Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par atkritumu savākšanu Valkā maksās vairāk 5

Nākamgad Valkā palielināsies maksa par atkritumu izvešanu. Šogad pilsētas daudzdzīvokļu namos vienam iedzīvotājam mēnesī par atkritumu izvešanu SIA "Valkas namsaimnieks" jāmaksā 1,05 lati, bet nākamgad jau 1,62 lati.

Tarifu palielināšana satraukusi daudzus iedzīvotājus. "Decembra sākumā reizē ar komunālo maksājumu rēķinu saņēmu SIA "Valkas namsaimnieks" informāciju par atkritumu izvešanas cenām nākamgad. Tagad man kopā ar pievienotās vērtības nodokli būs jāmaksā 1,62 lati. Būtu vismaz konteinerus iztīrījuši. Smird visa apkārtne. Vai palielināta maksa kaut ko mainīs?" retoriski vaicā kāds valcēnietis.

Pašreizējie tarifi rada zaudējumus"Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka Valkas novada deputāti jau 25. novembra sēdē ir apstiprinājuši jaunos maksas tarifus. Novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs informē, ka tarifus nākamgad paredz palielināt arī SIA "Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija", tādēļ, izskatot domē uzņēmuma nākamā gada tarifu politiku, pašvaldība nolēma apstiprināt augstāku maksu par atkritumu apsaimniekošanu, nosakot 8, 90 latu maksu bez pievienotās vērtības nodokļa par kubikmetra atkritumu izvešanu.

SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis atzīst, ka maksas palielināšana nav nekas patīkams, bet uzņēmums bijis spiests to darīt līdzšinējo zaudējumu dēļ. "Kā zināms, iedzīvotāji par atkritumu aizvešanu maksā mums, bet mēs - Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijai. Šī organizācija šā gada sākumā jau palielināja tarifus, bet mēs to nedarījām. Tagad organizācija plāno atkal tos paaugstināt, bet "Valkas namsaimnieks" vairs nevar atļauties lielākus zaudējumus.

Atkritumu izvedēji strādā pēc grafika un dažkārt viņiem iznāk mēnesī braukt divreiz pēc atkritumiem. Tādās reizēs mūsu uzņēmums zaudē apmēram 500 latu. Nereti iedzīvotāji cenšas atbrīvoties no lielgabarīta atkritumiem, tos novietojot pie konteineru laukuma. Mēs tos vedam uz lielgabarīta atkritumu konteineru "Austrās" un arī tas rada papildu izmaksas," skaidro I. Meļķis.

Viņš piebilst, ka arī iedzīvotāji bieži vien sadārdzina izmaksas, nešķirojot atkritumus. "Kaut arī sadzīves atkritumu konteineriem gluži līdzās atrodas PET pudeļu konteiners, nereti iedzīvotāji visus atkritumus samet pirmajā konteinerā. Tā tas tiek ātrāk piepildīts, tātad vairāk arī jāmaksā par izvestajiem kubikmetriem," saka I. Meļķis. Viņš atzīst, ka ir gadījumi, kad daudzdzīvokļu namu pagalmos konteineros atkritumus mēdz izbērt arī privātmāju īpašnieki.

Valdes priekšsēdētājs aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un, ieraugot pie konteineriem nepazīstamu automašīnu, kuras vadītājs atvedis izbērt atkritumus, pierakstīt mašīnas numuru un iesniegt "Valkas namsaimnieka " vadībai vai domē. "Mēs to nodosim pašvaldības policijai un tā piemēros likumā paredzēto sodu," apliecina I. Meļķis.

Jaunas prasības - jauna cenaSIA "Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija" Mārketinga daļas vadītāja Ieva Tabūne informē, ka samaksu par atkritumu apsaimniekošanu ir ietekmējušas izmaiņas likumdošanā. "Lielāks ir kļuvis dabas resursu nodoklis. Tagad agrāko trīs latu vietā par katru atkritumu poligonā noglabāto tonnu jāmaksā pieci lati.

Savukārt poligonu apsaimniekošanas noteikumos ir noteikta prasība no šāgada 16. jūlija no kopējās atkritumu masas atdalīt bioloģiski noārdāmos un citus pārstrādājamos atkritumus, lai samazinātu apglabājamo atkritumu skaitu. Lai šīs prasības varētu izpildīt, atkritumu apsaimniekošanas organizācija ir īstenojusi Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu par poligona infrastruktūras pilnveidošanu.

Esam izveidojuši atkritumu mehāniskās priekšapstrādes centru, iegādājušies atkritumu smalcināšanas un šķirošanas iekārtas. Tās ir papildu izmaksas, turklāt organizācijai būs jāfinansē minētā centra ekspluatācija, kas sāks darboties nākamgad," stāsta I. Tabūne.

Pēc viņas teiktā, tas viss sadārdzinās apsaimniekošanas izmaksas, tādēļ uzņēmums ir paaugstinājis maksas tarifus iedzīvotājiem. "Uzņēmums ir radījis arī iespēju samazināt maksājumu apmēru par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu. Aicinām iedzīvotājus aktīvāk izmantot ekolaukumus un punktus, kā arī konteinerus PET pudelēm, jo par šo konteineru tukšošanu iedzīvotājiem nav jāmaksā. Klientiem, kuri izmanto ekolaukumus atkritumu izbēršanai, piedāvājam atlaižu kartes," saka I. Tabūne.

Vēl dārgāk nekā Valkā par atkritumu izvešanu jāmaksā Smiltenē un Strenčos. I. Tabūne skaidro, ka Smiltenes un Strenču novadā uzņēmumam lielākoties jāapkalpo lauku teritorija, tādēļ tur ir lielākas transporta izmaksas.

Organizācija ir sagatavojusi piedāvājumu pašvaldībām Ziemeļvidzemē atstāt tikai divas tarifu zonas - atsevišķi izdalot reģiona divas lielākās pilsētas, bet pārējos novados noteikt vienādu maksu. Tādēļ tajās pašvaldību teritorijās, kurās jau tagad maksa par kubikmetra izvešanu ir 8,85 lati bez pievienotās vērtības nodokļa, maksas palielinājums nepārsniegs vienu procentu.

Pašvaldība 

Sadzīves atkritumu apsaimn. maksa 2010.gadā, LVL/m3 bez PVN

240 l konteinera vienas reizes izvešana Ls ar 21% PVN

1100 l konteinera vienas reizes izvešana Ls ar 21% PVN

Sadzīves

atkritumu apsaimn. maksa 2011.gadā, LVL/m3 bez PVN

240 l konteinera vienas reizes izvešana Ls ar 21% PVN

1100 l konteinera vienas reizes izvešana Ls ar 21% PVN

Valkas novads

7.50

2.18

9.98

8.90

2.58

11.85

Smiltenes novads

8.85

2.57

11.78

8.90

2.58

11.85

Strenču novads

8.85

2.57

11.78

8.90

2.58

11.85

Komentāri 5

zivis2

pareizi ir . Tāpēc , ka lielākā daļa iedzīvotāji ir pilnīgi analfabēti un nesajēdz to , ka atkritumi ir jāšķiro, līdz ar to būs arī izmaksas mazākas. Tas pats ar PET pudeļu pieņemšanu , arī čakarējas gadiem ilgi nevar pieņemt to likumu, igauņi jau sen sķiro un priecājās. Mums tik , ka tik kādam nožēlojamam mantrausim , kāds santīms nepazūd.

pirms 8 gadiem, 2010.12.16 13:11

piekrītu

Piekrītu šoreiz vasilitim, ka starpnieku kantoris arī paņem savu daļu, bet tā jau notiek visur. ZAAO jau ar katru iemītnieku līgumu neslēgs, bet, mēs paši šo cenu esam palielinājuši un nav tagad ko vaidēt. Papīra un pudeļu konteineri stāv tukši, bet mēs tik gāžam kopā visu kopā; un tad tie viestransporti. Mikrorajonā esmu novērojis- regulāri divas vieglās mašīnas smuki iebrauc, izgāža mēslus un atkal aizbrauc. laikam būs jānofotogrāfē, bet, ko tas dos. Dabūšu es vēl pa mici.

pirms 8 gadiem, 2010.12.16 19:13

zinātājs

vasiliti, ne viss ir tik skaisti kā tu saki. Izveidojot sabiedrību vienmēr būs kāds, kurš nemaksās un kurš tad segs šo starpību? Zinot, ka Valkā komunālo maksājumu atmaksas procents nav tas labākais, tad varētu būt problēmas ar norēķiniem. Cik es zinu, tad Valkas namsaimnieks par starpniecību nesaņem neko, vēl vairāk - tas samaksā par tiem, kuri nav savlaicīgi norēķinājušies par atkritumu izvešanu.
Par tevi vasiliti. Tu savos agrākos komentos rakstīji, ka vairāk uzturoties (it kā arī tavs biznes) Igaunijā, Valgā, bet bieži tavs auto un tu esi redzams Lauktehnikas mikrorajonā. Vai tu tur dzīvo? Un ja tu tur dzīvo, vai par atkritumiem maksā?

pirms 8 gadiem, 2010.12.16 21:54

doks

atkritumu maksa ir par kaut kādu mistisku vidējo daudzumu mēnesī nevis par to, ka es eju tur garām divreiz dienā vai piecreiz dienā ..Es to daudzumu nekādi nevaru "saražot" mēnesī.. Un tad es ar prieku ļauju jebkuram no jebkuras privātmājas uz mana rēķina piebērt to konteineru pilnāku, jo es tik daudz nevaru tur sabērt, cik esmu spiestā kārtā samaksājis.. Beriet,mīļie, veseli..cik tik spējat!

pirms 8 gadiem, 2010.12.20 19:50

Valka