Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Somu speciālisti atzinuši - kanalizācijas sistēma Valkas pilsētā ir kritiska

Visi valcēnieši, kuri izmanto pilsētas kopējās sistēmas dzeramo ūdeni, ir ievērojuši, ka tā kvalitāte ir jūtami uzlabojusies gan garšas, gan tīrības ziņā, jo problēmas ar virtuves un vannasistabas iekārtu tīrīšanu aizvien samazinās.

Tas viss pateicoties Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta "Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Valkā, I kārta" īstenošanai.Drīz sāks īstenot II kārtu, jo 15. septembrī Rīgā starp Vides ministriju un Valkas novada domi tika parakstīts jauns līgums. Projekta pieteikumu Vides ministrijā iesniedza pavasarī.

II kārtas projekts sastāv no trijām galvenajām sadaļām. Viena no tām ir ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu izbūve apvedceļa rajonā. Otra ir kanalizācijas tīklu rekonstrukcija Valkā un jauna notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūve pilsētā.

Ieguvumu būs daudz"Ja pirmajā kārtā uzbūvēja ūdens atdzelzošanas staciju, nodrošinot ūdens kvalitāti, tad otrajā kārtā galvenais ir panākt notekūdeņu kvalitatīvu attīrīšanu. Tātad ūdeni iegūstam, attīrām, patērējam, novadām un to tīru atdodam apkārtējai videi, tas ir, Sedas upei," ciklu skaidro Valkas novada domes Attīstības un projektu daļas projektu vadītājs Eduards Ivļevs.

Esošo attīrīšanas iekārtu darbu izvērtēja somu speciālisti un atzina kā kritisku vispirms jau nepietiekamo jaudu dēļ. Tāpēc arī nepieciešamas jaunas attīrīšanas iekārtas, kas atbilstu Eiropā noteiktajām normām.

Jautāts, ko ar otrās kārtas īstenošanu iegūs valcēnieši, E. Ivļevs atbild, ka izbūvējamā apvedceļa rajonā dzīvojošajiem tas ļaus pieslēgties pie maģistrālajiem ūdens apgādes un kanalizācijas tīkliem. Vēl kanalizācijas tīklu rekonstrukcija Raiņa, Latgales, Rīgas, Tālavas, Kūru un citās ielās palīdzēs novērst avārijas problemātiskajos posmos, kurus izpētīja projekta pirmajā kārtā.

"Tiesa, iedzīvotājiem kādu laiku būs jārēķinās ar neērtībām - tīklu rekonstrukcijas laikā ar frēzi noņems asfaltu. Lielu izrakumu nebūs, taču satiksme centrā tiks traucēta," brīdina E. Ivļevs.

Sliktās kanalizācijas sistēmas dēļ pašlaik sausākā laikā notiek eksfiltrācija (šķidrums no caurules nonāk gruntī). Savukārt slapjā laikā gruntsūdens ietek kanalizācijas tīklā, līdz ar to no sūknētavas tiek pārpumpēta daļa gruntsūdeņu. Tā ir nevajadzīga energoresursu izšķiešana. Pašlaik pilsētā fekālā kanalizācija ir savienota ar lietus kanalizāciju. Projekta otrajā kārtā paredzēts vienu otras atdalīt. Lietus kanalizācija Varžupītē ieplūdīs jau iepriekš.

Ieceru vēl daudzIzsludinātais konkurss gan uz būvuzraudzību, gan uz būvniecību, ir noslēdzies. Oktobrī vērtēšanas komisija paziņos uzvarētājus. E. Ivļevs informē, ka konkursā piedalījās četras vai piecas itin nopietnas firmas ar labiem piedāvājumiem.

Kopējā otrās kārtas darbu izmaksa būs vairāk nekā pieci miljoni latu. Tas precīzi kļūs zināms pēc uzvarētāju paziņošanas. "Ja laika apstākļi ļaus, darbus varēsim uzsākt novembrī. Ja ne, tad tos uzsāks, tiklīdz būs iespējams," skaidro E. Ivļevs. Pavisam projekta šīs kārtas īstenošanai ir atvēlēti 48 mēneši.

Jautāts, vai ar šīs kārtas īstenošanu varēs uzskatīt, ka pilsētā ar ūdens un kanalizācijas saimniecību viss ir kārtībā, speciālists atbild, ka tā nav. Pilsētā ir vairākas ielas, piemēram, Smilšu, Oškalna un citas vietas, kur nav kanalizācijas vai tā ir sliktā tehniskā stāvoklī. Situāciju varētu mainīt. Būvniecības cenas ir kritušās, un šajā kārtā ietaupīto naudu izlietot atsevišķu kanalizācijas vietu rekonstruēšanai.

Valka