Vakar Valkā atzīmēja Eiropas mobilitātes nedēļu

Vakar daudz kas valcēniešiem pilsētas ielās lika pabrīnīties. Vispirms jau bija nesapratne, kādēļ E. Dārziņa ielas posms gar kultūras namu no paša rīta bija slēgts automašīnām. Tikai pēc pusdienas, kad satiksmei slēgtajā ielas daļā sākās dažādas aktivitātes, tapa skaidrs, ka pilsēta atzīmē Eiropas mobilitātes nedēļu.

 

Pilsētas jaunākā paaudze gan to zināja jau iepriekš, jo skolās par godu Eiropas mobilitātes nedēļai notika informācijas stundas un konkursi par gaisa kvalitāti. Tas nebija nejauši, jo šogad mobilitātes nedēļas tēma ir "Tīrs gaiss visiem!".

 

 

 Šim moto pakārtotas bija arī visas pilsētā rīkotās aktivitātes. Eiropas mobilitātes nedēļas koordinators Valkā Eduards Ivļevs stāsta, ka ik gadu Eiropā šo nedēļu atzīmē no 16. līdz 22. septembrim. Tās mērķis ir informēt sabiedrību par pašreizējās mobilitātes ietekmi uz vidi un censties panākt, lai sabiedrība sāktu domāt par ilgtspējīgu mobilitāti.

 

To, ka tādu var nodrošināt, saglabājot tīru gaisu, turklāt uzlabojot veselību, ar savām darbībām apliecināja mobilitātes nedēļai veltīto pasākumu dalībnieki. Iepriekš pieminētais E. Dārziņa ielas posms bija slēgts tādēļ, lai uz dienu šo brauktuvi atvēlētu tikai gājējiem.

 

Vēlāk uz tā savu braukšanas māku rādīja velosipēdisti, sacenšoties šķēršļu joslas pārvarēšanā. Pēcpusdienā akcijā "Pēc velosipēda vadītāja apliecības" autovadītāji ar velosipēdiem devās uz Ceļu satiksmes drošības direkcijas Valkas nodaļu, lai saņemtu minēto apliecību.

 

Kur mūs novedusi mobilitāte, izmantojot automašīnas un datorus, centās parādīt Sarkanā Krusta Valkas komitejas darbinieki. Sarkanā Krusta telpās ikviens varēja izmērīt asinsspiedienu, nosvērties un pārbaudīt cukura un holesterīna līmeni asinīs. Komitejas izpilddirektore Gaļina Sokolova stāsta, ka kopā ar bērniem nokrāsojusi vecu velosipēdu.

 

 

"Tā gribam pievērst uzmanību transporta līdzekļiem, kas uzlabo veselību un nepiesārņo gaisu. Ja ikviens maksimāli pats kustētos, nodarbotos ar sportu, tad mums būtu ievērojami mazāk cilvēku ar augstu asinsspiedienu un cukura līmeni asinīs," saka G. Sokolova.

 

Savukārt mākslas skolas audzēkņi savā radošajā darbnīcā Lugažu laukumā ar savām instalācijām un veidojumiem atgādināja, ka vistīrākā vide un gaiss bija senlaikos, kad cilvēki dzīvoja alās un no krūmiem uzslietos mājokļos un iztika bez tehnikas. "Mūsdienās jāizvēlas velosipēds, jo tas apkārtējai videi ir nekaitīgs. Automašīnā sadegušais benzīns piesārņo gaisu," apliecina mākslas skolas 1. kursa audzēknis Georgs Karlauskis.

 

E. Ivļevs stāsta, ka Latvijā pirmā Eiropas mobilitātes nedēļu atzīmēja Rīga. "Šogad Vides ministrija aicināja piedalīties arī mūsu pilsētu, un mēs piekritām. Nedēļas ideja ir pievērst uzmanību transporta ietekmei un apkārtējo vidi un iespēju robežās izmantot tai nekaitīgu transportu," saka E. Ivļevs.No 2002. līdz 2007. gadam Eiropas mobilitātes nedēļas pasākumos ir piedalījušās 320 pašvaldības no 23 valstīm.

Valka