Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Māksliniekiem pavasaris ir atnācis

Valkas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē sestdien atklāja Valkas novada mākslinieku darbu 11. izstādi "Dvēseles pareizrakstība". Izstādē apskatāmi 31 autora, tai skaitā viena grupa, darbi. Šogad novada mākslinieku izstādē pirmo reizi piedalās septiņi jauni autori.

"Acīmredzot daudziem šī izstāde ir nozīmīga. Piemēram, Sandra Leimane dzīvo ārzemēs un apgūst valodas, taču vienu darbu cianotipijas tehnikā atsūtīja," stāsta izstādes kuratore Ligita Drubiņa.

Viņai prieks, ka Valkā pirmo reizi redzams kārķēnieša Aleksandra Luhaera gleznojums un lieliskā Ivetas Rones keramika. Tik vērienīga novada mākslinieku darbu izstāde un tik daudz apmeklētāju muzejā vēl nav bijis.

Izstādes apmeklētājs un projekta "309. kabinets" dalībnieks Agris Krastiņš "Ziemeļlatvijai" sacīja, ka šī ekspozīcija viņu pārsteidzot ar darbu tehnikas daudzveidību. Viņam vislabāk patika Ata Dālberga veidotais galds no stikla, koka un tērauda un Ievas Kampes glezna "Cilvēka pilsēta".

Daina Krastiņa allaž apmeklē visas mākslas izstādes pilsētā. "Man ļoti patīk un prieks redzēt, ka autori ir tik varoši," uzskata Daina. Jautāta, kurš no autoriem viņai ir vistuvākais, skatītāja atbild, ka tie ir gruzīnu mākslinieku grupas "Pazarh" darbi, taču kopumā izstādē ir daudz lielisku eksponātu.

Mākslas dzīves dvēsele pilsētā Maruta Stabulniece esot nonākusi pie atziņas, ka, jo kritiskāki brīži ir Latvijai, jo māksla vairāk manifestē.

"Tas ir neizskaidrojami, bet mākslas enerģija pret visiem melnajiem spēkiem dod milzīgu pozitīvu pretspēku. To rada daudz mūsu novada mākslinieku. Pirms veidoju šo izstādi, domāju, ka mūsu apkārtnes mākslinieki būs pakļāvušies vispārējai depresīvai noskaņai. Ieraugot darbus, tostarp arī jauno mākslinieku devumu, bija pārsteidzoši sajust milzīgu pozitīvo enerģiju. Viņos nav nedz paguruma, nedz pesimisma," vērtē ekspozīcijas iekārtotāja M. Stabulniece.

Viņa kā pedagoģe priecājas par to, ka skolnieki kļūst spilgtāki par skolotāju un atzīst, ka par to bija vērts dzīvot un strādāt.

Pirmo reizi izstādē piedalās kārķēniete Ilze Brice, bijusī mūsu laikraksta redaktore.

"Pienāca tāds dzīves brīdis, kad manī kaut kas noklikšķēja un nācās iet pie molberta. Iespējams, ka tas nāk no mana tēva, kurš bija mākslinieks. Sacīju dēliem, ka gribu gleznot. Viņi sarūpēja tam visu nepieciešamo, un tā nu sāku. To uztveru kā mākslas un krāsu terapiju," atzīst I. Brice.

Viņai molberts nolikts vecās lauku mājas virtuvē pie maizes krāsns un turpat ir arī tēva fotogrāfija, no kuras viņš vēro Ilzes darbu.

"Man šķiet, ka viņš no mākoņa maliņas saka, ka tikšu pāri visām grūtībām un problēmām. Gleznoju to, ko liek mana sirds," piebilst Ilze.

Puiši no gruzīnu grupas "Pazarh" sacīja, ka pagājušo reizi ekspozīcijas kopnoskaņa bijusi tāda kā sagumusi.

"Nesaprotu no kurienes, bet šoreiz jūtu spēcīgu pozitīvismu un varbūt arī ticību. Šī ir ļoti laba izstāde, un priecājos, ka tajā piedalāmies un esam saskaņā ar pārējiem autoriem. Dod, Dievs, lai katrs cilvēks apzinātos, ka viņš ir Zemes iedzīvotājs un ir par to atbildīgs. Viss pārējais ir tam pakārtots," pārliecināti "Pazarh" grupas autori.

Viņi priecājas par lielisko izstāžu zāli, kas rada klasisku kamerismu ar savu mistikas, poētikas un maģijas piedevu. "Pazarh" pēc pērn vasarā vērienīgās izstādes Pēterbaznīcā Rīgā sola izdomāt kaut ko īpašu arī šai zālei.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī dzejnieks Pēteris Brūvers, kurš jau kādu laiku dzīvo Valkā, turklāt pavisam netālu no mākslas skolas. Viņš nolasīja dažus dzejoļus par ziediem un pavasara atmodu, kas tik ļoti saistās ar ekspozīcijā redzamo.

FOTOREPORTĀŽU SKATĪT ŠEIT!

Valka