Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šovasar Valkas pagasta pārvalde vēsturiskai ēkai dos jaunu seju 5

Savulaik televīzijas raidījumā "Tēvu laipa šaizemē" Valkas pagasts izpelnījās pastiprinātu ievērību, jo toreizējais pagasta padomes priekšsēdētājs Guntis Bašķis atklāja žurnālistiem tādu ēku, kādas nav nekur citur Latvijā.

Tikai Valkas pagastā ir ēka, kurā ieiet no Latvijas puses, bet iziet Igaunijā. Var arī otrādi. Tā ir kapliča Stoķu kapsētā. Šovasar pagasta pārvalde nolēmusi vēsturisko būvi atjaunot, nomainot tai jumtu un izremontējot iekšpusi. Šis darbs ir plānots kopā ar visas kapsētas sakopšanu, ko pārvalde iesāka jau pērn.

Sāk ar kapu sakopšanuPārvaldes vadītājs Andrejs Kalniņš stāsta, ka kapos ir izcirsti saaugušie krūmi, atjaunoti celiņi, šopavasar nodarbinātie par 100 latu stipendiju pļauj zāli un turpina celiņu veidošanu. "Kapi ir ļoti seni. Daļa mirušo ir apglabāti pat aizpagājušajā gadsimtā. Viņu kopiņas bija aizaugušas, kas liek domāt, ka šiem apglabātajiem tuvinieku vairs nav. Mēs sakopjam arī šīs kopiņas," stāsta A. Kalniņš.

Lai ieekonomētu līdzekļus, kapličas jumtam nolemts izmantot Valkas mākslas skolas jumta materiālus.Pārvaldes saimniecības daļas vadītāja Ligita Sīmane piebilst, ka gar kapu kopiņām strādnieki veido arī jaunus celiņus.

Centrālā taka, kas ved no ieejas vārtiem līdz kapličai kapsētas pretējā malā, jau ir pilnībā atjaunota, noklāta ar granti un kopējas vēl tikai pielīdzina takas malas. Tā pamazām kādreizējais zāliens un krūmāji pārvēršas par glītu mauriņu ar kapu dārziņiem, uz kuriem ved izravēti skaisti celiņi. "Esam domājuši vēl atjaunot dažas senās kapu kopiņas, tikai odi traucē. Tie mūs ēd nost," atzīst L. Sīmane.

Kapsēta gan latviešiem, gan igauņiemPagasta pārvaldes ieguldītais darbs ir devis augļus. Nu jau ne tikai ciemata, bet arī aiz robežas tuvāk dzīvojošie igauņi savus mirušos tuviniekus sākuši apglabāt Stoķu kapos. Par to liecina dažas gluži svaigas kopiņas, kas noklātas ar ziediem un vainagiem.

L. Sīmane zina stāstīt, ka pērn kupli bija apmeklēti arī kapusvētki. Pārvaldes darbinieki panākuši, ka pie kapiem netiek izbērti atkritumi kur pagadās, kā tas bija pirms vairākiem gadiem. "Tagad pie kapličas esam uzlikuši uzrakstus trijās valodās - latviešu, igauņu un krievu ar lūgumu nebērt atkritumus. Cilvēki tos sākuši ievērot, un atkritumu kaudzes nevietā vairs neparādās," saka L. Sīmane.

Pārvaldnieks A. Kalniņš atzīst, ka pagastam tagad ir sava kapsēta, kuru savu mirušo tuvinieku apglabāšanai izvēlas arvien vairāk ciemata iedzīvotāju.

Komentāri 5

zizuu

Ļoti apsveicama iniacitīva. Tas par to ēku, ka ieiet no vienas valsts, bet iziet otrā, ir pavisam savdabīgi.

pirms 9 gadiem, 2010.05.31 11:31

...

Šo objektu noteikti vajag iekļaut apskates objektu klāstā, ļoti interesanti!

pirms 9 gadiem, 2010.06.01 10:14

inguna

Man patiess prieks,kad beidzot Stoķu kapi sāk atkopties,jo bija sajūta,kad pagastam viņi nav vajadzīgi,izņemot gadījumus,kad vajadzēja apglabāt tos cilvēkus,kam nav piederīgie. Man pašai arī šajos kapos atdusas mamma,tētis utt. un tāpēc ,LIELS PALDIES Valkas pagasta pārvaldei par ieguldīto darbu,sakopjot šos kapus!

pirms 9 gadiem, 2010.06.01 14:54

Daina

Paldies,ka šie kapi tiek sakārtoti. Tajos apbedīti arī mani radi gan no tēva, gan mātes puses.Žēl, ka tagad dzīvoju pārāk tālu, tāpēc līdz Stoķiem aizbraucu reizi gadā. Interesanti šajos kapos ir tas, ka te pagājušā gadsimta sešdesmito gadu sākumā pārapbedīja diezgan daudzus no kapiem, kas atradās Valgā, tagadējā tirgus teritorijā. Uz mākoņa maliņas sēdēdami, šie ļaudis saka dubultu paldies Valkas pagasta pārvaldei !

pirms 9 gadiem, 2010.06.03 12:02

Valka