Pretenzijas par siltuma cenu pieaugumu jāizsaka rakstiski 1

Katru gadu, pēc informācijas par siltuma cenu pieaugumu un, jo īpaši, pēc rēķinu saņemšanas daudzdzīvokļu māju iemītniekus pārņem neizpratnes un sašutuma vilnis. Kāpēc tik dārgi?

 

Nākamajā sezonā apkure maksās par ceturtdaļu vairāk. Siltuma cenu politiku lūdzu komentēt domes izpilddirektoru Valdi Rogaini un finanšu analītiķi Geņu Spiridonovu.

 

 

Galvenie starpnieki starp siltuma pārdevējiem un pircējiem ir māju vecākie. Vienaldzīgie visu laiž gar ausīm, bet apzinīgajiem neklājas viegli. Katram īrniekam ir sava taisnība. Tāds nu mums ir komunisma laika mantojums, kas neļauj uzlikt siltuma skaitītāju katrā dzīvoklī un regulatoru pie katras baterijas.

 

 

G. Spiridonova aicina visas pretenzijas domei izteikt rakstiski, ja īrnieks uzskata, ka sniegtais pakalpojums neatbilst noteiktajiem kvalitātes standartiem, nevis tāpat vien sašutuma pilnā balsī parunāties ar amatpersonām, draugiem un paziņām.

 

V. Rogainis jautāts, kādas iespējas ir siltuma cenu pazemināt vai vismaz apstādināt tik strauju tās kāpumu, viņš atbild, ka šis jautājums ir jāsadala vairākās daļās.

 

 

"Siltums nekad nebūs lēts, jo tā ražošanas izmaksas visā pasaulē aug strauji. Protams, tas nav adekvāti mūsu algu lielumam," skaidro izpilddirektors.

 

 

Viņš atzīst, ka savulaik, pārejot uz cieto kurināmo, neviens neparedzēja - dedzināmās koksnes cena kāps tikpat strauji kā naftai un gāzei. Apmēram 90 procentu kurināmās koksnes aizplūst aiz Latvijas robežām, kur maksā vairāk.

 

Otrs jautājumu loks saistāms ar siltuma racionālu izmantošanu. Daudzi pilsētas iedzīvotāji to dara pašu spēkiem, siltinot savu dzīvojamo telpu un nomainot vecos logus. Līdz ziemai vēl ir laiks, iespējas ekonomiski sasprindzināties, lai savu mājokli darītu siltāku.

 

 

V. Rogainis aicina visus, kuri iecerējuši sava dzīvokļa siltumtīklu pārbūvi, noteikti konsultēties ar domes speciālistiem. Ir gadījumi, kad labu mērķu vadīti dzīvokļu īpašnieki iekārto papildu baterijas. Tas izjauc kārtību siltumtīklā, un faktiski notiek kaimiņu apzagšana.

 

Trešais ir sociālo jautājumu bloks - jāpalīdz tiem, kuri nespēj samaksāt. Kopš gada sākuma sociāli mazāk aizsargātajiem piešķirts 10480 latu. Pērn visa gada laikā izmaksāts 3780 latu.Ir nozīmīgi izvēlēties pareizu siltuma iegādes stratēģiju nākotnē.

 

 

Jau vairākās domes sēdēs ir apspriests jautājums par koģenerācijas stacijas būvi Rūjienas ielā līdzās katlumājai un ir pieņemts lēmums par tās būvniecību. Katrai pusei ir noteikts savs pienākumu loks. Domei jāpasūta projekts un jāizbūvē saistvads no Rūjienas ielas uz centra katlumāju. Visi aprēķina rāda, ka pilsētai tas būs izdevīgi.

 

SIA "Valkas Bioenergo kompānija" pagājušajā apkures sezonā ir strādājusi bez peļņas. "Tā ir viņu nelaime un problēma. Visi redzējām, kādas kvalitātes šķelda bija iepirkta un kā to glabāja," komentē G. Spiridonova.

 

 

Viņa uzskata, ka vienīgais tēriņu samazināšanas veids iedzīvotājiem ir pašiem apsaimniekot savas mājas. Agrāk vai vēlāk tam jānotiek. Lielajās pilsētās iedzīvotāju noslāņošanās ir notikusi jau sen, un katrs ir samainījies vai iegādājies tādu mitekli, lai par to spētu samaksāt.

 

 

Diemžēl valcēniešiem nav kur doties un, daudziem krājas vai nemazinās parādu slogs.

Komentāri 1

Valka