Pedelē naftas piesārņojums nav novērots

Sestdien "Ziemeļlatvija" saņēma rakstisku atbildi no Valmieras Reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas vadītājas Līga Zvirbules par publikāciju, kurā uzrādīts, ka 11. februārī pa Smēķupīti peld nezināmas izcelsmes naftas produkti.

 

 

Apsekojot 2008. gada 11. februārī Smēķupīti, inspektori patiešām konstatējuši naftas produktu plankumus. L. Zvirbule informē, kapiesārņojuma avotu nebija iespējams identificēt.

 

 

Visticamāk - vainojami kanalizācijas tīkliPārvalde ir lūgusi pilsētas komunālās nodaļas palīdzību apsekot teritoriju, saistībā ar lietus kanalizācijas tīkliem Smēķupītes apkārtnē. Tā kā iepriekšējās dienās bija liels nokrišņu daudzums lietus veidā, tad, vistisamāk, izplūdes avots ir saistīts ar lietus kanalizācijas tīkliem. Iespējamie varianti ir vairāki - divi no tiem: garāžu vai AS "Sadales tīkli" teritorijā izlijusi degviela vai autoeļļas traips, kas līdz ar nokrišņiem, ceļoties gruntsūdeņu līmenim, nonākusi lietus kanalizācijas tīklos un tālāk upītē. Vēl ir jāatceras, ka lielākā daļa teritorijas ap Smēķupīti pieder privātpersonām. Pietiek ar ļoti nelielu degvielas vai auto eļļu daudzumu, lai, nonākot ūdens vidē, veidotu redzamus naftas produktu plankumus. "Katrā gadījumā to izcelsme nebija saistīta ar naftas bāzes darbību un teritoriju," pārliecināta L. Zvirbule

 

 

Niedres kalpo kā filtrsJautāta, vai piesārņojums ir konstatēts arī Pedeles upē vietā, kur ietek Smēķupīte, iestādes vadītāja atbild, ka tajās vietās, kur inspektoriem bija iespējams tikt klāt, piesārņojums netika konstatēts, bet tas nenozīmē, ka līdz ar plūsmu tas nebūtu nonācis Pedelē. Tā kā gan Smēķupīte, gan Pedele šajā posmā ir aizaugusi ar niedrēm, tad šajā gadījumā niedres, iespējams, ir kalpojušas kā uztvērējfiltrs. Arī uz jautājumu, vai igauņi nav sūdzējušies par iespējamo piesārņojumu Emajegi, kurā ietek Pedele, L. Zvirbule atbild noliedzoši.Tālavas ielas iedzīvotājs Māris Induss, caur kura īpašumu tek Smēķupīte, "Ziemeļlatvijai" apliecināja, ka tik lieli naftas plankumi upītē kopš 11. februāra nav redzēti, taču dažbrīd pa kādam nelielam uzpeld vai šūpojas upītes krastos.

Valka