Neviens ietirgotais lats nav tā vērts 16

Bijušais Valkas pilsētas domes priekšsēdētājs, 9. Saeimas deputāts, tautpartejietis Vents Armands Krauklis ierosinājis atcelt līdzšinējo kārtību un veikaliem atļaut stundu ilgāk tirgot alkoholu, tas ir, līdz pulksten 23.00.

 

Arī Latvijas alus darītāji un tirgotāji uzskata, ka, tikai atceļot alus tirdzniecības aizliegumu veikalos no pulksten 22.00 līdz 8.00, iespējams izvairīties no straujas nozares lejupslīdes, kā arī panākt nodokļu iekasēšanu plānotā apjomā un samazinātu nelegālu alkohola īpatsvaru. Stipro alkoholisko dzērienu ražotāji gan uzsver, ka attieksmei pret visu veidu dzērieniem jābūt vienādai, neizdalot atsevišķi alu.

 

Bažas par drošību"Ziemeļlatvija" jau ir rakstījusi, ka pirms vairākiem gadiem kaimiņpilsēta Valmiera bija pirmā pašvaldība Latvijā, kurā ieviesa alkohola tirdzniecības ierobežojumus, un veikalos to varēja iegādāties tikai no pulksten 8.00 līdz 22.00. Jau pirmie mēneši pierādīja, ka samazinās likumpārkāpumu skaits un pilsētā uz ielām kļuva drošāk.

 

 

Ieviešot šo V. A. Kraukļa ierosinājumu, sabiedrībā valda pamatots satraukums par drošību, proti, pieaugot sociālajai spriedzei, cilvēki, īpaši jaunieši, iespējams, vēl vairāk "bēdas slīcinās alkoholā".

 

Vairākums - pret "Ziemeļlatvija" veica aptauju, lai noskaidrotu, ko par šo deputāta ierosinājumu domā ierindas cilvēki.

 

Grāmatvede Iluta Meļķe domā, ka alkoholu vajadzētu tirgot visu diennakti."Cilvēki pirks legālu alkoholu, un valsts budžetā nāks nodokļi, bet "točku miljoni", kur var nopirkt no Krievijas vestu alkoholu un cigaretes, cerams, bankrotēs," tā I. Meļķe. Viņa ir pārliecināta, ka cilvēki arī turpmāk dzers kā dzēruši, tikai jautājums - kur viņi iegādāsies alkoholu?

 

Savukārt medicīnas māsa Dace Lībiete īsti neizprot, ko valdība grib ar to panākt? "Valsts naudu vairāk iegūs? Krutku mazāk dzers? Labuma no tā nekāda, un kas gribēs dzert, dzers tāpat, neatkarīgi, cik ilgi veikalos pārdos alkoholu," ir pārliecināta D. Lībiete.

 

Savukārt veikala "Top" Valkā vadītāja Daiga Meļķe ir pret šo ierosinājumu, jo praksē pierādījies - vakara stundās visvairāk iepērkas jaunieši. Viņi iegādājoties lētos vīnus, alu un alkoholiskos kokteiļus. Vadītāja iesaka mācīties no igauņiem un alkoholu sākt tirgot vēl vēlāk no rītiem, piemēram, no pulksten 10.00.

 

"Neviens ietirgotais lats nav tā vērts, lai nodzertos mūsu bērni," tā D. Meļķe. 20 gadus vecais valcēnietis Rihards uzskata, ka "tas būs slikti, jo nemazinās nelegālā alkohola apriti, bet palielinās tikai tā patēriņu".

 

Sazinoties ar Saeimas Tautas partijas frakcijas vecāko konsultantu Tomu Nordi, uzzinājām, ka šis ierosinājums ir palicis tikai parunāšanas līmenī, jo šajā jautājumā nav vienprātības pašu partijas biedru vidū.

Komentāri 16

anna

Vai tiešām V. A. Krauklis domā, ka tie, kuri vakaros pirkuši krutkas točkās, tagad pēc 22-iem dosies uz veikalu? Točkas zels un plauks vienmēr, sevišķi tagad, kad cilvēki ir gandrīz bez naudas.

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 10:00

G

Jo točkās pastāv arī iespēja paņemt uz parāda, bet veikalā nē. Un tomēr milzīgos daudzumos jau pērk divlitrīgos alus, kas maksā Ls 0.99.

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 11:09

oiiiiiiiiiiii

Arii veikalaa dod uz paraada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 11:44

trollis

Alkohola ierobežojums bija tā brīža biezekļu centieni ,novirzīt uz tiem piederošiem restorāniem, bāriem un nekas vairāk.
Tieši tāpat kā deviņdesmito gadu centieni iznīcināt lietoto automašīnu tirgotājus, lai pirktu jaunās mašīnas.

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 14:26

trollis

Ir vērts paskatīties vēl dziļāk problēmā, jo ne velti Zviedrijā alkohols ir valsts monopols un grādīgāku alu par 3,5° var nopirkt tikai valsts veikalos.

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 15:30

a

Nu veikali vismaz Valkā strādā līdz 22.00. Ko jūs tur uztraucaties?

pirms 11 gadiem, 2009.10.03 18:06

XXX

Neviens aizliegums nekādu labumu nedos - ne sabiedrībai, ne valstij. Tie, kas gribēs dzert naktīs, tie zinās , kur dabūt dziru jebkurā nakts stundā. Celsies tikai krutkas tirgotāju labklājība.
Tāpat tas ir ar cigaretēm - pacēla akcīzi - rezults ir tāds, kādam tam vajadzēja būt - tiek smēķētas cigaretes ar Krievijas akcīzes marku. Kas no tā ieguva? Tikai tie, kas pār robežu ieved Krievijas cigaretes un tie, kas ļauj ievest. Nesaprotu, vai tiešām tie, kas maina likumdošanu, to neredz?

pirms 11 gadiem, 2009.10.04 10:46

ups...

vai tos, kas maina likumdošanu, tas uztrauc? viņus uztrauc tikai tas, ka valsts kasē nepietiek naudas, ko pašiem sev novirzīt...

pirms 11 gadiem, 2009.10.04 11:13

anda

Pilnīgi piekrītu trollim, alkohola tirgošana līdz 22 ir izdevīga tikai bāriem un arī točkām. Šis absurdais aizliegums nevienu no dzeršanas nav atturējis, nabagie vakaros pērk nelegālo alkoholu, bet turīgākie pērk bāros.
Bet par jauniešu nodzeršanos - viss ir atkarīgs no audzināšanas ģimenē, cienītās mammas, nevis no veikaliem.

pirms 11 gadiem, 2009.10.04 11:50

..

Domaju, ka pieaugusajiem, kuri nav alkoholiki, principaa nav buutiskas atskiriibas liidz 22 vai 23 tirgo alkoholu. Ja man ir svetki un nak ciemini, es alkoholu iepeerku ieprieks, rekinoties, ka peec 22 vairs neko nenopirksi. Aizlieguma nonemsana, manupraat, ir kaitiiga un biistama tiesi jauniesiem. Tadiem, kuri sapulcejas, nu davai - iedzeram...peec tam davai veel vienu kokcu utt. Ja veikals ciet, vairaak vienkaarsi nevar nopirkt un jauniesi uz tocku neies, vini dzer kokcas, vinu, sampi, ja veikals buus valaa (un ja alkoholu varees tirgot bez ierobezojuma, tad veikals buus valaa), tad jauniesi dzers daudz vairaak. Ipasi briivdienaas.

pirms 11 gadiem, 2009.10.04 21:01

pilsone

Lai iztrenkā tos nevajadzīgos ierēdņu barus ministrijās, aēntūrās, lai noņem tūkstošu lielās algas, kaut vai Latvijas bankai un citām institūcijām, kur joprojām daudzi pelna no 2 lidz 5 tūkstoši mēnesī. Tad būs valstij nauda!

pirms 11 gadiem, 2009.10.04 21:02

Cops

Ar kaut ko "Tauatas partijai" jau jāatšķiras..Laikam cer uz alkaholiķu atbalstu.
Kas attiecas par "točkām" Valkā, tad policistiem piesedzot tās strādā uz nebēdu!

pirms 11 gadiem, 2009.10.06 22:26

CCCP

un veel ar likumu noteikt, ka obliggati katrai gimenei janem 3 litri alus dienaa, ja nav, sods un mantas konfiskaacija.

Ventam tak nav visi maajas, krizes laikaa, stresaa, kad cilvekiem slikti, vins atbalta nodzersanas. Aizsutiet vinu uz strenciem, lai paarste galvinu.

pirms 11 gadiem, 2009.10.09 17:43

CCCP

turklaat to4kas ipasnieki ir musu pilsetas iedzivotaaji, nevis valsts, kurai maksa kaut visu algu, tik un ta izteres gaismaspilim utt.

ja butu iespeejams es ari maizi pirktu no kaada bez taa noladeeta pvn, kurs aiziet nekurienee.

lai valsts aiziet pa burbuli, man vienalga.

pirms 11 gadiem, 2009.10.09 17:46

CCCP

A vispaar zetonu ventam, alkohols ir cilveku indikators, ja nekas vinam dzive neinteresee un neaizrauj, tad cilveeks ir noraxtams.

Istenibaa alkoholu jadod pa briivu, uzreiz redzams cik cilveeku var tureet kutii vai izsaut lai neprasa eest.

pirms 11 gadiem, 2009.10.09 22:05

Valka