Parasti Dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumus cilvēki izmanto dažas reizes mūžā 1

30. septembrī beigs strādāt Dzimtsarakstu nodaļas bijušajās Valkas novada pašvaldībās, un ar 1. oktobri darbu sāks Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļa.

 

"Mēs apkalposim visus iedzīvotājus, kuri dzīvo novada robežās," skaidro nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa. Viņa pirmdien reģistrēja kāda Vijciemā dzīvojoša cilvēka miršanu, un apmeklētāja izteica gandarījumu, cik tas ir izdevīgi, jo Valkā var reģistrēt gan miršanu, gan aiziet uz Sociālās apdrošināšanas nodaļu, gan pasūtīt apbedīšanas biroja pakalpojumus.

 

 

Agrāk mirušā reģistrācija bija jāveic savā pagastā, bet pārējie pakalpojumi saņemami Valkā. "Man bija prieks to dzirdēt, jo patiesībā jūtos nedaudz vainīga par to, ka pagastu iedzīvotājiem pakalpojuma pieejamība kļūs sliktāka - to, ko agrāk varēja saņemt dzīvesvietā, tagad tas izdarāms Valkā," turpina M. Zeltiņa.

 

Vecais arhīvs glabājas ValkāSaprotami, ka Dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumi nav nepieciešami katru dienu vai nedēļu. Parasti tos izmanto dažas reizes mūžā. M. Zeltiņa cer, ka arī turpmāk tiks saglabāta laba sadarbība ar pagastu pārvaldēm, kuras nepieciešamības gadījumā saviem cilvēkiem sniegs organizatorisku palīdzību. Visticamāk, ka tādu gadījumu nebūs daudz.

 

Valkā glabājas un turpinās glabāties bijušā Valkas rajona arhīvs no 1906. līdz 1993. gadam ieskaitot. Valkas pilsētas un pašreizējā Valkas novada pagastu arhīvs pieejams no 1994. līdz 2009. gadam. Savukārt Strenču un Smiltenes novada dzimtsarakstu nodaļas arhīvs attiecīgi glabāsies šajās pilsētās.

 

 

 "Visus, kuriem nepieciešami kādi arhīva dokumenti, aicinu zvanīt pa tālruni 64781556, lai cilvēks kādas nesaprašanas dēļ veltīgi netērētu savu laiku un līdzekļus. Mēs arī palīdzēsim noskaidrot, kur vajadzīgais dokuments meklējams," sola nodaļas vadītāja.

 

Nešķiro pēc dzīvesvietasJautāta par pakalpojumu saņemšanas iespējām Trikātā un Ēvelē, M. Zeltiņa informē, ka ēvelieši Burtnieku novada Dzimtsarakstu nodaļas pakalpojumus saņems Valmieras pagasta "Vanagos", taču darbības uzsākšanas laiks vēl nav precizēts. Katrā ziņā tas notiks šogad. Tālrunis - 64238257.

 

 

Savukārt trikātiešiem Beverīnas novada Dzimtsarakstu nodaļa atradīsies Brenguļu pagasta pārvaldē un strādāt sāks 1. oktobrī. Tālrunis - 64233422.

 

Strenču novada Dzimtsarakstu nodaļa ir izveidota un jau darbojas. Iespējams, ka Sedas, Jērcēnu un Plāņu pagasta iedzīvotāji jau ir pārliecinājušies par jaunās kārtības trūkumiem vai priekšrocībām. Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļa, šķiet, darbu uzsāks 1. novembrī.

 

Pagastu iedzīvotāji turpmāk izjutīs cenu atšķirību, reģistrējot laulību Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļā. Kādu laiku joprojām būs jāmaksā kā pilsētniekiem - 25 lati par valsts nodevu kopā ar svinīgo ceremoniju.

 

 

Ja laulībā stājas abi pensionāri, tad tie būs 10 lati. Ja nepieciešams tulks, tad vēl jāpierēķina papildu izdevumi. Valkā nekad nav šķiroti Valkas novada cilvēki ar citos novados dzīvojošajiem, kā tas notiek citviet. Visiem maksa ir vienāda.

 

Ja saka nepatiesību

Vairākos pagastos līdz šim nestrādāja ar datorprogrammu, kurai ir tiešsaites pieeja Iedzīvotāju reģistra datu bāzei un tas varēja būt par cēloni kļūdām, jo cilvēki ne vienmēr pasaka taisnību!

 

 

Piemēram, reģistrējot bērna dzimšanu, māte neuzrāda, ka kopš iepriekšējās laulības šķiršanas ir pagājušas mazāk nekā 306 dienas; rezultātā dzimšanas reģistrācijas dokumentos ieraksta faktisko bērna tēvu, kaut juridiski Civillikums nosaka kā tēvu fiksēt bērna mātes bijušo vīru.

 

Civilstāvokļa aktu reģistrācija nav vienkāršs process. "Iespējams, daudziem sapratne par Dzimtsarakstu nodaļu ir tādā līmenī: kāzas ir šampanietis plus torte. Viņi brīnītos, ja uzzinātu par visām lietām, kas patiesībā jādara," smaida M. Zeltiņa.

 

 

Tās ir gan vārda, uzvārda un tautības ierakstu maiņa, gan reģistru labošana un atjaunošana. Katrs gadījums ir īpašs un gana sarežģīts. Nodaļa sadarbojas ar tiesu, advokātiem, prokuratūru, policiju, Iekšlietu ministrijas informācijas centru un citām institūcijām. Tas, protams, ir vairāk nekā šampanietis un torte.

 

 

Komentāri 1

lienite

Labnien velejos jautat cik ilgs laiks paiet lai nomainitu dzimsanas aplieciba vardu un uzvardu...


Ar cinu.
Lienite

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 00:37

Valka