Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Naudas uzkrājumus namu apsaimniekošanai dome apkurei netērēs 10

Šāgada apkures sezona Valkā būs skarbāka nekā iepriekšējā. Sinoptiķi atkal paredz aukstu ziemu, bet šogad ir cēlušās kurināmā cenas.

Tas nozīmē, ka par siltumu dzīvokļos būs jāmaksā vairāk, bet jau pērn ievērojama daļa valcēniešu nespēja norēķināties par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem. Valkā kopš novada izveidošanas iedzīvotāju parāds par siltumenerģiju un ūdens uzsildīšanu ir sakrājies 104 206 lati.

Iedzīvotāji neslēpj bažasTādēļ ir saprotams, ka masu medijos izskanējusī informācija par apkures cenu celšanos satraukusi daudzus iedzīvotājus. "Ir grūti norēķināties par apkuri, kaut visu laiku esmu centusies nepalikt parādā. Man dzīvoklī atrodas kopjams slimnieks un iepriekšējo pensiju izdevu, pērkot zāles.

Nedod Dievs, ja vēl to naudu, ko pa santīmam vien esam krājuši nama apsaimniekošanai, tagad iztērēs, sedzot parādnieku nesamaksāto summu. Mūsu mājā desmitiem gadu nav veikts remonts," stāsta valcēniete Līvija Sviķe.

Par procentu būs jāmaksā vairākValkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs informē, ka maksa par apkuri pilsētas namos, kuru siltummezglos ir uzstādīti skaitītāji, sadārdzināsies tikai par vienu procentu. Skaitītāji vēl jāuzstāda Lauktehnikas mikrorajona mājās. Pēc K. Alberga teiktā, ierīču iepirkums jau ir noticis un turpmāko divu mēnešu laikā skaitītājus uzstādīs.

"Tas padarīs precīzāku uzskaiti. Tik, cik katra māja būs patērējusi siltumenerģiju, tik daudz arī būs jāmaksā. Ja siltākā laikā cilvēki vēlēsies ietaupīt, skaitītāju varēs noregulēt uz mazāku siltumenerģijas padevi. Par to atbildīgi būs māju vecākie," stāsta K. Albergs.

Lēmumu par apkures tarifiem novada dome pieņēma jau jūnija beigās. "Galvenais iemesls, kādēļ vajadzēja tos paaugstināt, ir kurināmā sadārdzināšanās. Iepriekšējā apkures sezonā šķeldu iegādājāmies par 4,27 latiem, bet šogad to pērkam par septiņiem. Malkai mums bija vairāki iepirkumi.

Pērn kubikmetrs vidēji maksāja astoņus, bet šogad 14 latus. Mēs iedzīvotajiem maksu tik krasi nepaaugstinājām, bet bijām spiesti to palielināt par procentu. Lielākais smagums kārtējo reizi gulsies uz pašvaldības budžetu," saka K. Albergs. Viņš piebilst, ka lielākoties sadārdzinājums attiecas uz Valkas iedzīvotājiem, jo laukos dzīvojamo ēku ar centrālo apkuri salīdzinoši ir maz.

Šajā apkures sezonā viena megavatstunda kopā ar pievienotās vērtības nodokli maksā 36,47 latus (pērn - 34,60). "Lielie masu mediji pauž satraukumu tikai par gāzes cenām, kas ir aktuāli lielpilsētās, kaut malkai cena pieaugusi gandrīz divreiz.

Reģioni atkal atstāti vieni paši ar savām problēmām. Taču tik un tā pašlaik jau esam gandrīz gatavi apkures sezonai. Pašvaldības pienākums ir nodrošināt siltumu mājokļos un mēs to izdarīsim. Mūspusē ziema neiestāsies negaidīti," atzīst K. Albergs.

Vēl daļa malkas mežāPašlaik dome ir sagādājusi vairāk nekā 2000 kubikmetru malkas. Šis daudzums ir vairāk nekā puse no vajadzības. Ir sagatavota arī pārējā malka, bet vēl nav atvesta no meža. "Uz šo apkures sezonu kurināmo vēl iepirkām centralizēti visam novadam, lai ar to nodrošinātu arī mūsu iestādes pagastos.

Nākamajā gadā gan iepirkumu decentralizēsim. Katra pagasta pārvalde patstāvīgi meklēs kurināmo. Tā mēs atbalstīsim vietējos uzņēmējus un vienlaikus, iepērkot kurināmo uz vietas, varēsim to iegūt lētāk," skaidro domes priekšsēdētājs.

K. Albergs apliecina, ka pašvaldība sezonai finansiāli ir gatava. "Mēs nevienam piegādātājam neesam parādā ne par šķeldu, ne par malku. Lai nodrošinātos pret negaidītām finansiālām grūtībām un nodrošinātu naudas plūsmas nepārtrauktību, domes deputāti ir nolēmuši pieprasīt 95 000 latu kredītu apkures sezonas uzsākšanai.

Tas ir uz pusi mazāks kā pērn ņemtais aizdevums, jo pagājušajā gadā bija problēmas ar lielākiem parādiem. Šis aizdevums ir arī kā drošības ķīla, lai mūs nekreditētu uzņēmēji. Pērn tāda situācija radās, kad "Valkas Bioenergo kompānija" bija palikusi parādā kurināmā piegādātajiem," stāsta K. Albergs.

Nākamnedēļ domes vadība aicinās uz tikšanos minētās kompānijas valdes priekšsēdētāju Ebingu Osingu, lai pārliecinātos, vai arī viņa uzņēmums ir gatavs apkures sezonai.

E. Osinga, kura uzņēmums ar siltumenerģiju apgādā Valkas centru, "Ziemeļlatvijai" paskaidroja, ka šogad centra katlumājā ir ierīkots jauns dūmsūknis, tādēļ valcēniešiem kvēpi vairs problēmas nesagādāšot. "Remontdarbi ir paveikti, palikuši tikai sīkumi. Arī finanšu lietas ir sakārtotas, šogad visos darījumos mums nauda iet pa priekšu," saka E. Osinga.

Parāds var kļūt lielāksLiela nasta pašvaldībai apkures jautājumu risināšanā ir iepriekš minētais iedzīvotāju parāds. Novada domes finanšu analītiķe Geņa Spiridonova gan atzīst, ka parāds vasaras mēnešos par vairākiem tūkstošiem latu ir sarucis.

Tas nozīmējot, ka iedzīvotāji centušies kaut daļēji nomaksāt iekavēto tad, kad to vieglāk izdarīt. "Jūnijā parāds saruka par 6,5, bet jūlijā par 6,9 tūkstošiem latu. Liela daļa jūtas atbildīgi par maksājumiem un ir centušies tos nokārtot vasarā," apliecina G. Spiridonova.

K. Albergs stāsta, ka dome parādu sākusi strukturāli analizēt. "Protams, ir liela daļa maznodrošināto iedzīvotāju, kuriem grūti norēķināties, bet ir arī cilvēki, kuri apzināti nemaksā. Kopumā no visiem pakalpojumu saņēmējiem maksātāju ir apmēram 80 procenti. Tas salīdzinājumā ar citām pilsētām ir labs rādītājs. Lielākā daļa iedzīvotāju ir sapratuši, ka ne no kā nekas nerodas," secina K. Albergs.

Pēc viņa pārliecības, gaidāmais apkures maksas palielinājums varētu likt augt arī parādam, ja valsts neizšķirsies par lielāku sociālo palīdzību maznodrošinātajiem. Tomēr, lai arī kādas problēmas nāktos risināt, novada dome apkures izmaksu segšanai vismaz tagad nedomā izlietot naudu, kas paredzēta namu apsaimniekošanai.

"Neko tādu neesam plānojuši. Ja arī kādreiz pienāktu brīdis, ka kurināmam nav naudas un nāktos to darīt, tad nekādā ziņā tas nenotiktu bez apspriešanās ar iedzīvotājiem," saka K. Albergs.

Šajās dienās pašvaldības kaltumājās Valkā notiek pēdējie remontdarbi. Novada domes Siltumapgādes nodaļas vadītāja Nadežda Korņējeva stāsta, ka lielākie darbi jau veikti un pēc neilga laika visas iekārtas būs sagatavotas sezonai.

Komentāri 10

Vaicēnietis.

Valkā jau tā ir gandrīz visaugstākās apkures cenas Latvijā. Paskatieties kādas apkures cenas ir Valmierā !

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 14:54

Vaicēnietis.

Valkā jau tā ir gandrīz visaugstākās apkures cenas Latvijā. Paskatieties kādas apkures cenas ir Valmierā !

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 14:54

Anna

Kāpēc pagājušajā apkures sezonā, kad malka un šķelda maksāja stipri lētāk, mums nebija lētāka apkure, bet palika 2008/2009 gada līmenī? Kā Spiridonovas kundze to var paskaidrot?
Un vēl par Lauktehniku. Vai tad iepriekšejos gados viņiem nebija skaitītāji? Man tur dzīvo paziņa, kurš stāstīja, cik krasi atšķīrās apkures izmaksas lielā mājā un pārējās mājās. Par kādu skaitītāju uzstādīšanu Lauktehnikas rajona mājām iet runa?
Pēdējais: ja apkure bija pērn 34,60 Ls par vienu megavatstundu kopā ar pievienotās vērtības nodokli, bet šogad tā būs 36,47 Ls par vienu megavatstundu kopā ar pievienotās vērtības nodokli, kā sadārdzinājums sanāk tikai viens procents??? Ja procentus rēķina kā mācīts skolā, sanāk pāri par 5% Tiešām gribētos skaidrākus paskaidrojumus. Manis uzdotie jautājumi skar ļoti daudzus Valkas iedzīvotājus. Varbūt cien. Albergs, Meļķis un Spiridonova varētu sīkāk un saprotamāk pastāstīt iedzīvotājiem par cenu politiku attiecībā uz apkuri.

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 16:04

Anna

to izbijis pārvaldnieks
Ja, bet minētajā rakstā par apkuri mums skaidro Albergs un Spiridonava. Protams, man vienalga, kurš no atbildīgiem darbiniekiem sniedz atbildes, bet gribētos skaidrus un, galvenais, patiesus skaidrojumus. Korņejevas kundze vienpersoniski nelemj par apkures tarifiem, par to spriež domes sēdēs. Protams, liela nozīme tam, kā to visu sēdēs pasniedz un pamato, kādus aprēķinus un izejas datus iesniedz un t.t. Tam es piekrītu!

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 17:32

putnuverotajs

Pieļauju , kad apkurei PVN ir mazāks , kā pārējām precēm un pakalpojumiem Latvijā.

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 18:40

Žanis

Pieļauju, ka apkures aprēķins kopumā ir korekts (varbūt ir kādi sīki nevajadzīgi pieskaitījumi, taču tie tik būtiski neietekmē tarifu).
Galvenā problēma ir tā, ka Valkā kopumā ir ļoti neekonomiska apkures sistēma – siltums tādā mazā pilsētā tiek saražots 4-5 katlumājās. Normāli būtu viena jaudīga katlumāja (nezinu kāpēc netiek turpināts U.Ozoliņas laikā iesāktais projekts par koģenerācijas stacijas būvi). Nav jābūt lielam ekspertam, lai aprēķinātu, cik strādnieku vajag piecās vecās katlumājās, kurās nemitīgi kaut kas lūzt un sabojājas, bet cik būtu nepieciešams vienā modernā.
Problēma acīmredzot ir arī tā, ka pilsētā nav spēcīga speciālista – siltumenerģētiķa, kurš kopumā strādātu pie siltumenerģijas attīstības koncepcijas Valkā. Cik atceros runāts par šīm lietām ir daudz, bet īstenots tā arī nekas nav.

pirms 9 gadiem, 2010.09.13 20:45

Maksātājs

Šos kungus (Albergs,Melķis,Spiridonova) vismazāk interesē apkures cenas, jo viņu algas jau ir četrciparu vai lielos trīsciparu skaitļos, ko nevar teikt par lielāko daļu Valkas iedzīvotāju,tādēļ jau arī ir vienalga ,vai tas ir 1 vai 5%. Galvenais, lai viņu algas būtu normālas. Kā pārējiem, tā viņu problēma. Maz iepriecina arī tas,ka uzkrājumus neizlietos parādu segšanai, negribas ticēt. Ne jau nu tagad kādus remontus veic, nedz arī veiks, jo vienīgā atbilde - nav līdzekļu. Vai mājas iedzīvotājiem jācīnās ar parādniekiem? Bet kāpēc gan maksāt,ja izmanto visu to pašu ko maksātāji? Viņus aizskart nevar, jo tas ir cilvēktiesību pārkāpums. Dīvaini, lai neteiktu vairāk.

pirms 9 gadiem, 2010.09.15 10:49

Maksātājs

Šos kungus (Albergs,Melķis,Spiridonova) vismazāk interesē apkures cenas, jo viņu algas jau ir četrciparu vai lielos trīsciparu skaitļos, ko nevar teikt par lielāko daļu Valkas iedzīvotāju,tādēļ jau arī ir vienalga ,vai tas ir 1 vai 5%. Galvenais, lai viņu algas būtu normālas. Kā pārējiem, tā viņu problēma. Maz iepriecina arī tas,ka uzkrājumus neizlietos parādu segšanai, negribas ticēt. Ne jau nu tagad kādus remontus veic, nedz arī veiks, jo vienīgā atbilde - nav līdzekļu. Vai mājas iedzīvotājiem jācīnās ar parādniekiem? Bet kāpēc gan maksāt,ja izmanto visu to pašu ko maksātāji? Viņus aizskart nevar, jo tas ir cilvēktiesību pārkāpums. Dīvaini, lai neteiktu vairāk.

pirms 9 gadiem, 2010.09.15 10:50

Es

Laikam Valkas pilsētas domē visi ir bailes pazaudējuši!

pirms 9 gadiem, 2010.10.12 21:45

Vai kāds nevarētu paskaidrot, kā radās Valkas Bioenergo kompānija? Un nosaukt visus akcionārus? Kā tur ir? a?

pirms 9 gadiem, 2010.10.12 21:49

Valka