Vai krīze arī Valkas domē?

Pašvaldības darbiniekiem zudusi stabilitātes sajūta

Līdz šim Valkas pilsētas domes un tās pakļautībā esošo iestāžu darbiniekiem nebija jāsatraucas par savas darbavietas stabilitāti un ienākumiem.

Ņemot vērā nākamā gada domes budžetu, jau tagad ir skaidrs, pašvaldības darbinieki pie darba algas nesaņems nevienu papildus bonusu, proti, veselības apdrošināšanas polisi un tā saucamo dāvanu naudu minimālās algas apmērā, kuru izmaksā gada garumā.

Valkas domes priekšsēdētāja Unda Ozoliņa informē, ka nākamā gada budžets pārplānots jau trīs reizes. Viņa uzskata, ka pašvaldība nekad nav dzīvojusi "trekni", jo nodokļu ieņēmumi salīdzinoši nav lieli. Šī iemesla dēļ pašvaldība aktīvi strādājusi pie projektu izstrādes. Salīdzinoši ar citām pašvaldībām, Valkas domē un tās iestādēs ir viens no zemākajiem atalgojumiem Latvijā.

Veidojas duāla situācija U. Ozoliņa atklāj, ka pašvaldībai, ievērojot valdības lēmumu, jāsamazina darba algu fonds par 15 procentiem, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Konkrēti vēl neesot zināmi darbinieki, kuriem un cik būs algas samazinājums. Domei jāgarantē arī jau noteiktais minimālās algas pieaugums no 160 uz 180 latiem.

Tas pašvaldības budžetā prasa 100 tūkstošus latu, jo pašvaldības iestādēs strādā daudz darbinieku ar atalgojumu minimālās algas apmērā. Tāpat ir noteikts, ka nedrīkst algu pazemināt tiem, kuriem tā ir divu minimālo algu apmērā - līdz 360 latiem. Arī ar šādu atalgojumu pašvaldībā nodarbināti salīdzinoši daudz darbinieku.

U. Ozoliņa uzskata, ka, samazinot algas, labi speciālisti vairs nesaņems atalgojumu, atbilstoši veicamajiem pienākumiem un atbildībai. Veidojas duāla situācija, jo dome ir ieinteresēta saglabāt savus speciālistus.

Izdzīvošanas budžetsSaņemot pirmās prognozes par pašvaldības budžetu, jau tad kļuva skaidrs, ka nepietiks līdzekļu visu ieceru īstenošanai. Izpildot Starptautiskā valūtas fonda prasības, konkrēti Valkas domei budžets jāsamazina vismaz pusmiljons latu apmērā.

"Vēl neesam pieņēmuši konkrētus lēmumus par līdzekļu izlietojumu, jo šajā situācijā nedrīkst neko sasteigt," uzskata priekšsēdētāja. Jau tagad ir skaidrs, ka uz laiku būs pielikts punkts pilsētas attīstībai, jo nākamā gada budžets būs tikai izdzīvošanai - samaksāt par pakalpojumiem un darba algas. U. Ozoliņa atzīst, ka tik slikta situācija ar naudu pašvaldībā vēl nav bijusi.

Nebūs atvaļinājuma pabalstaU. Ozoliņa atzīst, ka pašvaldības darbinieki nejūtas mierīgi, jo pilnībā izprot radušos situāciju. Šogad pirmo gadu dome atļāvās darbiniekiem nofinansēt veselības apdrošināšanas polises. Tādas iespējas vairs nebūs.

Pašvaldība uz katriem svarīgākajiem valsts svētkiem visiem darbiniekiem izmaksāja dāvanu - 40 latus. Šādas iespējas domei arī vairs nebūs. Koplīgumā bija paredzēts, ka arodbiedrības biedriem un nodaļu vadītājiem, ejot atvaļinājumā, izmaksāja atvaļinājuma pabalstu.

"Šis pabalsts noteikti nebūs," secina U. Ozoliņa. Viņa arī norāda, ka būs jāatsakās no vakancēm un jāpārskata darbinieku noslogojums.

Valka