Strīdu vēji ap svecītēm Valkā 6

Sestdien Valkas Cimzes un Meža kapos notika svecīšu vakars.Līdz šim Valka bijušajā rajona teritorijā bija vienīgā pilsēta, kurā iepriekšējos gados svecīšu vakarus rīkoja novembra pēdējā svētdienā, lai tie sakristu ar Baznīcas kalendārā atzīmēto mirušo piemiņas dienu.

Visās pārējās kapsētās svecīšu vakarus pašvaldības sadarbībā ar vietējo draudzi organizēja vai nu septembra beigās vai oktobra sākumā. Valcēnieši ar izmaiņām ir ļoti apmierināti. Oktobra sākums ir laiks, kad vēl novakarē kapsētā var baudīt rudens krāsainību un priecāties, kā svecīšu liesmiņas izgaismo lapu zeltu.

Šajā laikā ir lielāka iespēja arī sakopt mirušo tuvinieku kapu dārziņus. Savukārt novembrī, kad saules tikpat kā nav, tumsa iestājas ātri un nereti netrūkst arī slapja sniega un apledojuma, kas apgrūtina kapu apmeklējumu. Tādā laikā nav gluži patīkami rosīties pa kapiem. Valcēnietis Maksis Stepītis atzīst, ka šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem svecīšu vakars bijis ļoti jauks. "Tādā laikā to vajadzētu rīkot arī turpmāk," norāda M. Stepītis. Viņa viedoklim piekrīt arī citi kapu apmeklētāji.

Valkas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Viesturs Zariņš stāsta, ka datumu ierosināja mainīt deputāti. "Vairāki no viņiem pastāvīgi apmeklē savus aizgājušos tuviniekus kapos un ir uzklausījuši arī citu kapsētas apmeklētāju neapmierinātību par pārlieku vēlo laiku svecīšu vakaram. Apspriežot novada domes saistošos noteikumus, deputāti nolēma šo vakaru rīkot oktobra sākumā," saka V. Zariņš.

Ar šādu lēmumu īsti nav apmierināta Valkas - Lugažu evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes priekšniece Anna Dreimane. "Mēs no šī lēmuma norobežojamies, jo, pēc manām domām, tā pieņemšana atgādina padomju laikus. Protams, kas vēlas, lai iet un piedalās, bet mums novembra pēdējās svētdiena ir mirušo piemiņas diena, kad arī noslēdzas Baznīcas gads. Nākamā nedēļa ir pirmā advente, kad sākas Kristus gaidīšanas laiks. Savukārt oktobra pirmā svētdiena ir Pļaujas svētki, kas nozīmē Dieva vārda pļauju. Viss ir noteiktā secībā, un to mēs negribam izjaukt," saka A. Dreimane.

Vijciema un Trikātas draudzes mācītājs Raitis Jākobsons gan nedomā, ka svecīšu vakari septembra beigās vai oktobra sākumā būtu padomju laiku iestādījums. "Man Vijciema draudzes priekšniece parādīja sen drukātas lapiņas, kas apliecina, ka tādi vakari rīkoti jau tālā pagātnē. Svecīšu vakarus šajā laikā rīko arī Valmierā. Tā vienkārši ir tāda tradīcija. Turklāt mirušo piemiņas dienai nav saistības ar svecīšu vakaru. Tāds ir mans viedoklis," apliecina R. Jākobsons.

Zariņš skaidro, ka neviens nav atcēlis mirušo piemiņas dienu. Tie, kas tieši novembrī vēlas apmeklēt kapus un aizdegt tur svecītes, to var darīt.

Latvijas luteriskās Baznīcas Valmieras iecirkņa prāvests Arnis Bušs stāsta, ka novembra pēdējā svētdiena simboliski iezīmē ceļu uz mūžību, tādēļ to nedrīkst ignorēt. "Sveces liesma, kas virzās uz augšu, simbolizē mūsu lūgšanas, savukārt gaisma - mūžību.

To cilvēki apcer mirušo piemiņas dienā. Ja mēs to ignorējam, tad jautājums, ko mēs vispār darām kapos. Tad arī Ziemassvētkus varam pārcelt uz vasaru, jo tad ir gaišāks un siltāks. Tomēr šajā gadījumā es domāju, ka pašvaldībai vajadzēja runāt ar draudzi vai ar mani kā prāvestu. Sarunās mēs noteikti panāktu kompromisu, un nerastos nekādi pārpratumi," apliecina A. Bušs.

Kāda valcēniete "Ziemeļlatvijai" izteicās, ka viņa uz kapiem iet, lai pieminētu mirušos tuviniekus, nevis piekopt reliģiskus rituālus. "Ticīgie cilvēki var pieminēt mirušos, kā tas noteikts baznīcas kalendārā, taču visiem uzspiest kapos iedegt svecītes pēc draudzes priekšrakstiem nav pareizi. Paldies deputātiem, kuri šo kārtību mainīja," saka kapsētas apmeklētāja.

Jācer, ka turpmāk katra puse tomēr vairāk cita citu uzklausīs, jo mirušo piemiņai vajadzīgs klusums, ne strīdi.

Komentāri 6

sviesc

Pilnībā pievienojos, ka svecīšu vakars bija ļoti labi noorganizēts, jaukas kopātikšanās un sanākšanas pie saviem mīļajiem. Varēja gan ziedus nolikt, pasērst un padomāt par aizgājušajiem.Jauka mūzika un lasījumi viesa mieru un klusumu dvēselēs.Svecīšu svētkiem septembra beigās, oktobra sākumā jānotiek un nevajag cilvēkiem liegt to prieku, velkot ar pirkstu pa svētajiem rakstiem, pieturoties pie baznīcas ticējumiem.Vai tad prieks cilvēku sirdīs un dvēselēs nav pateicība Dievam?
Cienītie baznīcas kungi un dāmas, neliedziet mums šo prieku.
Gan jau aiziesim uz kapiņiem arī šai otrajā reizē novembrī.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 16:26

...

ar visaam 4-am atbalstu svecisu vakaru normala laika, kad cilveki var sanakt kapos, sakartot tos un pieminet tuviniekus. Tik jauks vakars bija.....un kapec gan svecisu vakars trauce ticigos cilvekus iet uz kapiem ari novembra beigas? vai vbaznica kaut ko zaudetu, ja macitajs piedalitos svecisu vakara oktobri? Tas Valkas draudzei butu kads negods????
Citas pilsetas svecisu vakaros, kas ir gan septembri, gan oktobri macitaji runa un nekads launums no ta neizcelas.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 17:33

puķe

Valkas draudzē trūst plašāka skata uz lietām. Pārāk viņi uztiepj savu taisnību, pat nepadomājot loģiski. Labi, ka pilsēta uzdrīkstējas iet pret draudzes stagnāciju!

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 17:34

stass

cienījamie baznīcu kalpi -"reliģiozņiki"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bībelē nav norādīts , ka vispār jāsvin mirušo piemiņas diena,bet ir norādīti

ražas svētki,pļaujas svētki ....................
Turieties pie kristietības ,nevis pie reliģiozitātes.
Paldies domei par pretimnākšanu cilvēku ierosinājumiem!!!!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 19:10

valka

Bija baigi forši! silts laiciņš un tumsa .tumsa atkāpās

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 19:18

doma

Nu kas te ko ņemties.Katram sava taisnība un atbilstoši tai lai cilvēki iet uz kapiem.Bet tāpēc nav jāapkaro savādāk domājošie, jo noteikta diena pati par sevi nav ne labāka ne sliktāka. Dažam varbūt nevajag nekādas speciālas dienas,viņš iet tad,kad sirds liek...

pirms 9 gadiem, 2011.10.05 09:15

Valka