Pierobežas svētki Valkā būs 4

Šogad 6. Starptautiskā pierobežas kultūras nedēļa Valkā notiks no 4. līdz 10. jūlijam, un tās ietvaros paredzēti vairāki pasākumi. Projekta kurators Aivars Ikšelis teic, ka pagaidām pasākumi lielākoties ir ideju līmenī, jo viss būs atkarīgs no sameklētās naudas daudzuma. To apstiprina arī novada domes kultūras dzīves vadītāja Līga Lāne.

Kultūras nedēļas laikā paredzēts īstenot vairākus projektus. Viens no tiem būs 9. Starptautiskais teātru festivāls "Tālvils", kurš veltīts Valkas pilsētas teātra 140 gadadienai. "Šoreiz mācāmies no baltkrieviem un veidojam festivālu pēc iekšējo projektu principa. Piemēram, būs sadaļa "Mono", kurā piedalīsies tikai monoizrādes. Projektā "Divi" spēlēs izrādes par šo tēmu. Un tā joprojām," skaidro A. Ikšelis.

Pēc iespējas mazāk, bet interesantākPieteikumu festivālam saņemts milzum daudz, taču reālā dzīves situācija ir tāda, ka projekta vadītājs ir aicinājis kolektīvus, kuros ir neliels aktieru skaits, bet ar interesantu izrādi. Plānots, ka Valkā redzēsim visu Baltijas valstu trupas, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas teātrus.

Diemžēl bija jāatsaka daudziem citiem interesantiem kolektīviem, kuri nav Eiropas Savienībā, jo vīzu kārtošana ir pārlieku sarežģīta.

Pirmo reizi Valkā būs profesionāli teātri, kuru dalībnieki ir apvienojušies kāda noteiktu projekta īstenošanai. Tāpēc tos sauc par projektu teātriem. Programmā paredzētas izrādes no klasikas līdz modernismam, eksperimentiem un jauniešu uzvedumiem, tāpēc katrs varēs atrast savai gaumei piemērotu. A. Ikšelis cer, ka nebūs problēmu ar valodām. Lielākoties izmantos krievu un angļu valodu. Ukraiņi spēlēs ukraiņu valodā, taču tā ir tuvu krievu mēlei.

Daudz dažādu izstāžuOtrā festivāla sadaļā ietilpst mākslas izstādes, kuru tēma arī saistās ar jēdzienu "divi". Uz pasauli ar sievietes acīm skatīsies gleznotāja Lilita Postaža. Šī būs viņas jubilejas izstāde. Redzēsim Madonas mākslas skolas direktora Agra Sāra darbus, keramiķa Andra Vēža porcelānu, baltkrievu mākslinieka Aleksandra Čerņenko fotogrāfijas modes dizaina unisex manierē par sievieti un vīrieti. Ja viņam būs iespēja atbraukt pašam, tad redzēsim arī tērpus.

Kultūras nedēļas ietvaros darbosies arī radošā darbnīca "309. kabinets" Riharda Grāvja vadībā. Viens no viņa piedāvājumiem ir nakts seansā noskatīties vairāk nekā 20 īsfilmu no dažādām pasaules valstīm par tēmu "Divi". Otrs viņa multimediāls projekts ar gaismām paredzēts uz kultūras nama fasādes.

Svinēs arī novada svētkusKultūras nedēļas ietvaros būs arī 2. Valkas novada svētki. Pērn tie notika Lugažu muižā, šogad notiks Valkā. Svētku devīze ir "Novada dižgaldu svētki". To detalizētāka apspriešana paredzēta 10. martā. "Mācāmies no pagājušā gada kļūdām, tāpēc ir ieviestas dažādas korekcijas," skaidro A. Ikšelis. Vienu no svētku pasākumiem organizē Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa.

Tas būs ģimenes pasākums "Dižpāris" cilvēkiem, kuri kopā nodzīvojuši līdz zelta kāzām. Valkas - Lugažu baznīcā paredzēts dievkalpojums. Tas būs veltīts visiem novada cilvēkiem, kuri devušies plašajā pasaulē. Mājās palicēji aizlūgs par viņiem. Ja veiksies, tad šajā pasākumā dziedās Rīgas jauniešu gospeļu koris.

Paredzēts, ka notiks konkurss "Novada dižsaimniece", kurā katrs pagasts un pilsēta veido savu torti un iznākumā redzēsim sešas dažādas saldās tortes. Novada bibliotekāri apzinās aizsaulē aizgājušos cilvēkus, kuriem bijis liels ieguldījums pagasta vai pilsētas dzīvē. Mākslas skolā par viņiem būs izstāde. Vēl ir iecere uz svētkiem aicināt vienu cilvēku no katra pagasta, kurš nav bijis avīžu aprakstīts, kuram nav pasniegti goda raksti, taču allaž bijis čakls un godprātīgs.

Trešā ideja ir uz Dārziņa ielas saklāt lielu galdu, kurā iesaistītu katra novada saimnieci, lai no sviestmaizēm izveidotu uzrakstu "Valkas novads". Katram pagastam un pilsētai būs jāpiepilda divi burti.Noslēgumā paredzēta balle, kā tas parasti notiek. Jautājums vien, vai tā notiks Lugažu laukumā vai brīvdabas estrādē. Tas atkarīgs no ceļa būvniecības darbiem pilsētā.

"Uzskatu, ka vienai nedēļai tas ir gana daudz. Valkai, kuras vārds vēstures avotos pirmoreiz minēts pirms 725 gadiem, tie būs pelnīti svētki. Protams, būs arī tādi, kas iebildīs pret šādu svētku rīkošanu, jo vēlētos tiem paredzēto naudu labāk izlietot sociālu problēmu risināšanai. Visiem nekad nebūs labi. Lai cik grūti mums klātos, nedrīkstam nolaist rokas un staigāt drūmām sejām," pārliecināts A. Ikšelis.

Komentāri 4

Valka,režisora kungs,palika Varžupītes otrā pusē,jo,atšķirībā no igauņiem,letiņi to vien mācēja kā skraidīt zem svešiem sarkanajiem karogiem.Šī te ir Lugažu priekšpilsēta,patīk vai ne,un par atskaiti tās jubilejām jāņem 1920.gadu.
Starp citu,kāds ir padomājis,cik cilvēku sargās sviestmaizes no zaceni kārojošiem darbaļaudīm.

pirms 10 gadiem, 2011.03.04 12:20

Magda

Super! Lai izdodas un veicas! Valkas kultūras darbinieku organizētie svētki uz vispārējā pilsētu svētku "tingeltangeļu" fona, vienmēr ir izcēlušies - labā nozīmē- gan saturiski, gan idejiski! Malači!! Ja būšu Latvijā- noteikti apmeklēšu šos pasākumus!

pirms 10 gadiem, 2011.03.04 12:35

lose

Tie, kas atrodas visā plašajā pasaulē, jūtas un dzīvo daudz labāk par mums, ko jūs vēlētos, lūgt, lai atgriežas un ir tikpat neapmierināti?

pirms 10 gadiem, 2011.03.14 15:03

ll

Tas laikam būs veids, kā piesaistīt ļaudis - ar ēšanu.

pirms 10 gadiem, 2011.03.14 15:05

Valka