No sirds darītais darbs atmaksājas ar bagātīgu ražu

Valkā pazīstamie uzņēmēji Inga un Māris Boši saimnieko Ērģemes pagasta “Straumītēs”. Sociālajos tīklos ieraugot meitas Zanes uzņemtās fotogrāfijas ar siltumnīcā augošajām vīnogām, bija skaidrs – jābrauc lūkot un uzzināt lauku dzīves gudrības. 

Patiesības labad gan jāteic, ka nekāda īpaša noslēpuma jau tur nav – ģimene kopā ar bērniem un mazbērniem savā sētā un dārzā rosās ar prieku, tāpēc viss veicas. Tas viņiem dāsni atmaksājas ar bagātīgu ražu un sakoptu apkārtni. Vieglāk būtu pateikt, kā nav, nevis, kas aug Ingas un Māra lolotajā dārzā un siltumnīcās. Saimnieka paša celtajās divās divpadsmit metrus garajās un sešus metrus platajās plēves siltumnīcās ienākas bagātīga gurķu, tomātu, vīnogu un meloņu raža. Māris uzskata, ka nekā labāka par dabisko koka siltumnīcu neesot. Pavasaros sastādot gurķus un tomātus plastmasas spaiņos, pēc tam nav jātērē laiks ravēšanai. Ietaupās arī ūdens, jo jāaplaista tikai ierobežota teritorija. Siltumnīcas pamatne noklāta ar agroplēvi. 

Boši apsaimnieko četrus hektārus zemes, kur aug arī mežs. Ap māju reibinoši smaržo griķu lauks. Viņi izdomājuši, ka paši audzēs šo kultūru, bet ražu izmantos savām vajadzībām. Pirms tam bijis jālūdzas kaimiņiem, lai nopļauj zāli sienam, bet cik tad laukos ir vairs palicis to, kuriem kūtī ir mājlopi? 

Lai bagātīgo gurķu un tomātu ražu saglabātu ziemai, konservēšanas stafeti no mammas pārņēmusi meita Zane, kura katru gadu izmēģina arvien jaunas receptes ziemas krājumu gatavošanā. Šajā sētā viss ir kā pie kārtīgiem latviešu saimniekiem – gan pašu saimes galdam, gan dvēselei. Apskatot daudzās puķu dobes un košumkrūmu stādījumus, Boši smejas, ka gandrīz nevienai puķei neatceras īsto nosaukumu. Tās dēvē tādos vārdos kā, piemēram, Intas dzeltenās puķes, jo savulaik Inta tās uzdāvinājusi. Savas vasaras pie vecvecākiem pavada arī Zanes jaunākais dēls – četrus gadus vecais Krišjānis, kuram ir sava mēness zemenīšu dobe. Puika pats dobi ravē un pats arī mielojas. 

Mājas plašajā pagalma teritorijā aug arī varens ozols. Vēl viens no šīs sētas pārsteigumiem ir tas, ka Māris kopā ar Zani ziemā internetā pasūtījuši neskaitāmas gaismas virtenes. Tās pa dienu uzlādē saules baterijas, tāpēc diennakts tumšajā laikā pagalmā iemirdzas izgaismotie koki un vides objekti. Katru svētdienu Boši kopā ar draugiem iet īsti latviskā pirtī. Inga uzskata, ka viņai tas dod enerģiju un veselību, jo Boši pirts labumus visos gadalaikos izbauda kopā ar atvēsinošu peldi dīķī. Māris atklāj, ka dīķī ievietojis ūdens sūkni, lai tas neaizsalst un var visu gadu peldēties. Dīķī darbojas arī strūklaka un zied ūdensrozes.

Vairāk foto – www.ziemellatvija.lv

Valka