“Rail Baltica” dzelzceļa rekonstrukcijas darbi sāksies nākamgad

488 miljonus eiro vērtais projekts ir viena no ES prioritātēm transporta nozarē laikā līdz 2013. gadam. Valcēniešiem tas būs liels ieguvums, jo ceļošanas iespējas palielinās.

No Valgas uz Varšavu

Četru partnervalstu (Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas) mērķis ir dzelzceļa līnijas uzlabošana, lai pa to no Tallinas caur Valgu, Rīgu un Kauņu līdz pat Varšavai vilcieni varētu pārvietoties ar ātrumu vismaz 120 kilometru stundā.

16. un 17. aprīlī Latvijā uzturējās "Rail Baltica" projekta koordinators Pavels Telička un Eiropas Komisijas Transporta ģenerāldirektorāta TEN-T projektu politiskais koordinators Džeimss Ponds, lai iepazītos ar "Rail Baltica" posmu Rīga - Valga, tiktos ar Valkas domes priekšsēdētāju Undu Ozoliņu, un apskatītu Valgas staciju.

 Uz "Ziemeļlatvijas" jautājumiem par plānoto staciju skaitu starptautiskajam ekspresim un to iespējamo izskata un servisa uzlabojumiem, P. Teļička atbildēja, ka tas lielā mērā ir katras valsts atbildīgo institūciju ziņā.

Latvija ieceres īstenošanai tērēs 144,6 miljonus eiro, no kuriem 23,4 miljoni ir no ES fondiem. Trīs Baltijas valstis pasūtīs kopīgu dzelzceļa pētījumu par to, vai ilgtermiņā būtu iespējams pagarināt Eiropas sliežu platuma dzelzceļu uz ziemeļiem no Lietuvas.

"Kad ir panākta vienošanās par finansējumu un projekti nākamgad var sākties, esmu šeit, lai redzētu, kas būs darāms Latvijā, lai iekļautos noteiktajos termiņos", teica P. Telička. Viņš uzskata, ka Valka un Valga ir lielisks piemērs pārrobežu sadarbībai ES ietvaros. Tāpat augstajiem ierēdņiem esot patīkami uzzināt par plāniem pēc Latvijas iestāžu iniciatīvas drīzumā atsākt pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Tallinu.

P. Telička atzīst, ka nebija viegli panākt vienošanos dalībvalstu vidū, jo katrai valstij ir savas transporta prioritātes. Viņš slavēja Latvijas satiksmes ministra Aināra Šlesera iniciatīvas dzelzceļa lietās.

Lai izvērtētu "Rail Baltica" projekta tehniski ekonomisko pamatojumu un rastu efektīvāko risinājumu jaunās transporta saiknes izveidošanai ar Eiropas centru, 2005. gada beigās tika uzsākta projekta priekšizpēte, ko finansēja Eiropas Komisija pēc Reģionālā attīstības ģenerāldirektorāta pasūtījuma.

Balstoties uz to, iesaistīto valstu atbildīgo nozaru ministri vienojās "Rail Baltica" projektā vispirms atjaunot esošo sliežu ceļu posmā Kauņa - Rīga - Tallina. Latvijā pašlaik izstrādā tehnisko dokumentāciju rekonstrukcijas darbiem, kurus varēs uzsākt nākamā gada otrajā pusē.

Valka