Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas un Igaunijas starpvalstu komiteja aktualizējusi darbaspēka mobilitāti pierobežas reģionos

Latvijas un Igaunijas starpvaldību komiteja (SVK) darba kārtībā atkārtoti iekļāvusi jautājumu par iedzīvotāju datu reģistra apmaiņu, kopīga sabiedriskā transporta ieviešanu Valkā un Valgā, kā arī darbaspēka mobilitāti pierobežas reģionos.

Valdība šodien uzklausīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par Latvijas viedokli Latvijas - Igaunijas Starpvaldību komisijas pārrobežu sadarbības veicināšanai 2017.gada sēdē".

Ziņojumā norādīts, ka pērn SVK darba kārtībā bija veselības aprūpe un ar to saistītie sociālie pakalpojumi pierobežas reģionos, profesionālā izglītība, mūžizglītība un bezdarbnieku pārkvalifikācija, kā arī pārrobežas dzelzceļa līnijas "Tallina - Rīga" attīstība un remontdarbi grants ceļu sakārtošanai pierobežas reģionos. Tāpat arī ugunsdzēsības un glābšanas dienestu sadarbība pierobežas reģionos un piekrastē, un jūrā, tūrisma attīstība, kopīgu pasākumu plānošana pierobežas reģionos un nodokļu jautājumi pierobežas reģionos.

Abu valstu SVK koordinējošās institūcijas apkopoja nozaru ministriju, iesaistīto institūciju un pierobežas pašvaldību viedokļus, kā rezultātā no jauna SVK darba kārtībai 2017.gadam izvirzīti vēl trīs jautājumi - iedzīvotāju reģistru datu apmaiņa starp Igauniju un Latviju, kopīgā starppilsētu sabiedriskā transporta ieviešana Valkā un Valgā, kā arī darbaspēka mobilitāte pierobežas reģionos.

Abas valstis ir vienojušās Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmā iekļaut prioritāti, kas vērsta uz nodarbinātības iespēju paplašināšanu, vakanču aizpildīšanas paātrināšanu un informācijas pieejamības uzlabošanu darba meklētājiem un darba devējiem robežas pretējā pusē.

Savukārt ieviest kopīgu Valkas un Valgas sabiedrisko transportu mudināja Valgas apriņķa un Valkas novada pašvaldība. Igaunijas puse sniegusi priekšlikumu gan par kopīgās starppilsētu līnijas izveidi, gan par esošo līniju pagarināšanu pāri robežai. Savukārt "Autotransporta direkcija" skaidrojusi, ka atbilstoši sabiedriskā transporta pakalpojumus reglamentējošo normatīvo aktu prasībām piedāvātais maršruts Valka - Valga neatbilst starppilsētu nozīmes maršruta pazīmēm un atbilstoši normatīvajiem aktiem ir starptautiskas nozīmes pārvadājums. Starptautiskas nozīmes pārvadājumu maršruti tiek atklāti pēc pārvadājumu uzņēmuma iniciatīvas, un tie tiek veikti brīvas komercdarbības un konkurences apstākļos.

Jautājumu par līguma slēgšanu starp Igauniju un Latviju par iedzīvotāju reģistra datu apmaiņu starp abām valstīm SVK darba kārtībā rosināja iekļaut Igaunijas Iekšlietu ministrija. Tiek norādīts, ka šāda līguma parakstīšana stiprinās un attīstīs sadarbību starp abām valstīm personu brīvas pārvietošanās jomā, uzlabojot valsts iestāžu pienākumu izpildes efektivitāti. Papildus nepieciešams uzturēt un analizēt statistikas datus par personām no Latvijas, kuras dzīvo un ir saņēmušas uzturēšanās atļaujas Igaunijā un otrādi.

Igaunijas Ārlietu ministrija norādījusi, ka šāds līgums tika sagatavots jau 2010.gadā un šobrīd ir nepieciešams pabeigt iesākto līguma parakstīšanas procesu, nosakot skaidrus rezultātus un laika grafiku, kas ļaus ministrijām labāk plānot ar līgumu saistītās aktivitātes.

Savukārt Latvijas puse norādījusi, ka atbilstoši Iekšlietu ministrijas sniegtajai informācijai augustā notika minētā līguma teksta saskaņošana, un tā uzskata, ka SVK iesaistīšana nebūtu lietderīga, jo līguma saskaņošanas process ir noslēguma stadijā.

Valka