Pacientu skaita sarukums lokālajām slimnīcām draud ar slēgšanu 18

Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcā pēc 1. marta samazinājies pacientu skaits. Vakar terapijas, ķirurģijas un dzemdību nodaļā kopumā bija aizņemta tikai 21 gulta no 80.

 

"Tas ir jauno pacienta iemaksu dēļ," secina ārstniecības iestādes valdes priekšsēdētājas vietniece Sandra Nātra.

 

No 1. marta visā Latvijā par ārstēšanos slimnīcā, sākot ar otro dienu, pacientam jāmaksā 12 lati. Vidzemes slimnīcā pirms tam tie bija pieci lati, Smiltenes slimnīcā - trīs. Apvaicātie mediķi ir nobažījušies, ka daudzi cilvēki finansiāli nevarēs atļauties ārstēšanos slimnīcās un rezultātā saslimšanas kļūs smagākas, ar komplikācijām.

 

Lokālajām slimnīcām pacientu skaita sarukums draud ar varbūtēju slēgšanu. Ārstniecības iestādēm viņu iemaksas ir būtisks ieņēmumu avots papildu valsts finansējumam, kas ir samazināts.

 

"Cilvēku materiālais stāvoklis neatbilst tam, lai ārstētos par jaunajām izmaksām. Pacienti nesaprot, kā saplānot savu budžetu tā, lai varētu gan ārstēties, gan paēst," secina Sarkanā Krusta (SK) Smiltenes slimnīcas terapijas nodaļas ārste neiroloģe Ilze Kumsāre. Viņa informē, ka vidējais ārstēšanās ilgums stacionārā ir nedēļa.

 

Jau stājoties stacionārā, daļa pacientu paziņo, ka nevar atļauties ārstēties ilgāk par trijām vai piecām dienām. Ir arī gadījumi, kad cilvēki pamet slimnīcu, nesamaksājuši par saņemtajiem pakalpojumiem.

 

2008. gadā parādnieki SK Smiltenes slimnīcai kopumā nesamaksāja aptuveni 4,5 tūkstošus latu.

Pacientu bažas par samaksu uzklausa arī Vidzemes slimnīcas Valmierā mediķi. Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila informē, ka ir gadījumi, kad cilvēku vajadzētu ievietot stacionārā ielaistas hroniskas saslimšanas dēļ.

 

 

Taču, tiklīdz viņš sarēķina, cik vajadzēs maksāt par ārstēšanos un izmeklējumiem, tā atsakās no piedāvājuma un izvēlas vizīti pie ģimenes ārsta. Par to jāmaksā viens lats. Pie ģimenes ārstiem garas rindas vērojamas jau tagad.

 

SK Smiltenes slimnīcas mediķi uzsver, ka smagiem slimniekiem ārstēšanās stacionārā netiks atteikta pat tad, ja viņi nevarēs norēķināties uzreiz. Taču, lai neielaistu slimību, vajag rūpēties par savu veselību, kamēr kaite nav kļuvusi hroniska.

 

S. Nātra aicina iedzīvotājus izmantot ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, vērsties pie speciālistiem poliklīnikā, izmantot fizikālās medicīnas pakalpojumus un citas ambulatorās aprūpes iespējas.

 

No 1. marta par speciālista apmeklējumu ar ģimenes ārsta nosūtījumu gan jāmaksā pieci lati līdzšinējo divu latu vietā. "Cilvēki pie speciālistiem vairs īpaši nenāk. Mazāk darba ir arī poliklīnikas laboratorijai," saka S. Nātra.

 

Ārstniecības iestādes cer, ka pacienti iegādāsies veselības apdrošināšanas polises, jo tas slimnīcai nozīmē garantētus ienākumus.

 

Veselības polise ir arī pensionārei Ainai Lapiņai no Trikātas pagasta. To viņai sarūpēja bērni. A. Lapiņai 10 dienas jāārstējas SK Smiltenes slimnīcas terapijas nodaļā. "Bez polises to nevarētu. Dikti daudz naudas man ikdienā aiziet zālēm," saka pensionāre.

 

SK Smiltenes slimnīcas paciente Rudīte Tuča (37 gadi) no Gulbenes rajona Lejasciema iesaka ikvienam laikus rūpēties par savu veselību. "Jau pirms trijiem gadiem slimnīcā izgāju 10 dienu ārstēšanās kursu, un pēc tam bija ļoti labi. Ja būtu sevi pasaudzējusi, tad šodien nevajadzētu te gulēt."

 

Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras Vidzemes nodaļas vadītāja Evita Zušmane uzskata, ka pagaidām vēl nevar izdarīt secinājumus par situāciju veselības aprūpē pēc pacienta iemaksu palielināšanās.

 

"Turpmāk ambulatorajā aprūpē pacientiem varbūt jāiet pie ģimenes ārsta, un viņš izvērtēs katra pacienta vajadzības," saka E. Zušmane.

Komentāri 18

aaa

kā tad -klapējam slimnīcas , skolas , bērnudārzus , un pilsētas domi ciet un visu pārējo-ta nevienam tāpat neko drīz nevajadzēs -jo nebūs jau cilvēku:)

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 10:10

XXX

Vajag padomāt, kādēļ Latvijā ir vislielākais slimnīcas gultu skaits uz konkrētu iedzīvotāju skaitu.
Varbūt pareizāk ir novirzīt līdzekļus slimnieku ambulatorai aprūpei...

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 10:35

Varbūt padomāt, kādēļ Latvijā ir tik daudz miljonāru?

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 10:46

Varbūt padomāt, kādēļ Latvijā ir tik daudz miljonāru?

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 10:46

bbb

Jā vieglākais ir nolikvidēt. Tāpat kā pirms 5 - 10 gadiem slēdza un izlaupīja bērnu dārzus, nu ņemās brēkdami, ka nav to, ieguldot milzu summas, lai uzceltu.
Šī sistēma tik grauj, neko nerada, tieši tāpēc esam pie bezdibeņa malas. Algas vadošajiem saskrūvētas ar likumdošanu tādas, kā dieviem, bet tiešajiem darba izpildītājiem knapi ko garu izvilkt. Tas vēl pēc 18 gadiem tik turpinās un turpinās.
Kā domājiet, uz kurieni Latvija dodas? VAI TĀPĒC UZ BARIKĀDĒM STĀVĒJĀM?

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 10:55

eku

Jā un neilgi atpakaļ nevarēja slimnīcā tikt, tagad nav kas guļ , kāda ambulatorā aprūpe, ar ko tad tie aprūpētāji pie manis 2 reiz dienā tiks , domā viņi ar savu mašīnu dzīsies pa lauku ceļu kāds tagad viņš ir , smiekli nāk no tām ministru gaisa pilīm , kuras viņš sacēlis savā fantžijā.Pa priekšu jau vajag kautko jēdzīgu uzcelt , lai veco izārdītu.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 13:20

dite

Jā vajag gan padomāt, Latvijā nav tik veseli cilvēki , kā pa pasauli braukājošie ārzemju pensionāri!! Mūsu cilvēku veselības sa***as pārcilvēciskā darbā !!!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 14:52

kūka

Es gan pilnīgi piekrītu veselības ministra viedoklim. Mums ir par daudz slimnīcu. Cilveki pieradusi pie vismazākās kaites gulēt slimnīcā un aizņemt vietu. Turpretī tiem, kam tas partiešām ir vajadzīgs, paliek gaidot rindā. Slimnīca nav sociālais nams. Vajag jau laicīgi rūpēties par savu veselību, lai nebūtu kaites, kas jāārstē slimnīcā. Cenas arī jau sen vajadzēja pacelt, un pa drusciņai, tad tas nebūtu tik sāpīgi. Domāju, ka mūsu veselības sistēmā vēl par maz maksājam, vajadzētu protams attiecīgi pacelt arī algas, lai varam visu samaksāt. Cilvēki būs spiesti vairak rūpēties par sevi, kas ir tikai apsveicami.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 14:54

kūka

Nepiekrītu, ka mūsējie veselību ir sačakarējuši necilvēcīgā darbā. Kur tad ir tas necilvēcīgais darbs? Pie mums cilvēki strādā ar diezgan zemu atdevi. Tie, kas ir pastrādājuši ārzemēs zina, kā tur ir jāstrādā. Pie mums nav darba ražīguma, tāpēc arī nav jābrēc, ka algas mazas. Neesam jau tās pašas nopelnījuši. Mazāk vajaga dzert, smēķēt un vairāk kustēties, tad arī būs veselība.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 15:00

pīrāgs

kūkai nav ne vecāku, kuri strādājuši, ne pati zin kas ir strādāt ar atdevi. Tad tādas muļķibas nerakstītu. Var padomāt, ka arī domāšana ir vājā vieta, acīmredzot mūsu valsts ierēdnīte.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 15:08

Kūka

Nē pīrāgs, tieši tu neesi vēl pamanījis, kā pie mums strādā. Mājās iet ātrāk par darba laika beigām, pīpē ik pa 10 minūtēm, ja ir iespēja nohaltūrēt, tad tas pa lielākai daļai tiek arī izmantots. Tas ir jau sen pierādīts fakts, ka pie mums cilvēki nestrādā ar visu atdevi. Te protams neiet runa par visiem, bet par ļoti lielu daļu gan. Ja visi strādātu tā, kā to dara mūsu tautieši Īrijā, tad mūsu ekonomika nebūtu tur, kur tā ir. Tas attiecas kā uz tautu, ta uz ierēdniecību un valdību.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 15:34

Rausis

Parasti jau gan mēdz teikt: kā maksā - tā strādā :)

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 15:36

Kūka

Nē, vispirms sevi ir jāpierāda, un tikai tad var cerēt uz lielāku atalgojumu. Bet, ja visi, "kā maksā ta strādā", tad jau nav ko brīnīties, ka nav no kā maksāt, jo ar savu darbu nenopelnam lielākai algai.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 17:24

slimnieks

Kādu vēl fizikālo terapiju atļauties!Ja jau nevar atļauties zāļu terapiju.Polisēm ar ir limits.Šajos laikos ātri pārtērēsim.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 19:14

Saša

kādu ambulatoro aprūpi.!Slims jau apkārt neklīdīsi.Kas tad gribēs nākt uz māju.Tagad jau pat pie bērniem negrib braukt vizītē.Māsiņas sēž un raksta papīrus,ja vajag iedur vakcīnu.Ārsts pat asinsspiedienu negrib izmērīt.pašam jāuzprasās.

pirms 12 gadiem, 2009.03.10 19:26

dite

Kūka tiešam nedomā tālāk ,kā tikai par sevi! Es nerunāju par šobrīd aktīvo paaudzi , bet tiešām par saviem vecākiem un tiem ne tik senajos padomju laikos stŗādājošo sabeigtajām veselībām un arī šobrīd lauku saimniecībās bez pīpēšanas un dzeršanas stŗadājošiem cilvēkiem no plkst. 5.30 rītā līdz 23.00 vakarā , uzaicinu uz laukiem šo kūku pakūkoties vienā riktīgā lauku sētā !!!!Neskrien pa pasauli mēklēdama darba ražigumu , stŗādā no sirds šeit un atdod pārpircējiem savu produkciju .... daudz mums gudrinieku , bet kad jādara tad pļurkt!!!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.11 13:23

Kūka

Dīte Tu pareizi teici, ka jāstrādā tagad un no sirds. Bet izskatās, ka tu to nedari. Ja jau būtu tas darba režīgums, tad arī ienākumi būtu lielāki, no kā arī izriet finansējums medicīnai. Un mani uz laukiem nevajag aicināt, es ļoti labi zinu kā strādā laukos, un kā pilsētā. Tagadējie pensionari nevar samaksāt par veselības aprūpi, jo valsts ir izzagta, bet tā ir visu postkomunisma valstu nelaime. Pensionāriem nekas cits neatliek, ka paļauties uz saviem spēkiem, ka veselība nesaļodzīsies. Lai gan katrs mēs varam kaut ko darīt veselības labā vienalga kādā vecumā.

pirms 12 gadiem, 2009.03.11 14:27

Agnese

Skatamies tik pāri dīķim un sajūsmināmies kā viņiem tur šis un tas. Tāds sīkums - dzīves līmenis, domāšanas stils un ienākumi citi ( šeit). Pie mums neviens pensionārs, aizgājis pelnītā atpūtā, nevarēja un nevar nodoties ceļošanai utt. Par ko vispār spriežam. Par to, ka Saeimas gudrie( ar visiem ministriem) nesaprot un nezin kas notiek ar vienkāršo tautu. Un nav nekāda sakara ar godīgu darbu, čaklumu, pašatdevi. Samaksās tik, cik uzskatīs par vajadzīgu. Neviens neprasīs piekrišanu utt. Tādas greznības tikai Saeimā.
Šobrīd cērt visu, nīdē visu un tad brīnās. Ko dod rumpis, ja kājas, rokas nocirstas.Būtībā tāds dzīvs gaļas gabals bez noderības pazīmēm...

pirms 12 gadiem, 2009.03.11 19:32

Valka