Uzlabos ugunsdzēsēju autoparku

Latvijas - Igaunijas pārrobežu sadarbības projekta ietvaros, kas sākās pērn jūlijā, radās projekts par Valkas un Valgas glābšanas dienestu darba uzlabošanu.

Pavisam abām projektā iesaistītajām pusēm jāapgūst vairāk nekā 2,34 miljoni latu. Igauņi par 57 procentiem no šīs naudas būvēs jaunu depo. Viņi projektā ir vadošie, tāpēc arī naudas nedaudz vairāk, jo īstenojamie uzdevumi ir lielāki. Valkas glābšanas dienesta speciālisti pagājušajā nedēļā piedalījās būvniecības uzsākšanā, kad betonā ieguldīja tradicionālo kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Mašīnu gatavo VācijāValcēnieši, tātad Latvijas puse, uzzinot atvēlētās naudas daudzumu, savas darbības uzsāka ievērojami ātrāk. Valcēnieši iegūs divas jaunas automašīnas. Kā "Ziemeļlatvijai" pastāstīja Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas komandieris Andris Vējiņš, projekts ilgs līdz šā gada beigām.

"Saņemsim pilnīgi jaunu mašīnu ar kāpnēm un otru auto ar 10 tonnu lielu ūdens cisternu," atklāj A. Vējiņš. Auto ar kāpnēm tiek gatavota Vācijā, bet automašīna ar ūdens cisternu tiek gatavota Slovākijā. Diemžēl otrās mašīnas sagatavošana nedaudz iekavējās specifikāciju dokumentācijas dēļ. Mašīnas sagatavošanai laika vēl gana.

Autokāpnes ar visu aprīkojumu Valkā būs jau jūlijā. Jautāts par kāpņu garumu, A. Vējiņš atbild, ka tas būs 40 metru. Tas tāpēc, ka Valgā ir deviņu stāvu augsta māja, tāpēc jārēķinās arī ar šo apstākli, turklāt īsākas kāpnes no pasūtītajām cenas ziņā atšķiras ļoti nedaudz.

Var izmantot kā celtniKonsultējoties ar speciālistiem, nolemts, ka jāiegādājas šīs trepes. Vēl pozitīvais aspekts ir tas, ka autokāpnes var izmantot arī kā autokrānu. Tām galā ir vinča un āķis, tāpēc var pārvietot arī nelielas kravas. Kāpņu celtspēja grozā ir palielināta līdz 400 kilogramiem agrāko 250 vietā.

Grozā ir arī otra kāpņu vadības pults. Projekta dalībnieki jau bija Vācijā un apskatīja šo automašīnu, jo noteikumi paredz, ka vienu reizi ražošanas procesā jāierodas pārstāvjiem no pasūtītāja puses, lai pārliecinātos, ka visas prasības ir izpildītas.

Meklēs naudu jaunam depoTrešā lieta, ko valcēnieši iegūs šī projekta ietvaros, ir projekts jaunam ugunsdzēsēju depo. "Tas nenozīmē, ka šo depo tūlīt būvēs. Ir arī citas iespējas piesaistīt Eiropas naudu, taču par to nedrīkst izstrādāt projektu. Projekts būs universāls, un to varēs izmantot arī citās Latvijas pilsētās," skaidro A. Vējiņš.

Paredzēts, ka jaunais depo komplekss atradīsies Vienības gatvē aiz stadiona un autoservisa "Divi A". Dome jau ir iznomājusi zemi un palīdzējusi ar topogrāfiskajām lietām. Skiču projektā redzams, ka depo būs ar 12 boksiem. Aizņemtā platība ir apmēram 90 x 120 metru.

Paredzēta ēka personālam, mācību telpas, auto stāvlaukums, degvielas uzpildes stacija, sporta laukums, piezemēšanās laukums helikopteram. Kad Valkā ar šo transporta līdzekli ierodas mediķi, tas nosēžas pļavā. Nākotnē to varēs izdarīt daudz civilizētāk. Atliek vien iegūt naudu projekta īstenošanai. A. Vējiņš teic, ka apmierinātas ir abas projektā iesaistītās puses.

Vēl projekta ietvaros izstrādās glābšanas dienestu stratēģiju pārrobežu sadarbībai turpmākajiem gadiem (līdz 2016.) Tāpēc tiek apzināti visi pierobežas novadi, lai uzzinātu iedzīvotāju blīvumu, pagastu attīstības aspektus, potenciāli bīstamās ražotnes un citas nozīmīgas lietas.

Tas darīts, lai pēc iespējas efektīvāk un racionālāk varētu izmantot abu pušu glābšanas dienestus darbam tieši pierobežas tuvumā. Cits citam būs gatavi palīdzēt. Katru mēnesi notiek abu pušu darba grupu tikšanās un apkopota, precizēta savāktā informācija.

Valka