Pirmo reizi Valkā gaidāmajās domes vēlēšanās aktivitātes uzsāk Osipova partija

Ceturtdien notika ārkārtas Valkas domes sēde, kurā deputāti izskatīja Osipova partijas pilnvarotās Ivetas Maksimovas iesniegumu par vēlmi 1. maijā Lugažu laukumā rīkot sapulci.

Domes sēde bija sasaukta tāpēc, ka I. Maksimovai deputāti vēlējās uzdot vairākus precizējošus jautājumus, piemēram, partijas mājas lapā ir rakstīts, ka Valkā notiks masu gājiens un te nu saskatāma pretruna.

Masu gājiens nav sapulce jeb mītiņš. Partijas pilnvarotā atvainojās, skaidroja, ka mājas lapu uztur citi cilvēki un solīja šo kļūdu izlabot. Domes deputāti pārliecinājušies, ka, pasākums cilvēku drošību un sabiedrisko kārtību neapdraud, vienprātīgi nobalsoja, ka sapulce ir jāatļauj.

Latvijas nacionāldemokrātiskās partijas jeb Osipova partijas, kā to pārdēvēja, centrs atrodas Liepājā. Šī partija ir radikāli kreisa, un prasa atjaunot pilsonību visiem tiem, kuri pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Latvijas pilsonību neieguva. Vēl viņi krievu valodai pieprasa otrās valsts valodas statusu.

Jautāta par sapulces mērķi, I. Maksimova skaidroja, ka partija manifestēs pret sociālo netaisnīgumu. Viņa Valkā esot ieradusies pirms gada un tad pilsētā dzīve gājusi augšup, "viss notikās". Tagad situācija esot krasi mainījusies. "Cilvēkiem trūkst informācijas par to, kas sabiedrībā notiek. Tā ir pieejama tikai ierobežotam cilvēku lokam. Bezdarbs strauji palielinās, un mēs pret to iebilstam," skaidro sapulces pilnvarotā.

Viņa apsolīja, ka sabiedrisko kārtību iespējamo provokāciju gadījumā nodrošinās 10 kārtības sargi no pašu partijas. Viņi zinot, kas jādara riskantās situācijās. Pēc domes sēdes I. Maksimova "Ziemeļlatvijai" sacīja, ka ar deputātu lēmumu ir apmierināta. Viņa apliecināja arī to, ka partijai būs savs saraksts Valkas novada domes vēlēšanām un nozīmīgākā būs orientācija uz krieviski runājošajiem cilvēkiem.

"Dzīvojam demokrātiskā valstī un mums jāievēro likumi. Izvērtējot riskus, tie ,protams, pastāv, būsim gatavi arī iespējamo provokāciju novēršanai. Tomēr, izvērtējot partijas līdzšinējo darbību, mums nav pamata šo sapulci aizliegt," pauž domes priekšsēdētāja un Tautas partijas saraksta 1. numurs nākamajām domes vēlēšanām Unda Ozoliņa.

Viņa atzīst, ka šādu iesniegumu dome saņēmusi pirmo reizi, tāpēc iepazinušies ar citu pašvaldību pieredzi. Domes priekšsēdētāja uzskata, ka mītiņš ir priekšvēlēšanu kampaņas pasākums.

"Par Osipova partiju man ir tikai subjektīvs priekšstats. Nezinu nedz viņu uzbūvi, nedz mērķus, turklāt politiskās partijas cita citu neregulē," pauž Zemnieku partijas līderis gaidāmajās novada domes vēlēšanās Kārlis Albergs. Tomēr personīgi kā cilvēku viņu satrauc Osipova partijas aktivitātes, jo tieši šī partija izmantos jebkuru Latvijas klupienu, lai valsti iegrūstu vēl dziļākā bedrē.

Savukārt Pilsoniskās savienības līderis Valkā Viesturs Zariņš uzskata, ka domei nav stingras nostājas jautājumā, kas skar cilvēku drošību. "Esam bailīgi. Šādas organizācijas nevienam neko labu nav nesušas, to aktivitātes jāapkaro ar likumīgām metodēm un tādas vienmēr var atrast," pārliecināts V. Zariņš. Viņš aicina valcēniešus šo pasākumu ignorēt.

Partijas "Demokrāti.lv" 1. numurs Valkā Aivars Sjademe uzskata, ka panikas celšana ir nevietā. "Nav iemesla tik ļoti baidīties. Šī pasākuma nozīmība ir uzpūsta. Osipovieši Valkā nekādā pozitīvā veidā sevi nav parādījuši," uzskata A. Sjademe.

Partijas "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" līdere Laila Ontensone sacīja, ka pret iecerēto pasākumu viņai nav nekādu iebildumu. "Ja šiem cilvēkiem ir ko teikt un viņus kāds uzklausīs, tad tas ir jāatļauj. Mītiņš ir sankcionēts, tātad viss kārtībā," pauž L. Ontensone.

Partijas "Jaunais laiks" vēlēšanu saraksta 1. numurs Mārtiņš Ķiris "Ziemeļlatvijai" paskaidroja, ka partijas viedoklis šajā jautājumā nav apspriests, tāpēc tāda pašlaik neesot.

Partiju līderi, jautāti, vai nerīkos kādus vērienīgus publiskus pasākumus, atbildēja, ka būs tikai tikšanās ar vēlētājiem. Vienīgie, kuri 16. maijā brīvdabas estrādē rīkos Žorža Siksnas koncertu ir "Demokrāti.lv".

Valka