Nolietotās riepas Valkā vairs nav jānomet mežmalā

Iespējams, turpmāk Valkas apkārtnes mežos kļūs mazāk izmestu vecu riepu, salauztu mēbeļu un citu atkritumu, jo novada dome ir parūpējusies, lai iedzīvotāji no lielākiem atkritumiem varētu atbrīvoties, nepiesārņojot apkārtējo vidi. Riepas pieņem arī no autoservisiem.

 

Šomēnes novada pašvaldības apsaimniekotajā atkritumu glabāšanas laukumā "Austrās" SIA "Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija" (ZAAO) nolika papildu konteineru, kurā novietot nolietotās automašīnu riepas. Tās EKO laukumā var nodot bez maksas.

 

Dome meklē risinājumuValkas novada domes teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Inese Vehi stāsta, ka papildu konteiners novietots pēc pašvaldības iniciatīvas. "Pārlieku daudz grāvmalās un pilsētai tuvākajās mežmalās bija sakrājusies visāda draza, netrūka arī saplīsušu un vecu riepu.

 

 

Nolēmām izrādīt pretimnākšanu iedzīvotājiem, un tagad autovadītāji bez maksas "Austrās" var nodot vecās autoriepas. Izdevumus par šo atkritumu apsaimniekošanas organizācijas pakalpojumu sedz novada dome," saka I. Vehi. Viņa novērojusi, ka iedzīvotāju atsaucība ir diezgan liela.

 

 

Pāris nedēļu laikā konteiners ir jau gandrīz piepildīts ar nolietotām riepām. Tomēr ne visi ir apzinīgi. "Vēl joprojām vairākās vietās var pamanīt izmestus atkritumus. Piemēram, Brāļu kapu atkritumu laukumā apmēram trešdaļu veido sadzīves atkritumi, kas atvesti no mājām," saka I. Vehi.

 

Ar šādiem pārkāpumiem saskārusies arī pilsētas pašvaldības policija. Kā informē policijas inspektore Diāna Jūga augustā ir brīdināta viena persona par lielgabarīta atkritumu novietošanu pie konteineriem Rūjienas ielā, kāds cits iedzīvotājs brīdināts par līguma nenoslēgšanu ar "ZAAO" par atkritumu izvešanu.

 

Pie garāžām riepu mazākSIA "ZAAO" Attīstības daļas vadītāja vietnieks Kaspars Pabērzs uzskata, ka pamazām, bet tomēr iedzīvotāju vidū atbildība par tīru vidi palielinās. "Iespēja bez maksas nodot nolietotās autoriepas ir arī Cēsīs un Valmierā. Ļoti aktīvi autovadītāji ir Cēsīs.Tur konteiners piepildās visātrāk," atzīst K. Pabērzs.

 

 

 Pēc viņa novērojuma, vairāk nekā agrāk EKO laukumu pakalpojumus izmanto arī Valkā. "Agrāk par šādu atkritumu nodošanu bija jāmaksā. Acīmredzot cilvēki ir apsvēruši, ka tagadējais piedāvājums viņiem ir izdevīgs.

 

 

Vēl gluži nesen garāžu kooperatīvos varēja redzēt kaudzē samestas nolietotas riepas, bet tagad to ir mazāk. Riepas ražotas, izmantojot dažādu materiālu sakausējumu. Tās sadalās vairāku gadu desmitos. Tas nozīmē, ka katra riepa, izmesta mežā, uz ilgu laiku piesārņo dabu," skaidro K. Pabērzs.

 

Autovadītājs un autoservisa firmas SIA "Gija" valdes priekšsēdētājs Andris Morozs pozitīvi vērtē šādu piedāvājumu. "Tā visu laiku ir bijusi problēma - kur likt vecās riepas. Tagad ir piedāvāta laba iespēja. Domāju, ka šādu pakalpojumu vajadzēja ieviest jau krietni agrāk. Laukos zemnieki vecās riepas vēl varēja izmantot skābbarības tvertņu nopakošanai, bet daļa tās izmeta, kur pagadās," saka A. Morozs.

 

 

Valka