Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valcēniešiem apkuri sadārdzina bargā ziema 48

Ar to, ka šī bargā ziema ietekmē siltumenerģijas patēriņu un maksu par apkuri daudzdzīvokļu namos Valkā, neizbēgami jārēķinās ikvienam šī pakalpojuma saņēmējam. Diemžēl iedzīvotājiem nav pārliecības, ka aprēķini ir korekti.

 

Pagājušajā nedēļā Valkas novada domē notika daudzdzīvokļu māju vecāko sapulce, kurā viņus brīdināja par augsto samaksu, kas iedzīvotājiem būs jāmaksā par janvāri.

 

Iesaka apkurināt ar elektrībuMerķeļa ielas 13. māja ir viena no dārgākajām pilsētā, kurā par apkuri ir jāmaksā visvairāk. Mājas vecākā Aina Johansone stāsta, ka uz 20. janvāri aprēķināts, ka par vienu kvadrātmetru apdzīvojamās platības viņas mājā būs jāmaksā lats un trīs santīmi, kaut dzīvokļi ir ļoti vēsi.

 

Pie rēķina jāpieskaita vismaz desmit santīmi pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tā Merķeļa ielas rajonā ir vislielākā maksa par siltumu. Pērn decembrī par siltumu šajā namā bija jāšķiras no 85 santīmiem par vienu kvadrātmetru dzīvojamās platības (bez PVN). Tad dome deva atlaides par nepietiekamu siltumu tiem iedzīvotājiem, kuru mājokļos bija auksts, un pakalpojuma saņēmēji rakstīja iesniegumus ar lūgumu samazināt maksu par apkuri.

"Dzīvokļi ir vēsi, vidējā temperatūra nepārsniedz 17 grādus. Iedzīvotāji nepiekrīt radiatoros samazināt siltumu, jo līdz šim jau tas ir bijis nepietiekams," atzīst A. Johansone. Viņa ir sašutusi par kādas amatpersonas ieteikumu mājai samazināt siltumu un mājokļus, kuros nevēlas salt, apsildīt ar elektrību.

 

Mājas vecākā neizprot, kā šajos apstākļos, kad cilvēkiem nepietiek naudas elementārām lietām, var ieteikt tik neekonomisku rīcību. Mājas iedzīvotāji ir sašutuši arī par to, ka pirms apkures sezonas mājā skaloja apkures sistēmu un to remontēja cerībā, ka tas uzlabos apkures sistēmu, bet maksa tāpat ir augsta.

Savukārt vismazākā samaksa šajā rajonā aprēķināta Merķeļa ielas 15. nama iedzīvotājiem - viņiem par vienu kvadrātmetru dzīvojamās platības būs jāmaksā 75 santīmi (bez PVN).

Vairāku namu, kas atrodas pilsētas centrā, vecākais Aleksandrs Gruntmanis uzskata, ka Raiņa ielas katlumājai šajos bargajos laika apstākļos jauda ir nepietiekama, tāpēc mājām nav iespējams nodrošināt, lai siltummezgla vārsts darbotos ekonomiskajā režīmā.

 

To varētu izdarīt, ja no katlumājas mājai pienāktu 90 grādu, nevis 70, kā tas ir pašlaik. Viņš ir ļoti neapmierināts ar šo situāciju, bet neredz tai atrisinājumu, jo tas atkārtojas gadu no gada. Siltuma ražotāji pieprasa tikai samaksu, nerēķinoties ar iedzīvotāju maksātspēju.

To, ka situācija ar siltumu dzīvokļos ir katastrofāla, pārliecinājās arī "Ziemeļlatvija". Piemēram, kādā Ausekļa ielas 26. nama malējā dzīvoklī svētdien temperatūra dzīvojamajā istabā nepārsniedza 13 grādus. Otrā istabā bija vēl aukstāks, jo tur atrodas balkons. Mājoklī mitinās ģimene ar diviem bērniem, no kuriem viens ir tikai četrus gadus vecs. Abas istabas sienas ir appelējušas. Pērn ģimene mājoklī ielika plastikāta logus.

Ja tas nebūtu izdarīts, situācija būtu vēl sliktāka. Ģimene pārsvarā uzturas vienā istabā, kuru apsilda ar elektrisko sildītāju. Pērn decembrī par apkuri ģimenei bija jāmaksā 49 lati. Viņi vairākkārt ir rakstījuši iesniegumu pašvaldībai ar lūgumu samazināt maksu par pakalpojumu. To arī saņēmuši - par apkuri bijis jāmaksā pieci lati mazāk.

Dzīvokli papildus ar elektrību apkurina arī pilsētā pazīstamais publicists Arturs Goba. Viņš dzīvokļa apsildīšanai tērē pusi no savas pensijas. Telpā, kuru nesilda ar elektrisko sildītāju, temperatūra nepārsniedz desmit grādus, bet virtuvē no rītiem mēdzot būt tikai septiņi grādi.

 

Pieaug siltumenerģijas patēriņš Siltuma ražotāji visā vaino bargo ziemu. Valkas novada domes Finanšu nodaļas speciāliste - finanšu analītiķe Geņa Spiridonova norāda, ka jau janvāra pirmajā pusē diennakts temperatūra bija mīnus 11,9 grādi. Viņa prognozē, ka līdz ar to siltumenerģijas patēriņš janvārī, salīdzinot ar decembri, var pieaugt par 22 līdz 26 procentiem. Katrs grāds, par cik samazinās vidējā mēneša gaisa temperatūra, palielina siltumenerģijas patēriņu par apmēram četriem līdz sešiem procentiem.

 

Viņa norāda, ka iedzīvotājiem rēķinus ietekmē katras mājas norobežojošo konstrukciju siltumtehniskie rādītāji, arī mājas tehniskais stāvoklis un pēc apsaimniekotāja pieprasījuma ieregulētais režīms. Viņa piekrīt, ka maksu par siltumu sadārdzina pašvaldības māju sliktais stāvoklis, bet diemžēl līdz šim vēl nav neviena pozitīva piemēra par apsaimniekotāju biedrības izveidošanu un mājas sakārtošanu. Kaimiņpilsētā Valmierā ir vairākas mājas, kurās pēc renovācijas par apkuri ir jāmaksā ievērojami mazāk.

 

Deputāts vaino interešu konfliktuValkas novada domes deputāts Aivars Sjademe uzskata, ka ļoti augstie siltuma enerģijas tarifi Valkā ir ne tikai ekonomisko procesu sekas, bet arī tieša interešu konflikta rezultāts. Savā vēstulē redakcijai deputāts raksta: "Novada domē par Siltumapgādes nodaļas vadītāju strādā Nadežda Korņējeva.

 

Viens no viņas uzdevumiem ir pārbaudīt no SIA "Valkas Bioenergo kompānija" iepirktā siltuma tarifa pamatotību, kontrolēt siltuma skaitītāja rādījumu nolasīšanu un rūpēties, lai pilsētas iedzīvotājiem būtu par siltumu jāmaksā pēc iespējas mazāk. Viņa par šo darbu saņem algu no novada domes. Tātad - no mums visiem novada iedzīvotājiem.

 

Vienlaicīgi N. Korņējeva strādā arī vadošā amatā SIA "Valkas Bioenergo kompānija" un saņem naudu arī no šīs savas uzraugāmās sabiedrības. Vai šajā gadījumā, atrodoties interešu konfliktā, N. Korņējeva ir spējīga objektīvi pildīt savus pienākumus pret novada iedzīvotājiem?

 

Domāju, ka ne! Uz šo problēmu jau ilglaicīgi piever acis arī novada domes vadība. Varbūt arī tā ir ieinteresēta šādā situācijā. Neskatoties uz to, ka šķeldas iepirkuma cena ir samazinājusies par 50 procentiem, siltuma enerģijas cena ir samazinājusies tikai par sešiem procentiem. Tas taču nav ekonomiski pamatoti. Tas taču ir skaidrs katram." A. Sjademe uzskata, ka siltuma enerģijas iepirkšana novadā nav caurspīdīga, visiem saprotama un tā nenotiek iedzīvotāju interesēs, tāpēc ir nepieciešamas pamatīgas reformas un pat tiesību aizsardzības iestāžu iejaukšanās.

Valkas novada domes Siltumapgādes nodaļas vadītāja N. Korņējeva "Ziemeļlatvijai" apstiprina, ka kopš 2001. gada strādā SIA "Valkas Bioenergo kompānija" par katlu tehnisko uzraugu, kā arī par šo darbu saņem atalgojumu.

 

Viņa norāda, ka nepiedalās uzņēmuma finanšu sapulcēs un siltumtarifa apstiprināšanā, kā arī nekontrolē kurinātāju darbu. Viņas pienākumos ietilpst katlu kā bīstamu iekārtu uzraudzība un gadījumā, ja notiek avārija, aktu sastādīšana ar iemeslu norādīšanu. N. Korņējeva darba piedāvājumam piekritusi, jo diemžēl Valkā nav cita šāda sertificēta speciālista.

"Ziemeļlatvija" aicina arī citus deputātus, speciālistus un iedzīvotājus izteikt savas domas un ierosinājumus, kā sakārtot siltuma apgādi pilsētā.

 

Saņem tikai atrunasValkas novada domes deputāte Erna Pormeistere deputātes pienākumus veic jau trešo reizi. Viņai nekad nav bijusi simtprocentīga pārliecība par SIA "Valkas Bioenergo kompānija" varēšanu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvu pakalpojumu.

 

Viņa stāsta, ka vairākkārt vērsusies pie kopmānijas ar jautājumiem, bet vienmēr ir saņemtas atrunas par neparedzētiem apstākļiem vai citām likstām. Deputāte uzskata, ja iedzīvotāji maksā naudu, tad privātuzņēmējam ir jāgarantē, lai viņi saņemtu kvalitatīvu pakalpojumu, nevis jāmeklē iemesli, kāpēc viņam tas neizdodas.

 

Objektīvi uzņēmēju reizēm varētu saprast, bet kompānijai ir jārisina problēmas, lai beidzot apkures sistēma pilsētā būtu sakārtota. E. Pormeistere izbrīnījis tas, ka viņa uzzinājusi par kompānijas vēlmi arī citās pilsētās sniegt siltumražošanas pakalpojumus un būvēt koģenerācijas staciju. Deputāte uzskata - vispirms vienā vietā jāsakārto lietas un tad tās kā piemēru var rādīt citviet. Iespējams, tas arī ir iemesls, kāpēc kompānija nespēj uzlabot savu darbu, jo Valka nav vienīgā vieta, kur pastāv kompānijas biznesa intereses.

 

FAKTI

Dārgākā apkure:Kūru ielā 9 - 1,22Rīgas ielā 5 - 1,22Merķeļa ielā 13 - 1,03Rūjienas ielā 4 - 0,92

 

Lētākā apkure:Tālavas ielā 7 - 0,69Merķeļa ielā 15 - 0,75Rīgas ielā 16 - 0,79

Komentāri 48

es

kā nav kauna visu novelt uz bargo ziemu.Šitas bardaks un tādi tarifi Valkā ir jau n-tos gadus.Pat tad,kad ziemas,var teikt,vispār nebija.da sūtat govis ganīt tos siltumpiegādātajus un mainat kautko,jūs gudrās galvas,ja esat tur ievēlēti,lai tautai kalpotu.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 09:02

tarifs

Ņemot vērā bargos laika apstākļus, apkure nemaz tik pārmērīgi dārga nav. Galvenā problēma jau ir tā, ka iedzīvotājiem vienkārši nav naudas.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 09:02

pantera10

Vairāk tādad Korņejevas pieņemt vadošos amatos,tad varēs nogremdēt novadu vienā rāvienā.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 09:22

BB

nevajag vainu meklēt kādos atsevišķos cilvēkos - lielākā vaina jāmeklē izveidotā sistēmā. Sen jau vajadzēja reorganizēt visas nodaļas - izveidojot SIA.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 09:44

savanna

Nu tad, nevis gudri parunāsim, bet tiešām- Sjademas kungs un citi, kas runā par nekārtībām šajā sistēmā, aiciniet VK, vai kādus citus pārbaudītājus. Lai beidzot top skaidrs, kas te notiek, cik daudz tiek likts savās kabatās un tml. Cilvēki nevar samaksāt par apkuri, tas ir skaidrs. Kur 100latnieks ņems tādu naudu, viņam pietiek maizei.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 10:21

to valkas iedzivotajiem

ko tad jūs TĀDI gudri "ierinda nesolojiet"? Tādi gudriši - nu pilnīgi Valkas smadzenes, nestrādājiet par deputātiem, vadītajiem? Ko sasniedzat savā niecīgajā, nevienām nevajadzīgajā dzīvē, un kas dod jums tiesības aizvainot nevainīgus cilvēkus? Jeb protat tikai govjus slaucut? KO?
Man liekas dažiem te trūkst izglītības, lai izprastu kā jārīkojas šadā situācijā, nevis kas jāvaino.
Kas attiecas u Sjademe kungu- kā valdības darbinieks var nezināt kas tur īsti notiek un kurš darbiniek ar kādu amatu un ar ko nodarbojas? Kurš jūs izvēlējas?

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 10:32

eses

Man liekas autorei beigusies iztēle par ko rakstīt, par vienu un to pašu. Iesaku palasīt kādu literatūru mož, vai avīzes , lai vismaz par kaut ko jaunu varētu uzrakstīt - bezjedzīgs raksts!

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 10:36

iveta

raksts nemaz tik bezjēdzīgs nav... tikai tas situāciju neuzlabos...

Valkā visu laku ir augsta maka par apkuri, bet temperatūra dzīvokļos ir zema. mājas vajadzētu siltināt, ar vieniem plastikāta logiem vien nepietiks...

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 10:49

eses

Ar siltināšanu vien nepietiek ir arī daudzi citi pasākumi jāveic

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 10:55

Inara

...tad jau iedzīvotājiem arī jāmaksā par saņemto... Nevis to ko mums iedod, jo tas neatbilst patiesībai...Mums dzīvokļi ir vēsi "Stipri" Arī Stendera -2 ir auksti.... Nu nezinu, kā tas iznāk,ja man jāmaksā par to ko nēesmu saņemusi...

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 11:02

Ausek.26.iedziv.

Nemaksatajiem vispar atslegt visu,paradi jau uz 1000ls,velk,vel neapmierinati par13gr.Alhaholam sanak,skandaliem un bernu trenkashanai irspeka.Kadel jaciesh citiem maksatajiem,visi tapat ar pedejiem spekiem maksa,kuram tad ir ta nauda?Kadel nerikojas prieksnieciba?Saksim ari citi nemaksat,nesakiet neko nevar,silto udeni atsledziet...

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 11:15

arnolds

Piekritu es komentaram.
Intas pirmjos valdisanas laikos dzivokli bija 13 gradi, pat ne barga ziema. Vinas apgalvojums - pilnigi pietiekosa temperatura.
Sobrid esam taja pasa limeni.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 11:25

Ingucitim

Ka tad pashai ar maksashanu?jasak gan,neko nevar par velti,kaut dazus latinus tak var,neka ne santima.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 11:32

Lauķis

Laimīgie, Valkas novada darbinieki, viņiem visiem ir divi, trīs darbi un nekādu izglītību nevajag . Bet ja nopietni ko Jūs gaidāt no tarifiem, jo lielāki uzturēšanas izdevumi, jo vairāk mums būs jāmaksā par visiem pakalpojumiem. Padomājiet – ja visiem būtu tikai viena alga un nebūtu starpnieki (SIA Namsaimnieks) tad apkure būtu lētāka.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 12:02

kačigars

Centra kačigarkā šodien arī esot problēma.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 13:02

Ingus

Laukim

Atputies un mazak doma par lietam, kuras tev grutak saprast.

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 13:45

pifs

Valcēniešiem apkuri sadārdzina bargā ziema - izcili stūlbs virsraksts. Kuram tad nesadārdzina?

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 13:57

Valka