Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tēraudskolu Valkā iznomā igauņiem 7

Valkas novada pašvaldības deputāti marta domes sēdē pieņēma lēmumu atbalstīt dalību projektā "Izglītība uz robežas" un iznomāt Valkas Tēraudskolas ēku Starptautiskā studiju centra izveidei Valgā reģistrētai nevalstiskajai organizācijai "Valgas- Valkas partnerība".

"Ziemeļlatvija" jau vairākkārt ir rakstījusi, ka pēc sabiedriskās apspriešanas viedokļu apkopojuma novada deputāti janvāra domes sēdē pēc asām diskusijām pieņēma lēmumu pilsētas centrā esošo neapsaimniekoto Tēraudskolu nerekonstruēt un vismaz pagaidām attiekties no ieceres tur veidot Starptautisko studiju centru pierobežas iedzīvotājiem.

Atteikšanās no vērienīgās ieceres notika galvenokārt tāpēc, ka vairākums deputātu šaubījās par finansiālajām iespējām pavilkt šo projektu, kā arī neticēja, vai augstskolā mācīsies vismaz tūkstotis studentu, kā argumentu minot, ka patlaban Latvijas Universitātes Valkas filiālē studētgribētāju skaits strauji samazinās.

Projektu atbalstīja no Tautas partijas saraksta ievēlētie deputāti, kā arī viens deputāts no partijas demokrāti.lv, pārējie tautas priekšstāvji nostājās opozīcijā. Drīz vien pēc šī vērienīgā projekta izgāšanās no novada domes priekšsēdētāja vietnieces amata aizgāja tautpartijiete, Sstarptautiskā studiju centra idejas izlolotāja un virzītāja Unda Ozoliņa.

Maksās nomas maksu par zemi un ēku Domes sēdes lēmumā noteikts, ka nomas līgums noslēgts uz 30 gadiem. Gadījumā, ja nomnieks četru gadu laikā ieceri nav īstenojis, novada pašvaldībai ir tiesības līgumu lauzt, nesedzot nomniekam radušos zaudējumus un ieguldījumus. Nomniekam ir tiesības veikt nekustamā īpašuma apbūvi. Deputāti noteica arī nomas maksu par zemi - 1,5 procenti no kadastrālās vērtības gadā, tas ir, 312,25 lati.

Savukārt nomniekam nomas maksa par ēku pirmajos četros gados noteikta - vienu procentu no kadastrālās vērtības gadā - 157,22 lati, bet pēc četriem gadiem - divi procenti no kadastrālās vērtības gadā. Nomnieks papildu iepriekšnoteiktajai nomas maksai maksā nekustamā īpašuma nodokli par zemi - 312,25 lati gadā.

Saņemot igauņu maksājumus, pašvaldības budžets pirmos četros gadus papildināsies par 783,72 latiem. Atgādinām, ka Tēraudskolas iekonservēšanai un iecerētās studentu pilsētiņas bijušajā Meliorācijas dzīvojamajā rajonā veidošanā projekta ietvaros jau iztērēts gandrīz pusmiljons latu.

Joprojām viedokļi atšķirīgi "Savā veidā šis ir vislabākais variants, kā varētu īstenot mūsu kopīgo mērķi par studiju centra izveidi. Man ir prieks, ka kaimiņi igauņi joprojām saredz šī projekta lietderību. Diemžēl janvāra domes sēdē deputātu balsojums pierādīja, ka lielākā daļa nedomā par nākotni un novada attīstību," uzskata novada domes deputāte Unda Ozoliņa.

Viņa cer, ka novada dome iesaistīsies šajā projektā, lai to popularizētu un piesaistītu studētgribētājus, kā arī sniegs palīdzību igauņu speciālistiem, kuri joprojām neatlaidīgi strādā pie šīs ieceres īstenošanas.

Savukārt Valkas novada domes Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Gunta Smane joprojām neatkāpjas no sava viedokļa par to, ka pašreizējos ekonomiskajos apstākļos nav īsti prātīgi Valkā veidot vēl vienu augstskolu. Tā vietā jāstrādā, lai ekonomiski izdevīgi pastāvētu Latvijas Universitātes Valkas filiāle. "Gadījumā, ja filiālei sāktu trūkt telpas studiju procesa nodrošināšanai, telpas labprāt piešķirtu arī Valkas ģimnāzija," norāda G. Smane.

Igauņi gandarītiJanvāra domes sēdē, kurā deputāti nobalsoja pret iesaistīšanos šajā projektā, piedalījās arī organizācijas "Valgas - Valkas partnerība" pārstāve Sirje Luthere. Jau toreiz viņa apliecināja, ka organizācija ir gatava mācību procesa nodrošināšanai ieguldīt gandrīz divus miljonus eiro.

Vienīgi valcēniešiem būtu jāatsakās no ieceres par studentu pilsētiņas izveidi bijušajā Meliorācijas dzīvojamajā rajonā, jo igauņiem bija plāns par jaunas kopmītnes ēkas būvniecību. "Ziemeļlatvija" atgādina, ka pirms vairākiem gadiem, kad pilsētas domi vadīja Vents Armands Krauklis, ēkām ielika jaunus logus un durvis, kā arī uzstādīja žogu un video novērošanas kameras.

Patlaban igauņu puse ir gandarīta par Valka novada domes sēdes lēmumu. Viņi uzskata, ka Starptautiskais studiju centrs ir labākā perspektīva igauņu un latviešu jauniešiem iegūt augstāko izglītību, veicinot jaunu cilvēku ieplūšanu pierobežas reģionā. Tāpat igauņi ir pārliecināti, ka neizmantot Eiropas Savienības atbalstu pašreizējā ekonomiskajā situācijā ir neloģiski un aplami.

Plānots, ka Starptautiskajā studiju centrā sadarbosies divas augstskolas - Latvijas Universitāte un Tartu Dabas zinātņu universitāte. Latviešiem mācības notikšot latviešu, bet igauņiem - igauņu valodā. Savukārt kopējie semināri būs angļu valodā. Būs arī citu valodu apmācības, vasaras skola un tālmācības programma.

Komentāri 7

kaimiņš

Malači igauņi! Labi gan, ka viņi mums tik tuvu blakus un ar labām idejām! Latviešiem, t.i., valcēniešiem vēl jāaug savā attīstībā un domāšanā.......

pirms 9 gadiem, 2010.04.28 14:56

Tikai par tām kopmītnēm jau labu laiku atpakļ izskanēja, ka tās nemaz nebūs Latvijas pusē un, ka tā naudiņa melorācijas namu logos ir izlikta veltīgi. A citādi, lai Igauņiem veicas! Ja viņi zina kā to īstenot, tad Latvijas pusei atliek vien pareizi noreaģēt, lai arī pašiem labums no tā atlec.

pirms 9 gadiem, 2010.04.28 15:13

Tikai par tām kopmītnēm jau labu laiku atpakļ izskanēja, ka tās nemaz nebūs Latvijas pusē un, ka tā naudiņa melorācijas namu logos ir izlikta veltīgi. A citādi, lai Igauņiem veicas! Ja viņi zina kā to īstenot, tad Latvijas pusei atliek vien pareizi noreaģēt, lai arī pašiem labums no tā atlec.

pirms 9 gadiem, 2010.04.28 15:13

xxl

Lieliski, lai Igauņiem veicas! Viņi var atāluties, jo nav tādā p****ā, krīzē kā Latvija. '
Apar melorācijas rajonu nevajag satraukties , gan jau kāds tās salabotās ēkas sev ieraus nāsīs.

pirms 9 gadiem, 2010.04.29 09:46

bigg

EST rullē! Kā parasti, kā gadiem ilgi. A, mēs nopakaļus- klip, klap...

pirms 9 gadiem, 2010.04.29 15:57

garāmgājējs

Vai šis gadījums nepierāda,ka mums vispār netiek saskaņota darbība ar igauņiem. Cik bieži Kārlis tad viesojas Valgas domē?

pirms 9 gadiem, 2010.04.29 21:54

Magomedov

Azerbaizdane tozhe jest universitet. Mozhet otkrojem filial v Valke? Tam uchat, kak naiti neft i gaz.

pirms 9 gadiem, 2010.04.30 16:03

Valka