajām spēka struktūrām - armijai, drošības policijai, "Kaitseliit" (analogs Latvijas Zemessardzei) un visām pārējām, kuru dalībnieki nēsā uzplečus.

 

Būs militārās atribūtikas tirgusKatra no šīm organizācijām rāda savas iespējas un stāsta par to tapšanu un vēsturi. "Mēs patiešām cenšamies patriotiski audzināt savas valsts pilsoņus. Piemēram, padomju laikā par to rūpējās valsts un šim nolūkam bija atvēlēts daudz naudas.

 

 

Diemžēl pašlaik tas ir uzlikts uz mūsu pleciem," stāsta muzeja galvenā speciāliste Esta Metsa. Viņa nepiekrīt vispārpieņemtajam uzskatam, ka nepieciešamības gadījumā ikviens dosies aizstāvēt savu valsti.

 

 

 Pieredzējusī muzeja darbiniece ir pārliecināta, ka labs pilsonis ir valsts audzināts pilsonis. Viņa atzīst, ka muzejs nav sausās propagandas piekritējs, bet dara to ļoti dzīvi ar dažādu pasākumu organizēšanu.

 

Piemēram, 20. augustā muzejā būs liels militāro priekšmetu (apģērbu un atribūtikas) gadatirgus, kurā ieradīsies dalībnieki no visām Baltijas valstīm. Notiks arī konference par Baltijas militārās vēstures aspektiem.

 

Cilvēkos ir satraukums un nedrošībaSvētku reizē muzeja apmeklētājus cienāja ar karavīru zupu. Tā bija lieliska. Stāvot rindā, vairākkārt dzirdēju vārdu krīze. Tiesa, vairāk joka formā. Par vidusmēra cilvēka noskaņojumu Valgā jautāju tur dzīvojošai un strādājošai Anitai Tannenbergai.

 

 

Gan viņa, gan viņas aptaujātie paziņas saka, ka krīze jau tāpat ir. "Salīdzinot ar situāciju Latvijā, ir labāk, turklāt nav jūtama masveida panika, bet, neraugoties uz to, cilvēkos ir satraukums un nedrošības sajūta par darbu (bezdarbs aug), par nākotni vispār," stāsta A. Tannenberga.

 

 

Arī Valsts prezidenta Ilvesa oficiālā svētku uzruna nebija patētiska, bet gan balstījās uz reālo situāciju un ekonomiskajām grūtībām.

 

Igaunijā cilvēkus aicina nepakļauties vispārējām negācijām, bet atcerēties agrāk pārdzīvotos grūtos laikus un ticēt, ka arī šie grūtie laiki reiz beigsies un kopumā tas ir tikai normāls valsts stabilizēšanās process.

 

Jauno tehniku demonstrē ValgāValsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Valkas brigādes vīri pirmoreiz publiski demonstrēja savu jauno trešdaļmiljona latu vērto automašīnu. Visvairāk par to interesējās bērni. Viņiem bija atļauts izložņāt pa auto kabīni un iepazīties ar tehnisko aprīkojumu.

 

 

Jautāts, vai tagad valcēnieši tehniskā nodrošinājuma ziņā kaimiņus ir panākuši, komandieris Andris Vējiņš atbildēja, ka ar to, kas attiecas uz automašīnu, tad tiešām esam līdzīgi. Taču kopumā, salīdzinot Valkas un Valgas brigādes, kaimiņiem pakāpeniski tiek atjaunots viss tehnikas parks.

 

 

Valkas brigādei ir tikai divas mūsdienu prasībām atbilstošas mašīnas. Jaunajai aprīkojums esot ne pa jokam, ieskaitot pat globālās pozicionēšanas sistēmu un vismodernākos glābšanas instrumentus. Brigādes puišiem jaunā tehnika jāapgūst mēneša laikā un tad šo mašīnu ņems uzskaitē. A. Vējiņš priecājas, ka tehnikas iegāde notika pirms ekonomiskās krīzes.

Valka