Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šogad Valkas novadā dzīve nebūs rožaina 25

Ir aizvadīta jaunā gada pirmā darba nedēļa. Valkas novada domē galvenokārt notikušas sarunas par šāgada budžeta projektu un aizvadītā gada budžeta rezultātu apkopojumu un izpildi. Novada jaunais budžets jāpieņem līdz februāra beigām.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs apstiprina, ka nedaudz aizkavējies darbs pie topošā budžeta. Tas noticis tāpēc, ka laikā nav pieņemti daži normatīvie akti.

 

Būs jādzīvo taupības režīmāTo, ka dzīve novadā nebūs rožaina, jau pierāda viens skaitlis - šogad plānotie izdevumi uz vienu novada iedzīvotāju būs tikai 280 latu. Tas ir viens no zemākajiem rādītājiem Latvijā.

Līdz ar sarežģīto finansiālo situāciju jau pērn decembra novada domes sēdē deputāti nolēma novada domes administrācijai un iestāžu darbiniekiem darba algu samazināt par 25 procentiem uz nenoteiktu laiku.

 

Algu samazinājums noteikts, ņemot vērā katra darbinieka darba algas izmaiņas, sākot no 2009. gada 1. jūlija. K. Albergs prognozē, ka darba algu samazinājums sagaida arī pagastu pārvalžu darbiniekus.

 

Par to gan būs vēl jālemj novada domes deputātiem. Līdz šim pārvalžu darbiniekiem algas bija samazinātas tikai par 15 procentiem. K. Albergs pieļauj, ka pēc speciālistu darba izvērtējuma kādam vajadzēs uzteikt darbu. Tas notiks gan tikai pēc budžeta pieņemšanas.

K. Albergs uzskata, ka iedzīvotājiem neko neizsaka skaitļi, bet salīdzinājumi. Šogad valsts pašvaldībām no iedzīvotāju ienākumu nodokļa pārskaitīs tikai 80 procentus, 20 procentus paturot valsts maciņā. Ja iedzīvotāju nodokļu maksājumi nepildīsies, pašvaldības var nesaņemt pilnā apmērā arī šos 80 procentus.

 

 Tas dos būtisku samazinājumu Valkas novada domes kasē - pēc aptuveniem aprēķiniem tie varētu būt vairāk nekā 300 000 latu. K. Albergs uzskata, ka pašvaldības var nonākt neapskaužamā situācijā gadījumā, ja iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumu plāns nepildīsies valstī kopumā.

 

Viņš pieļauj, ka gada sākumā pašvaldības vēl varētu saņemt valsts atbalstu, bet pēc tam noteikti Saeimai būšot jāgroza budžets, lai pašvaldības varētu izdzīvot - gan līdz maksimumam savilkot jostu. Līdz šai dienai novada dome no Valsts kases nav saņēmusi ne santīma.

Šogad novada domes maciņu papildinās arī tā saucamais mājokļa nodoklis jeb nekustamā īpašuma un zemes nodoklis. Ir izdarīti jau aptuvenie aprēķini. Tie rāda, ka ieņēmumi par šiem nodokļiem nebūs lieli - zemes nodoklis ne vairāk kā 130 000 latu, bet mājokļa nodoklis - aptuveni 15 000 latu.

"Novadā nav neviena īpašuma, kura vērtība pārsniegtu 40 tūkstošus latu. Diemžēl šī nodokļa maksātājiem būs jāizbauda neērtības, jo tikai jūlijā pašvaldības saņems datu bāzi un programmas, kas ļaus iekasēt šo nodokļi. Maksātājiem atliks tikai daži mēneši, lai varētu norēķināties ar pašvaldību. Līdz šim īpašuma nodoklis bija sadalīts pa daļām un to varēja nomaksāt gada laikā," skaidro novada domes priekšsēdētājs.

 

Rakstīs projektusLai novadā dzīve virzītos uz priekšu, administrācija sola censties izmantot visas iespējas, lai iegūtu Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Lai mērķi īstenotos dzīvē, Attīstības un plānošanas daļas trijiem speciālistiem būs jāraksta projekti.

 

K. Albergs pieļauj, ka iedzīvotāji varētu izteikt neapmierinātību, jo atbalsta gadījumā domei būs jāņem kredīti, bet tas nākotnē attaisnosies, jo pašvaldībām projektu līdzfinansēšanā jāiegulda tikai 15 procenti no sava maka. Pārējo finansējumu piešķir ES fondi.

Šogad plānots turpināt darbus pie ūdenssaimniecības un kanalizācijas sistēmas sakārtošanas visa novada teritorijā - Sēļos, Lugažos, Ērģemē, Kārķos un Zvārtavā, pie Valkas apvedceļa būvniecības un pie Valkas mākslas skolas piebūves celtniecības. K. Albergs atklāj, ka būvniecības darba grafiku izmainīja bargā ziema, tāpēc celtnieki rosās ēkas iekšpusē, nevis sāk ar pamatu liešanu, kā tas bija plānots iepriekš.

"Novada iedzīvotājiem ir jāsaprot, ka dzīvojam vienā kopīgā pašvaldībā un turpmāk no novada kases nefinansēs konkrētas teritorijas. Naudu iegūs tie, kas sniedz pakalpojumus," skaidro K. Albergs. Turpmāk vairs nebūs savstarpējie norēķini, piemēram, par izglītību. Šai nozarei paredzētos līdzekļus saņems konkrētās iestādes.

Komentāri 25

Jānis

Kur tad palikuši Zariņa sauklis.rakstīsim projektus un iegūsim līdzekļus.Nedaudz pašmauksimies ar projektiem.Kur palicis šis "gudrinieks"?Vai tad visu vada tikai Albergs?

pirms 10 gadiem, 2010.01.10 18:00

vasilits

Верх цинизма. Почему Албергс не отказался от компенсации за не сделанную работу( реорганизация Валкского края )? Почему это ,нам простым жителям должно быть трудно ,а ему ,в думе комфортно?

pirms 10 gadiem, 2010.01.10 21:34

zane

labāk būtu samazinājuši to birokrātisko aparātu domē, tad varbūt nebūtu jāsamazina algas pārējiem par tiem 25%.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 00:37

ziema ar pārdomām

Es gribētu izteikt priekšlikumu, kā šajos grūtos laikos nedaudz atvieglot pašvaldības budžetu - IEVĒROJAMI samazināt novada domes birokrātiskā aparāta atalgojumus, jo šobrīd pilnīgi noteikti es neredzu par ko maksāt visām rajona padomes darbiniecēm. Par apšaubāmu kvalifikāciju / pieredzi? Par tukšo vietu aizpildīšanu?
Bet vēl labāk sākt ar pašām augšām - rādot piemēru, ko tad nozīmē dzīvot ar savilktu jostu, priekšsēdētājam un vietniekiem parādot, ka tie solidarizējas ar saviem nodokļu maksātājiem

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 08:49

valcēniete

Lai paskaita, cik naudas gadā prasa no budžeta to mākslīgi izveidoto amatu apmaksai, kas piemeklēti kādiem rajona un domes darbieniekiem, kuriem nu nekādi nevarēja atrast vietu novadā.Valka ir maza pilsēta, te visi viens par otru zina, un to arī zina, kāpēc Albergam ir divi vietnieki, kāpēc skolēnu namā ir jauns mistisks amats utt. Ar to arī jāsāk ekonomija! Ar sevi!

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 09:34

svece

Ekonomija ir sākusies ar pagastiem, kad likvidē sekretāres, atlikušajiem samazina algas. Nākamie būs pārvaldnieki un tad varēs uz lauku pusi vairs neskatīties, paliks tikai Valka. Veikli nostrādāts un pašu algas neskartas. Tā kā lielākai daļai no domes varenajiem priekšā tikai pensijas gadi, viņiem uz visu nospļauties.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 09:38

arī lauki

Vai kāds ir iedziļinājies, kādas algas ir laukos, kuras tūlīt vēl samazina? Un lielīgā attieksme - ja kas nepatīk, neviens netura. Tā no domes jau aizgājuši labākie darbinieki un viss notiks rajona padomes līmenī ar regulārām kafijošanām un izbraukumiem. Vai kādam no bijušajiem rajona darbiniekiem vispār ir kāda izglītība?

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 09:41

vasilits

arī lauki Я в своем блоге писал о том ,что Албергс берет на работу всех своих,а что они за специалисты не важно,главное ,что СВОИ.Но вообще то дело даже и не в самом Албергсе,а во всей нашей местной коалиции. Смотрите кто там. Пормейстере ,политический перебежчик,и просто склочная тетя. Албергс ,пенсионер хотящий урвать для себя побольше кусок. к стати его партия признала провал реформы самоуправлений ,а он от компенсации за (работу) над этой реформой не отказался. Как вообще нашим депутатам могло придти в голову,что то компенсировать человеку не справившемуся со своими обязанностями. Нашу местную коалицию ,(гражданский союз -зеленые крестьяне ) надо разгонять. В управлении Страной они показали полную свою не компетентность,так же они правят и в крае.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 10:22

Mikelis

Izskatās, ka tiešām esi no laukiem. Kam tad viņam tas transports ir vajadzīgs - lai no mājas nokļūtu darbā! Kur tad tu domāji, lai viņš to glabā to domes mašīnu??? Apskaties arī valsts uzņēmumiem un privātfirmām ir tieši tāda pati prakse. Tas ir pat ekonomiski izdevīgāk - ļaut darbiniekam automašīnu glabāt privātajā garāžā. Es saprotu, ka daudziem nav viegli, bet nu beidziet meklēt nebūšanas, tur kur viņu nav...

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 10:27

meklelis

RAPLM tikmēr norāda arī uz krasajām atšķirībām administratīvo izdevumu apmērā latos uz vienu iedzīvotāju novadu pašvaldībās. Piemēram, četros novados - Ventspils, Pļaviņu, Ciblas, Pāvilostas - administratīvie izdevumi uz vienu iedzīvotāju ir virs 100 latiem. Vismazākie šie izdevumi ir Ozolnieku novadā (Ls 24,03), Mārupes novadā (Ls 11,27). Bet novados kopumā administratīvie izdevumi uz vienu iedzīvotāju ir virs vidējā rādītāja valstī - Ls 56,52 (vidējais rādītājs - Ls 41,43). Interesanti, kāds cipars ir Valkas novadā?

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 10:45

kājnieks

Vai tad novada priekšsēdētājs nevar ar kājam pēc darba aiziet uz ļīvu ielu, ka sēdes lēmumā auto stāvvieta nav garāža. kas tad tik ekstrēms var notikt katru nakti Albergam. Vai viņš piemaksā braucienu no novada domes caur Piparciemu uz Līvu ielu regulāri. Gandrīz katru vakaru ir šāds marsruts. Vajag konkrētāk?

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 14:17

kājnieks

Vai tad novada priekšsēdētājs nevar ar kājam pēc darba aiziet uz ļīvu ielu, ka sēdes lēmumā auto stāvvieta nav garāža. kas tad tik ekstrēms var notikt katru nakti Albergam. Vai viņš piemaksā braucienu no novada domes caur Piparciemu uz Līvu ielu regulāri. Gandrīz katru vakaru ir šāds marsruts. Vajag konkrētāk?

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 14:18

Lauķis

Albergs laimīgais, viņš uz darbu un no darba brauc, bet mēs „lauķi” sen jau nekur aizbraukt nevaram. Ceļu neviens netīra, Ziemassvētkos neviens neapsveica, vienīgais kas silda sirdi ir „Lugažu muiža” kuru uzdāvināja Bašķis .

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 14:31

atmiņa

Kad vasarā vērtēja un salīdzināja Ozoliņas un Alberga kandidatūras - atceraties mīlie, paši slavējāt Albergu, ka viņš pazīst laukus, ka par tiem iestājas, ka viņam ir plašāks redzējums un vēriens, ka viņš būs kārtīgs visa novada saimnieks. Ko nu gaužaties? Ozoliņu kritizējāt kā pilsētas kundzīti, bet ja paskatās atpakaļ, visu, ko kādam Ozoliņa ir solījusi, tas ir izpildīts, bet kā ir tagad? Kur projektu kustība? Cik jaunu novads ir izstrādājis? Tagad realizētie ir sen iesāktais pilsētas speciālistu darbs. Un speciālistu pārbīdīšana bija nesmuka un ļoti nekorekta. Valkas novadam gudrus cilvēkus nevajag, tie nobīdīti pie malas, par to jau varam pārliecināties pēc amatu sadales.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 15:08

KAĶITIS

Albergs ne tikai nemīl laukus, bet ir nolēmis atbrīvoties no visiem lauku darbiniekiem, lai makam vieglāk. Tas jau tagad saredzams. Vai kāds no pilsētas kaut aizbrauc paskatīties, kā laukos klājas? Patiesībā pat labāk, bet trūkst izpratnes par to, ka lauki tā pati Valka vien ir ar cilvēkiem, ielām un vēl daudz ko citu. Laiks parādījis, ka Ozoliņa būtu daudz jēdzīgāka, jo prot uzklausīt, ne kā mazais diktatoriņš visu noteikt. Un lielākā kļūda - salikt vadītājus pēc partiju piederības, oratorus, kuri līdz darbiem tā arī nenonāks.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 16:03

garāmgājējs

Skatos,Kārlim dienesta vāģim baigā švīka sānos ierāvusies...

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 20:34

vasilits

Албергс похож на мелкого жулика,работать не хочет,взял себе 2 заместителей.

pirms 10 gadiem, 2010.01.11 20:47

xxx

Kur ir solījumu izpilde vēlētājiem? Alberga kungs! Nupat jau vairs pat nesola. Kaimiņu novadi strauji atsperas, plāno, Valka kuļ tukšus salmus. Izglītībā iestājies klusums. Izglītības pārvaldē plānoto 2 vietā pieņēma veselus 4 no bijušās rajona padomes. Kur palikuši pilsētas izglītības organizatori? Nedzird ne par kādiem projektiem ne plāniem ne pasākumiem. Kā ar sadarbību ar igauņiem izglītībā vai neturpināsies?

pirms 10 gadiem, 2010.01.12 08:43

kārlīc

Vai tad Albergam savas mašīnas nav ,ka uz darbu jābrauc ar dienesta vāģi?

pirms 10 gadiem, 2010.01.12 12:02

Valka