Pasaules klases fotogrāfi ir centušies iepazīt Vidzemi

Sestdien Valkas kultūras namā atklāja mākslinieciski un saturiski ietilpīgu fotoizstāde "Viena diena Vidzemē", kas tapusi projekta "Viena diena Latvijā" ietvaros. Ekspozīcijā aplūkojamas 40 lielformāta bildes.

 

Vidzeme ir liels novads, taču Valkas rajona iedzīvotājiem gribētos vairāk fotogrāfiju tieši par savu rajonu. Vidzemi centušies iemūžināt fotogrāfi no Somijas, Norvēģijas, Ukrainas, Igaunijas, Austrijas, Ķīnas, Spānijas un Grenlandes. Autoru no Latvijas ir ievērojami mazāk.

 

No 1987. gada akcijas par Valkas rajonu ir divi Alda un Gunāra Jermaku veidoti attēli - universālveikala Smiltenē pārdevēja Daiga Priedīte un degvielas uzpildes stacijas Smiltenē operatore Dzintra Klepere. Savukārt igaunis Viktors Rudjko ir uzbildējis attēlu "Autobuss Valkā". Tiesa, gandrīz droši var sacīt, ka tas ir Valgā, taču tās ir nianses, kuras iebraucējs varēja nezināt.

 

No pērnā gada akcijas redzam tikai jauniešus Smiltenes skeitparkā un lauksaimniecības uzņēmuma "Valdro Agro" speciālistu Jāni Grečinu ļoti modernā traktorā. No Valkas ekspozīcijā iekļuvis tikai viens attēls, un tas ir par J. Cimzes mūzikas skolu. Tās autors ir igaunis Jareks Jēpera. Ekspozīcija kultūras nama darba laikā būs aplūkojama līdz maija beigām.

 

Valkas domes priekšsēdētāja Unda Ozoliņa izstādes atklāšanā sacīja, ka jo īpaši interesanti ir aplūkot pirms 20 gadiem fiksētos attēlus. Daudziem cilvēkiem tie saistās ar jaunības un bērnības atmiņām. Tolaik daudzas lietas fotogrāfi fiksēja uz atļautā un neatļautā robežas. Tā bija īpaša māka strādāt ar zemtekstiem. To izmantoja ne tikai fotogrāfi, bet daudzu mākslas žanru meistari.

 

Šādas izstādes cilvēkam laiku pa laikam ļauj apstāties, padomāt, kas mēs esam, no kurienes nākam un kurp ejam.

 

Fotoprojekta vadītājs Ilmārs Znotiņš pateicās visiem 200 fotogrāfiem, kuri piedalījās pērnā gada akcijā un vēl tūkstošiem fotoamatieru, kuri organizatoriem iesūtīja savus darbus. Pavisam 2007. gada akcijā saņemts pusmiljons bilžu. I. Znotiņš uzskata, ka šis arhīvs ir Latvijai nenovērtējama bagātība. Jo īpaši to var sacīt par 1987. gada 30 tūkstošu negatīvu kolekciju.

 

 

 Foto akcijas aizsākums bija 1987. gada 28. augustā, kad 70 profesionāli fotogrāfi no Padomju Savienības, Somijas un Vācijas Federatīvās Republikas 24 stundas fotografēja toreizējās Padomju Latvijas rūpnīcās, partijas komitejās, kolhozos, bibliotēkās, kafejnīcās, kapsētās, slimnīcās, pirtīs, mājās un ielās. Fotogrāfiem bija vairāk nekā 700 obligāto uzdevumu un 3 brīvās izvēles tēmas.

 

Unikālie negatīvi tika nodoti glabāšanā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, kur tie atradās 20 gadus. No Vidzemes rajonu fotogrāfiem vienīgais uzaicinātais bija Aldis Dubļāns. Viņš strādāja Jēkabpils rajonā, tāpēc darbi ir iekļauti Zemgales novada kolekcijā.

 

2008. gada 1. maijā Doma laukumā atklāja brīvdabas fotoizstādi "Viena diena Latvijā", kas visiem interesentiem sniedz iespēju 200 attēlos ar kvalitatīvas fotomākslas acīm atskatīties uz Latviju 1987. un 2007. gadā. Pēc provizoriskām aplēsēm fotoizstādi nedēļas laikā jau ir aplūkojuši vairāk kā 10 tūkstoši apmeklētāju.

 

Biedrība "Viena diena.lv" sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā no abu akciju arhīvos esošiem darbiem ir izveidojusi arī četras reģionālās izstādes Vidzemē, Kurzemē, Latgalē un Zemgalē, kurās katrā iekļauti 40 tikai konkrētajā reģionā fotografētie darbi. Valkā patiešām sākas Latvija, jo fotogrāfiju kolekciju par Vidzemi valcēnieši redz pirmie.

 

Izstāde salīdzina Latvijas dzīvi 1987. un 2007. gadā un parāda toreizējo Padomju Latviju un šodienas Latviju - neatkarīgu, suverēnu Eiropas Savienības dalībvalsti, kura attīstībā nav zaudējusi savu savdabību. Izstāde paver iespēju ne tikai novērtēt Latvijas daudzveidību, bet arī atskatīties uz Latvijas pārmaiņām un straujo attīstību pēdējos gados. Izstāde organizēta, atzīmējot Eiropas dienu Eiropas Starpkultūru dialoga gada zīmē.

 

No abiem arhīviem ir izvēlētas 400 fotogrāfijas, un no tām šomēnes dienas gaismu ieraudzīs fotomākslas albums "Viena diena Latvijā".

 

2007. gadā Jānis Krūmiņš, Gunārs Janaitis, Viesturs Koziols un Ilmārs Znotiņš noorganizēja līdzīgu foto akciju 1987. gadā notikušajai. Tajā piedalījās 54 profesionālie fotogrāfi ar asistentiem un 150 īpaši uzaicināto fotogrāfu. To skaitā bija arī ļoti titulēti un pazīstami fotogrāfi no tādām pasaules foto aģentūrām kā Magnum, Reuters, Associated Press, Singhua, France - Presse un citām.

 

 

Šoreiz dalībniekiem tika dotas 1500 obligātās un liels daudzums brīvās izvēles tēmu. Tāpat kā pirmajā reizē, foto akcija notika 24 stundas un daudzas no "obligātajām tēmām" ietvēra tos pašus cilvēkus, vietas un objektus, kurus iemūžināja pirms 20 gadiem.

 

Pēc 20 gadiem var pārliecinoši apgalvot, ka fotoakcija "Viena diena Latvijā 1987" ir bijis unikāls notikums Latvijas vēsturisko fotodokumentu radīšanā un saglabāšanā. Par sevišķi nozīmīgu šo kolekciju padara Latvijas neatkarības atjaunošanas fakts, pēc kura par padomju laikiem palikušas vien atmiņas, atsevišķi priekšmeti, attēli; diemžēl daļai cilvēku - arī domāšana.

 

Ir cits laikmets, valsts iekārta, vide, ir citi likteņi, un mainījušies esam arī mēs. Aizsaulē aizgājuši vairāki iepriekšējās akcijas fotomeistari, un arī kāda daļa no akcijā fotografētajām personām tagad dzīvo tikai vēsturiskajos attēlos. Kāda ir pārējo toreiz fotografēto ļaužu dzīve šodien? Kā pārvērtušies "slepenie" padomju laika objekti visu līdz pat intīmās dzīves sīkumiem atslepenot kārajā demokrātijā? Vai vienkāršais darba cilvēks un toreizējais "vienmēr gatavais" pionieris arī šodien izskatās tikpat gatavs? Un kas vairāk atgādina latvieti - "bomzis" vai miljonārs?

Valka