Peldsezona sākusies. Vai esam pietiekami prātīgi?

Šonedēļ saule gaisu vairākas dienas pēc kārtas sakarsēja līdz 30 grādiem, un pēkšņais karstums daudziem lika atklāt peldsezonu.

Valkas iedzīvotājiem iecienītākā peldēšanās un atpūtas vieta ir Zāģezers. Pēc atrašanās uz svelmē uzsiluša pilsētas asfalta ir liela bauda ielaisties atvēsinošā ūdenī.

Pagaidām mūspusē viens noslīkušais

Tomēr, baudot ezera veldzi, cilvēki nereti aizmirst, cik tuvu viņi var atrasties nelaimei, neuzmanoties un neapdomīgi peldoties. Statistika to apliecina ar šokējošiem skaitļiem. Pērn valstī noslīka 236 cilvēki, pirmie noslīkušie reģistrēti arī šogad. Iepriekšējās brīvdienās visā Latvijā ūdenī dzīvību zaudēja sešas personas.

Bijušā Valkas rajona teritorijā šogad reģistrēts viens šāds gadījums. Dažkārt pie peldvietām novērotais liek domāt, ka nākamie nelaimes gadījumi var būt tikai laika jautājums. Izņēmums nav arī Zāģezers.

To, ka pie ezera atpūtnieki bieži ignorē drošības noteikumus, ievērojis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas komandieris Andris Vējiņš.

"Pāris dienas iznāca pabūt ezera krastā, un redzētais mani nekādi neapmierina. Mani satrauc pieaugušo bezatbildība par saviem bērniem. Vecmāmiņas, kuras atvedušas mazbērnus, pagriezušas muguru peldvietai, savā starpā pļāpā, bet mazie tikmēr uz nebēdu draiskojas pa ūdeni.

Daži zēni, kuriem vēl tālu līdz pilngadībai, atnākuši vieni uz ezeru. Kāda maza meitenīte peldriņķī šūpojās viļņos un vienu mirkli viņas galviņa gandrīz pazuda zem ūdens. Nespēju noteikt, kurš pieaugušais viņu atvedis, varbūt tā bija viena no tantēm, kas kompānijā pļāpāja. To visu nekādi nevar saukt par uzmanīgu rīcību," atzīst A. Vējiņš.

Igauņi mums atkal priekšā

Viņš atgādina, ka Zāģezers nemaz tik atbilstošs tālākiem peldējumiem nav. Caur ezeru iet upes gultne, un tajā vietā ūdens ir dziļāks un aukstāks. Pēc komandiera domām, gultni no peldvietas vajadzētu norobežot ar bojām, bet tas nav izdarīts. A. Vējiņš iesaka peldēties tikai labi zināmās vietās. Ja vieta nav īsti izpētīta, tad nekādā gadījumā nedrīkst no paaugstinājuma lēkt ūdenī uz galvas.

Jāatceras, ka karstums vēl nav ilgstoši bijis un ūdens dziļākās vietās joprojām ir auksts, tādēļ sakarsušiem uzreiz nav ieteicams mesties peldus. Un nekādā ziņā peldēšanos nedrīkst savienot ar alkohola lietošanu. "Visbiežāk novērota ir tieši vecāku bezatbildība, kuri bez uzraudzības atstājuši bērnus pie ūdens. Šī attieksme jāmaina, lai nebūtu jāpiedzīvo traģēdija," norāda A. Vējiņš.

"Ziemeļlatvijas" ierašanās brīdī pie ezera pašus mazākos bērneļus pie ūdens uzraudzīja viena pieaugusī, bet patstāvīgi atnākušie zēni uz jautājumu, vai jūtas droši, atbildēja, ka dziļāk par zodu ūdenī nebrienot.

Pirms daudziem gadiem pie Zāģezera dežūrēja glābēji, kuri novēroja peldētājus un raudzījās, lai nenotiktu nelaime.

Tagad šādu darbinieku nav ne pie Zāģezera, ne pie citām ūdenskrātuvēm bijušā Valkas rajona teritorijā. "Ziemeļlatvija" jau informēja, ka no 1. jūnija Valgā, Pedeles upes peldvietā, gan dežurē glābšanas dienesta darbinieks, kuram par to maksā pašvaldība. Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis skaidro, ka Zāģezerā peldēšanās vietai nav piešķirts oficiāls peldvietas statuss, tādēļ arī nav noteiktas glābēju dežūras. Valgā ir oficiāla peldvieta.

"Savulaik pie Zāģezera dežurēja pat vairāki glābēji, bet kopš tā laika, kad šādas dežūras paredzēja tikai oficiālās peldvietās, glābēju vairs nav," saka G. Bašķis. Viņš piebilst, ka līdz šim šis jautājums vēl nav rūpīgi risināts, ir paņemti tikai ūdens paraugi no peldēšanās vietas, lai pārbaudītu ezera ūdens kvalitāti. Rezultāti būs tuvāko dienu laikā.

Jāsecina, ka peldvietas un peldēšanās drošības jautājums joprojām nav atrisināts. Jācer, ka iecienītā peldvieta reiz tomēr šo statusu iegūs un slīcēju glābšana vairs nebūs tikai pašu slīcēju rokās.

Valka