Pagaidām patversmes pakalpojumi nav pieprasīti

Valkas pilsētas nakts patversmē pašlaik regulāri nakšņo tikai viens vīrietis, kurš ir bez noteiktas dzīvesvietas un nodarbošanās.

Valkas sociālās aprūpes nama vadītāja Eleonora Bērziņa skaidro, ka pagaidām vēl laukā ir silts, tāpēc patversmes pakalpojumi nav tik pieprasīti kā aukstā ziemā. Viņa stāsta, ka diemžēl personas, kas ierodas patversmē, ir maksātnespējīgas, jo ilgstoši dzīvo bez darba. Patversmes nolikums paredz, ja persona, kura izmanto patversmes pakalpojumus, veic sabiedriski lietderīgu darbu, viņu atbrīvo no maksas par pakalpojuma izmantošanu.

Viena nakts patversmē izmaksā 70 santīmus, bet tie, kuriem dzīvesvieta ir kādā citā pašvaldībā - divi lati. Diemžēl neviens, ne tiem, kuri patversmē nakšņoja pērn, ne tie, kuri patversmi izmanto šogad, par pakalpojumu nenorēķinās un arī nestrādā. Nakšņotājiem kaut stunda dienā ir jāstrādā patversmes apkārtnes sakopšanā, bet līdz šim neviens to nav darījis.

E. Bērziņa atklāj, ka bezpajumtnieki meistarīgi prot izvairīties no darba no rīta, pieceļoties un uzreiz aizšmaucot no patversmes. Amatpersona brīdina, ja tas tā turpināsies regulāri, tad viņiem patversmes durvis būs slēgtas. E. Bērziņa atceras gadījumu, kad kādam nakšņotājam iedota jauna sniega lāpsta, lai notīrītu celiņus, bet viņš pazudis ar visu darbarīku un to pilsētā kādam pārdevis. Šis gadījums raksturo pārsvarā visus patversmes iemītniekus, kuriem nav vēlme neko mainīt savā dzīvē.

"Viņi katru nakti guļ baltos palagos, patversmē viņiem izdot tīras drēbes, ja nepieciešams, tās izmazgā, bet nākamajā vakarā viņi atkal ierodas bieži vien alkohola reibumā un netīri," atklāj E. Bērziņa.

Valka