Valcēnieši nokļūst pašā tradīciju vidū

Lietišķās mākslas izstādē "Es vidū", ko šodien Rīgā par godu Vispārējiem Dziesmu un deju svētkiem atklāj Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, būs apskatāmi arī vairāki tautas lietišķās mākslas studijas "Saulīte" rokdarbnieču darbi.

 

Studijas vadītāja Inese Pētersone stāsta, ka no Valkas izstādē būs izlikti apmēram 20 rokdarbi. "Mūsu darinājumus, ko varēs aplūkot, pavasarī atlasīja īpaša komisija. Vērtētāji bija no valsts aģentūras "Tautas mākslas centrs".

 

 

 Jūnijā darbus aizveda uz Rīgu, lai izstādes veidotāji laikus varētu izveidot ieplānoto kompozīciju. No mūsu darinājumiem varēs redzēt vilnas segas, galdautus, knipelējumus un dažādas sedziņas. Vēl esam izstādei sagatavojušas 13 pašdarinātus tīkliņus, kurus var izmantot kā somiņas.

 

 

Tos apmeklētāju apskatei bijām izlikušas arī Valkā. Šīs somiņas izveidojām protestējot pret plastmasu tīkliņu ražotājiem," stāsta I. Pētersone. Viņa piebilst, ka visas studijas mākslinieces esot ļoti priecīgas par iespēju savus darbus parādīt Dziesmu un deju svētkiem veltītajā izstādē.

 

 

"Izstādes organizētāji ir pārliecināti, ka aplūkojamie rokdarbi simbolizē katra cilvēka ieguldījumu un personīgo atbildību tautas tradīciju saglabāšanā un attīstībā," saka I. Pētersone.

 

Ekspozīcijas centrā atradīsies šūpulītis, kas domāts kā visas izstādes tematikas garīgā stīga, kā norādījums, ka katrai nākamajai paaudzei tautas mantojuma pūrs jāsaglabā. Centram tuvāk būs izvietots etnogrāfiskais mantojums, bet tālāk no tā varēs pamanīt arī ar mūsdienu radošo izdomu veidotus rokdarbus. "Sava nozīme būs arī krāsām. Tās simbolizēs Lieldienas, Jāņus un Mārtiņus," piebilst I. Pētersone.

 

Savukārt rīt un parīt jūlijā studijas rokdarbnieces piedalīsies gadatirgū Vērmaņdārzā. "Tur mums būs sava telts. Mēs pārstāvēsim savu novadu un centīsimies iepriecināt tirgus apmeklētājus," saka I. Pētersone.

Valka