Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valcēniešu viedoklis: Ko es darītu, ja būtu pilsētas saimnieks? 24

Ligita Drubiņa, muzeja darba speciālisteSvetlana Jahimčika, pensionāreIngūna Johansone, laikraksta "Ziemeļlatvija" galvenā redaktore

L. D.:- Ar pilsētas sakārtotību ir gluži tāpat kā ikvienās mājās, kad gaidām ciemiņus. Tā ir elementāri jāsakārto. Caur Valku brauc daudz svešinieku, un nepievilcīgās vietas acīs iekrīt vispirms. Gods kam gods, ir arī progress. Allaž esmu runājusi par mēslu kaudzēm. Pie Brāļu kapiem to vairs nav, taču Rīgas ielas 40. nama pagalma stūrī līdzās ielai šāda kaudze joprojām redzama. Iespējams, tādas ir arī citviet, taču vairāk redzu vietas savā ikdienas maršrutā, ejot no mājām uz darbu.

Manā uzmanības lokā ir vecā dzelzceļa līnija. Ja vienā pusē Paškevicu un Kunceviču ģimenes īpašumi ir nevainojami apkopti, tad vecās dzelzceļa līnijas otrā puse ir aizaugusi ar krūmiem. Nezinu, kam tas pieder. Protams, putniņi dzied, bet vizuāli izskatās ļoti nepievilcīgi.

Vēl esmu ievērojusi dienestu nesadarbošanās gadījumus. Piemēram, mājas kāpņutelpā ieliek jaunas skaistas durvis, bet pavisam drīz tās ir apspraustas ar paziņojumu lapiņām. Nu neglīti izskatās. Pilsētā jārada kādas interesantas vietiņas, kurās patīkami uzturēties. Centrs kļūst aizvien tīkamāks, ir daudz soliņu. Iespējams, ka valcēnieši, kuriem ir atšķirīgi ikdienas maršruti, ir ievērojuši kādas citas labojamas lietas.

Mans sens sapnis ir par Varžupītes krasta apdzīvošanu ar varžu skulptūrām. Acīmredzot jāraksta kāds projekts tēlniekiem, kuri simpozijā šo darbu varētu paveikt.

Galvenais ir attieksme pret savu pilsētu, tās vidi, apziņa, ka tā ir mana pilsēta. Cits stāsts ir par vandaļiem.

S. J.:- Biju lieciniece kādam negadījumam pilsētas centrā Lugažu laukumā. Uz flīzētā celiņa, kur jau gadiem nekas nav darīts un flīzes ir šķības, greizas, paklupa kāda sieviete. Es viņu uzrunāju. Šī kundze bija ļoti neapmierināta ar celiņa stāvokli. Rosināju viņu doties uz novada domi vai vismaz uz laikraksta redakciju un izklāstīt savu sāpi. Sieviete kategoriski atteicās to darīt, jo tam neesot nekādas jēgas.

Nevienu šajā pilsētā neinteresējot, kas notiek ar tās iedzīvotājiem. Ceru, ka atbildīgās amatpersonas varētu apskatīt vecos celiņus un palūkoties, vai tiešām šos 70 metrus nevar padarīt normāli izstaigājumus.

Vēl pēc palīdzības prasās putekļainā Blaumaņa iela, uz kuras daudzu māju iedzīvotāji ir spiesti dzīvot putekļu mākonī, jo automašīnas pa grants ceļu traucas lielā ātrumā. Es saprotu, ka tuvākajā laikā šo ielu diezin vai noasfaltēs, taču uzlikt ātrumu ierobežojošu zīmi nemaksā dārgi. Atliktu vien policijai reizumis padežūrēt un ikdienas ātrumi ievērojami kristos.

Vēl mani pārsteidz, ka Domes bulvārī par normu ir kļuvusi malkas grēda ielas malā katlumājas priekšā. Neviens kārtīgs saimnieks tā nerīkotos. Esmu bijusi šajā katlumājā un zinu, ka vajag pavisam nedaudz līdzekļu, lai izbūvētu durvis ēkas sānā un malku nogādāt tuvāk kurtuvei zem jumta.

Pilsētā ir daudz vietu, kuras labs saimnieks apstaigājot, redzētu, ka varētu var sakārtot bez lieliem līdzekļiem, bet ar vēlmi un labu gribu.

I. J.:- Redakcijai cilvēki mēdz izteikt arī pārmetumus, ko kāds nav izdarījis. Visbiežāk šis kāds ir pašvaldība. Protams, esam gandarīti un pateicīgi cilvēkiem, ka viņi mūs uzskata par pietiekami nopietnu institūciju, kas var iekustināt šādas vai tādas lietas.

Tāpēc arī bieži palīdzību meklē tieši redakcijā. Es nevēlos minēt darbus katrā pilsētā vai pagastā, kas izdarāmi bez lielām naudām, tādus varētu uzskaitīt desmitiem, bet rosināt cilvēkus būt aktīvākiem un aizmirst latvisko kautrīgumu, zem deguna izsakot idejas, kritiku savā draugu un paziņu lokā, bet paņemt tālruni un piezvanīt konkrētai amatpersonai, piemēram novada domes priekšsēdētājam, Attīstības nodaļas vadītājai vai vēl kādam un pasacīt, kas un kā būtu izdarāms. Bez pārmetumiem.

Reizēm vienkārši jāierosina, jo pašvaldībā strādā tikai cilvēki, kuri nevar visu zināt un redzēt. Viņi arī daudzas lietas uztver no savām pozīcijām un, ejot garām kādai vietai, nemaz neiedomājas, kā konkrētais jautājums risināms. Un vēl vēlos iedzīvotājiem atgādināt, ka novada domes sēdes ir atklātas.

Kopš strādāju redakcijā, pa šiem gadiem ir bijušas uz vienas rokas pirkstiem skaitāmas sēdes, kurās esmu redzējusi kādu cilvēku no malas, kurš ir klausītājs vai rosinātājs kāda jautājuma risināšanai. Esam šos deputātus ievēlējuši un nemitīgi viņus kritizējam, nevis veidojam dialogu. Iespējams, ir pienācis laiks, kad viņiem vajadzētu palīdzēt strādāt.

Komentāri 24

Es nevēlos minēt darbus katrā pilsētā vai pagastā, kas izdarāmi bez lielām naudām
---------------------------------------------
"Ziemeļlatvijai"
Nepilna gada laikā, kopš strādā jaunā dome, pilsētā beidzot ir labiekārtots Pedeles krasts, ir atjaunota Lugažu muiža, labiekārtots avots pie Zāģezera, uzcelta jauna mākslas skola, rekonstruēts Kultūras nams. Un tas viss krīzes laikā, nevis treknajos gados.
Ko, savas valdīšanas laikā, paveica jūsu Krauklis?

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 13:29

iepriekšējam komentāram

Pirmkārt, kam te atkal velk uz kašķi?
Vai uzskaitīt, ko paveica Krauklis?
Varam, bet tu to negribi dzirdēt. Precizēšu tikai - tie tavi uzskaitītie darbi puse ir iepriekšējās domes lolojumi, tas pirmkārt. Otrkārt, Mākslas skola VĒL NAV uzcelta. Ja jau tā gribas dalīties savējos un tajos tur, sliktajos, tad tas jādara daudzmaz korekti, jo ar svešām spalvām lepoties nav smuki! Jāstrādā pašvaldībai ir vienmēr- tādā vai citādā sastāvā. Tas ir viņu darbs.
Es, pretēji tev, uzskatu, ka Kraukļa ieguldījums Valkas iekustināšanā ir nenovērtējams, pašreizējo snaušanu varu attaisnot tikai ar finansiālām grūtībām. Ceru, ka neatrāposim atpakaļ pārāk tālu, lai 4 gadi nebūtu pazaudēti.
Veiksmi novada domei darbā!

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 14:07

Kraukļa ieguldījums Valkas iekustināšanā
-------------------------------------
Piemēri ir? Un kā izpaužas tagadējās domes snaušana? Nav mūžīgo festivālu ar salūtiem?

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 14:26

Ne visi ir bohēmas piekritēji. Naudu var iztērēt ar lielkāku jēgu.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 14:30

vasilits

Ни чего хорошего в работе на благо города ,в валкской краевой думе я не нахожу. Привели в порядок речку- очень хорошо,но вот вопрос - А почему эту речку привели в порядок и там где городским жителям нет ни какой пользы? Вопрос второй. Художественная школа. Прекрасно,все лучшее детям. Чему радуетесь,что в кризисные времена краевая дума умудрилась не рационально потратить деньги? У нас бывший (райком) полупустой,дом культуры ,пустой,больница,поликлиника. А мы строим новое,а ведь это новое надо еще содержать.Вот разогнал бы господин Албергс дармоедов ,что засели под видом (специалистов) и отдал детям здание бывшей мерии,это было бы по хозяйски. А так одни понты и загибание пальцев. Толку от работы теперешнего монстра(краевая дума) нет,одни убытки.А чего стоит объявленный на днях конкурс?За двадцать дней ,надо произвести работу на которую минимум ,затратится три месяца. Очередное разбазаривание денег,если не сказать ,что конкурс уже выигран кем то,а все остальное пыль в глаза.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 14:37

tas pats

Eh, jūs, ar skumjām jākonstatē, ka skaudība, skaudība un vēlreiz skaudība pret tiem, kas var vairāk, ir noteicošā latvieša īpašība. Kādi tad ir tie jūsu priekšlikumi naudas tērēšanai ar "lielkāku jēgu"? Atdot jums? Un kur Kraukļa laikā bija tā bohēma? Varbūt lielāka bohēma ir patreizējās varas darba stilā? Un festivāls ar salūtu nav nemaz tik slikta lieta, ja kas!
Labāk nu sakiet, kādu politisko partiju pārstāvat un tad būs skaidrs, kāpēc pēkšņi Krauklis jāatceras. Redz, kā Vasilīts, tūlīt piesakās!

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 17:08

pirmais komentārs

tas pats
skaudība pret tiem, kas var vairāk
=====================
Piemēri būs par to "vairāk" vai nebūs?

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 17:29

pirmais komentārs

tas pats
Kādi tad ir tie jūsu priekšlikumi naudas tērēšanai ar "lielkāku jēgu"?
--------------------------------------
Nešaut naudu kosmosā ar salūtiem un bohēmām, bet sakārtot objektus. Kā tas jau tika minēts pimajā komentārā.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 17:51

Austere

"Ko es darītu, ja būtu pilsētas saimnieks?"

Pārdotu to igauņiem.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 17:52

vasilits

Austere 25.06.2010. 17:52:18 Так Валга,почти вся,это и есть бывшая валкская территория.Территория Латвии.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 18:23

zāle

Tad nu gan labais darbs- labiekārtoja Pedeles krastu. Jā, izlietoja naudu un tad secināja, ka, johaidī, labiekātijuši upes krastu, lai Zalužinsku ģimenei būtu skaists un sakops skats brokastojot. Zalužinskim nav ko pārmest, viņš ;so bonusu no pilsētas dabūja kā vinnestu loterijā, bet domei- kauns. Nafv īsta saimnieka pilsētā, kas pātrzinātu savu saimniecību. Un taisnība par celiņiem Lugažu laukuma parciņā. Nobruģē Semināra ielu, bet centrā kaklu var niolauzt. Par mākslas skolu prieks - viena izremontēta ēka, bet tas jau Marutas Stabulnieces nopelns un tas jau ir projekts, ne ikdienā veicamie mazie darbi, par kuriem šeit runa, bet ko dome neredz.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 20:51

pirmais komentārs

zālei
Zalužinsku ģimenei ir mājas pie Igaunijas robežas? Pie viņu mājām krasti nav aiztikti.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 21:45

to pirmais komentārs

Tu nu gan esi kaut kāda galīgi nesakarīga.Svētki vainīgi? Salūtu un bohēmas tika tā pavairāk?

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 22:22

Latvietis

Atrada baigus specialistus kam pajautat ko jus daritu, ja.
Muzeja darbinieks, pensionare, un avizes redaktore.

Baigie specialisti un eksperti.
Fantazieri!!!

No serijas, ko es daritu ja man butu miljons.

Negribas par komentet, tapec ari viss sudigi, ka amatos ne sferas parzineji bet gadijuma cilveki.

pirms 9 gadiem, 2010.06.26 14:40

Nezāles

Cik labi,ka neviens nezāles nepļauj Pedeles dabas takā.Šodien nātras sadzēla kājas atpūtniekiem.Tās jau dēļu laipām izspraukušās cauri!

pirms 9 gadiem, 2010.06.27 17:13

...

un kas tad butu specialisti, kuriem varetu jautat, ko varetu mainit pilseta? vai tad ikvienam nevaretu but viedoklis, kas pilseta paveicams? tev taja skaita. tur ta nelaime, ka mes nodarbojamies parsvara ar cityu zakasanu, bet pasi nedaram neko. tapec latvija neviens normals cilveks bez biezas adas vai velmes klut bagats politika neiet.

pirms 9 gadiem, 2010.06.28 10:34

Nu nu

Kopš kura laika Igaunijas robeža pārcelta uz bijušajam pionieru namam pieguļošu teritoriju?

pirms 9 gadiem, 2010.06.28 11:03

Iebraucējs

Valkas vīziju redzu sakārtotās ielās. Ja ielu segums būs skaists, izmainīsies visas pilsētas kopskats. Jāsāk tieši ar ielām un trotuāriem.

pirms 9 gadiem, 2010.06.28 14:35

savanna

Man sirds sāp, kad paskatos, kādas dabas takas ir EST, kādas Valkā. Turklāt, mūsējās sāk pamazām aizaugt. Vispār nauda tika palaista vējā. Turklāt dabas taku vidu Zalužinsku muiža ieperināsies. Ar dīvaini. Manis dēl ļautiņi var būvēties, bet tuvāk mežiņam nevarēja paiet? Ielas! Tā ir bēda liela, liela, bet ko mēs varam līdzēt. Centrs paliek nedaudz skaistāks, tas ir tiesa. Bet tautas nama priekšpuse ir riktīgs padomju atavisms. It kā jau tikšot rekonstruēts, bet kad, un, vai netiks liela daļa naudiņas kabatās ieslidināta? Piedodie, uzticības nav nevienam. Un pie tā mūs ir novedusi 20 gadus ilgusī zagšana.

pirms 9 gadiem, 2010.06.28 14:48

Valka