Robeža krīt: Robežsargi daudziem nepatika 1

Viens no pirmajiem robežsargu komandieriem Valkā bija Ivars Lācis, kurš šo pienākumu veica no 1992. līdz 1995. gadam."Toreiz tāda robežsardzes dienesta vēl nebija. Robežu sargāja armija, un es biju 1. Valmieras bataljona Valkas rotas komandieris. Tas bija laiks, kad mēs robežu nesargājām tik daudz no latviešiem un igauņiem, bet raudzījāmies, lai nelikumības neveiktu blēži un bandīti," atceras I. Lācis.

Viņš uzskata, ka sākumā problēmu ir bijis vairāk nekā vēlāk, kad robežsardzi pārņēma profesionāļi. "Robeža bija iezīmēta, bet nebija juridiski noteikta. Tas radīja dažādus juridiska rakstura pārpratumus. Turklāt bija jābūt atbildīgiem par pašiem sargiem. Tā kā tie bija armijā iesaukti tikko pilngadību sasnieguši puiši, tad patiesībā varēja teikt, ka tie ir vēl bērni, kuriem jau iedoti ieroči. Atceroties to laiku, varu teikt, ka guvu lielu pieredzi, jo daudz kas bija jāizveido no jauna. Manā laikā tika pabeigta valsts robežas juridiskā noteikšana. Jāatzīst, ka arī daļa iesaukto zēnu apzinīgi pildīja savu pienākumu. Ar lepnumu varu teikt, ka daudzi tā laika karavīri joprojām dien robežsardzē," saka I. Lācis.Viņš piebilst, ka 90. gadu sākumā no vairākām pusēm robežsargi izjuta lielu pretestību. "Mēs daudziem nepatikām. Gadījās, ka konfiscējām nelegālu cukura kravu, un tad tikai sākās. Mums pat draudēja un ko tikai nepārmeta, kaut apzinīgi pildījām likumu. Pretestību izjutām no vairākiem tagad ziedošiem un plaši pazīstamiem biznesmeņiem. Mūsu acīs toreiz viņi bija tikai visparastākie kontrabandisti. Cīņai par robežsargu aizturēto kravu atgūšanu kājas ļoti bieži sāka augt no Rīgas un, kā tagad mēdz teikt, arī no mākoņiem. Zinu gadījumus, kad kontrabandas kravu aizturētājus vēlāk par kādu citu lietu atbrīvoja no robežsardzes.Tādi bija tā saucamie juku laiki. Pieredzi un zināšanas ieguvām ikdienas darbā un, kā noteica likums, tā arī rīkojāmies," apliecina I. Lācis.

Komentāri 1

pepe

robezsargs ir tads pats ka jebkurs cits tautas kalps kas dara savu darbu,tad jau dakteri un skolotajas ar mums nav vajadzigi,un tagat tik vellu redzesit.

pirms 12 gadiem, 2007.12.25 17:36

Valka