Valcēniešus dzen izmisumā saņemtie rēķini par apkuri 36

Šonedēļ valcēniešu, kuri dzīvo daudzdzīvokļu namos, viena no galvenajām sarunu tēmām ir saņemtie rēķini par apkuri janvārī. Nenormāli augstie siltuma tarifi iedzīvotājus dzen izmisumā, jo vairākumam ir grūtības norēķināties par saņemto pakalpojumu.

 

"Ziemeļlatvijas" aptaujātie iedzīvotāji ar asarām acīs atzina, ka nespēs norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem. Pilsētā nav vienota apkures tarifa, jo katrā daudzdzīvokļa namā maksa par siltumu ir atšķirīga. Tā svārstās no 88 santīmiem līdz vidēji latam un sešiem santīmiem par vienu kvadrātmetru (bez pievienotās vērtības nodokļa). Interesanti, ka viszemākais tarifs ir pilsētas garākajai mājai - Ausekļa ielas 26. namam, bet visaugstākais - kaimiņmājai Ausekļa ielā 48. Nav jābūt izcilam matemātiķim, lai sarēķinātu maksu par siltumu. Diemžēl tas nav vienīgais maksājums, kas jāmaksā dzīvokļu iemītniekiem. Vēl ir jānorēķinās par auksto un karsto ūdeni, īri, gāzi, elektrību, kabeļtelevīziju un, ja ir, arī fiksētā tālruņa izmantošanu. Par divistabu dzīvokli vidēji mēnesī jāmaksā 70, bet par trīsistabu - vismaz 110 latu.

 

 

Meklē palīdzību Sociālajā dienestā "Šodien nav iespējams strādāt, jo nepārtraukti nāk cilvēki un izsaka iebildumus par saņemtajiem rēķiniem," otrdien atzīst Valkas pilsētas domes Norēķinu centra grāmatvede Inta Burdeinaja. Parasti valcēnieši par komunālajiem pakalpojumiem maksā tieši Norēķinu centrā. Visneapskaužamākajā situācijā atrodas vientuļie pensionāri, kuru vienīgais mēneša ienākums ir pensija, un ģimenes ar bērniem, kurā ir tikai viens iztikas pelnītājs.Valkas pilsētas domes Sociālā dienesta vadītāja Natālija Dubrovska "Ziemeļlatvijai" atklāj, ka šogad izteikti daudz, īpaši pensionāri, vēršas ar lūgumu piešķirt pabalstu dzīvoklim. To dienests piešķir tikai apkures sezonas laikā - no oktobra līdz aprīlim. Pērn septiņos mēnešos šim pabalstam iztērēti 3780 lati, bet šogad līdz 10. februārim - jau 4760. "Šāgada Valkas pilsētas domes budžetā šim mērķim ir plānoti tikai seši tūkstoši latu, bet iztērēts jau vairāk nekā puse no piešķirtajiem līdzekļiem," secina N. Dubrovska. Viņa pieļauj, ka vajadzības gadījumā būs jāveic budžeta grozījumi. Sociālajā dienestā pēc palīdzības šogad jau vērsušās 80 ģimenes. N. Dubrovskas stāstītais liek secināt, ka iedzīvotāju ienākumi nepieaug tik strauji, kā pieaug cenas par pakalpojumiem, pārtiku un medikamentiem.

 

 

Dzīvokļos tur vaļā logus Ņemot vērā to, ka šoziem laika apstākļi ir neraksturīgi pierastajai Latvijas ziemai, diemžēl janvārī neviens iedzīvotājs nav vērsies ar lūgumu samazināt temperatūru dzīvoklī. To atzīst Valkas pilsētas domes Siltumapgādes nodaļas vadītāja Nadežda Korņejeva. Tajā pašā laikā novērots, ka vairums iedzīvotāju savos mājokļos tur atvērtus logus. To pieļauj darīt arī salīdzinoši siltais laiks. Siltumapgādes nodaļas rīcībā ir Alūksnes meteoroloģiskā dienesta apstiprinātā informācija, ka decembrī vidējā gaisa temperatūra decembrī bija tikai mīnuss 0,55 , bet janvārī mīnuss 2,44 grādi pēc Celsija. Katrs grāds vidēji izmaksā četrus santīmus par kvadrātmetru bez pievienotā vērtības nodokļa. Piegādātais siltumenerģijas daudzums janvārī, salīdzinājumā ar decembri, pieaudzis par 27,2 procentiem. Lai taupītu siltumenerģijas patēriņu, pirmdien visos pilsētas dzīvojamo māju siltummezglos uzstādīta vienāda temperatūra atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Tie nosaka, ka vidējai gaisa temperatūrai dzīvokļos ir jābūt 18 grādi pēc Celsija (pluss mīnuss divi grādi). N. Korņejeva atzīst, ka lēmums pieņemts, lai maksa par apkuri būtu piemērotāka visām iedzīvotāju grupām.

 

 

Iedzīvotāji sāk rīkot sapulcesPilsētas domes pienākums ir nodrošināt iedzīvotājiem Ministru kabineta noteikumos minēto temperatūru. N. Korņejeva atgādina, ka katrā mājā ir siltumskaitītāji, tāpēc ir iespēja katrai mājai piegādāt dažādu siltuma daudzumu. "Ja vismaz 75 procenti mājas iedzīvotāju vēlas savai mājai vairāk siltuma nekā noteikts Ministru kabineta noteikumos, tad jāvēršas pie māju pārvaldniekiem ar rakstiskiem iesniegumiem vai arī jāorganizē sapulces," iesaka N. Korņejeva. "Ziemeļlatvijai" jau ir zināms, ka vakar pulksten 19.00 notika Ausekļa ielas 46. nama iedzīvotāju sapulce. Iedzīvotāji lūgs skaidrojumu mājas vecākajai Eiženijai Jaunžeikarei par to, kāpēc netika regulēts mājas siltumskaitītājs, kā arī meklēs atbildes un jautājumus uz citām samilzušām problēmām.

Komentāri 36

iveta

Man nav skaidrs tikai viens,ja šomēnes āra temperatūra nebija augstāka kā iepriekšējā rēķina laikā,tad kā var vūt tik liela starpība apkures tarifiem,ja mājas vecākais pasaka,ka skaitītāji netika grozīti.Pagājušajā mēnesī mūsu mājā bija par kv.m 0.67,tad šomēness 1.005.Kā tik liela starpība var būt.Kautkāds sviests.
Varbūt kāds zinošs cilvēks varēs šeit ko paskaidrot

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 09:16

Valkā vajag par Siltumapgādes priekšnieku iecelt kārtīgu vīrieti,kam ir galva uz pleciem un kurš siltumapgādes sistēmā ir spečuks.Vajag uzrīkot kārtīgu konkursu uz šo vietu.Vecie kadri jau sen ir savas dotības izsmēluši.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 09:16

Ella

Siltumapgādes sistēmu vajag iztīrīt sākot no pašas augšas,tad tikai būs labums.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 09:22

kapēc???

Kapēc katrai mājai savādāki, reiķini???

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 11:01

stats

Janvāra pirmajā nedēļā bija viszemākā temperatūra šogad, varbūt šeit ir arī izskaidrojums apkures aprēķinam!?

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 11:08

Leo

Decembrī daudz aukstāks,mazāk jāmaksā. Janvārī daudz siltāks un vairāk jāmaksā. Ļoti interesanti.....

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 11:27

Piekrītu Ivetai, joa rī es sastapos ar šādu situāciju. Kā tas ir iespējams. Man arī nav skaidrs,kāpēc iedzīvotājiem, kuri lielākoties strādājoši cilvēki, vēl vakarā būtu jānoņemas ar siltuma regulāciju mājā, vai par to jau kādam nemaksā algu, lai viņš par to rūpējas! Šeitnu mēs redzam, jo vairāk atbildīgo, katrs par savu viens par siltumu, viens par tā izmaksām, jo vairāk problēmu.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 11:52

gribu zināt

Vidēji janvāris bija siltāks kā decembris, kādēļ
tad tie aprēķini ir tādi? Un, kādēļ man cauru diennakti jātur logi pusvirus, jo ir ļoti karsts dzīvoklī? Vai tik spēcīgi kurinot ir doma riktīgi uzvārīties? Liekās, ka pilsētas saimniekiem jāsāk meklēt sev sēdekļi ,piemēram, Maximā, jo tas būs atbilši viņu spējām, prātiem un varēšanām.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 12:04

Straadaajossaa

Būtu interesanti papētīt kāda ekonomista sastādītu tabuliņu par siltuma izmaksām Valkā. Cik maksāja pirms gada un cik tagad maksā slapjā šķelda? Cik elektrība un cik algās strādājošiem un administrācijai? Vai mums nav tiesības zināt izmaksas, jo to taču paņem no mūsu naudas? Ja neprot saimniekot - tad jāmaina apsaimniekotājs!

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 12:25

inga

Gribu zināt, ka tiek izlietota manis un citu īrnieku maksātā apsaimniekošanas nauda.Man tā ir 19.28 Ls mēnesī, gadā 231.36 Ls.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 13:02

Riebīgā

Vai apsaimniekotājiem nav pašiem jārūpējas, lai temperatūradzīvoklī būtu atbilstoši āra temperatūrai, nevis jāsēž un jāgaida, ka iedzīvotāji sūdzēsies. Rīkoties vajag, ja ne dot vietu tiem, kas spēj ko mainīt, nevis tikai sev labumu gūt!

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 13:33

Laika nevērotājs:

Priekšlikums Ziemeļlatvijai!!!!!
Jūs varētu apkopot statistiskos rādītājus par gaisa temperatūrām novembra mēnesī, kad arī apkures cenas bija diezgan augstas, decembrī, un janvārī salīdzinot ar izmaksām. Kaut kādai skaidrībai ir jākļūst un lūgt atbildīgās amatpersonas paskaidrot atšķirības..

Gribētu arī zināt, kur paliek apsaimniekošanas nauda, ja dažās Valkas mājās vēl nav uzstādīti siltuma skaitītāji un tie nabagi maksā visvairāk, kā grēkāži!

Jāizsauc Domburs ar: Kas notiek VALKĀ?????????

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 13:41

Nellija

Katrā mājā savu atbildīgo,kas regulē siltuma padevi pēc āra temnperatūras.Un arī pieraksta pagrabā skaitītāju rādītājus,lai nebūtu žulīšanās.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 14:25

erna

Vēl nevajadzētu aizmirst, ka janvāra sākumā pilsētā bija problēmas ar apkuri un tieši visaukstākajā dienā apkures vispār nebija, tātad tarifu lielumu nevar norakstīt uz tām 2 - 3 dienām, kad ārā bija mīnusi. Pārējo mēnesi gisa temperatūra turējās ap 0. Un arī šobrīd nez kāpēc visas trubas dzīvoklī - gan apkures, gan ūdens ir pilnīgi aukstas.

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 17:50

palīgā

Cenas aug ātrāk nekā sēnes pēc lietus. Maksā, maksā un tik maksā...Man tāds nevainīgs jautājums radies - kad par darbu valsts iestādē maksās tā, lai varu rēķinus bez kurnēšanas apmaksāt un nav jākrāj piespiedu brīvprātīgie parādi. Un vēl - vai sociālie paši arī nevarētu nedaudz paskatīties kam piepalīdzēt. Kamdēļ vienmēr jāzemojas kādam. Cik zinu štatiņi atkal ir paplašinājušies. Varbūt sāksim domāt...

pirms 13 gadiem, 2008.02.13 17:54

IEVA

Vakar biju sanāksmē 46 ausekļ ielā, un man radās iespaids par domes pārstāvi, ka viņam nav zināšanas ūdens apsaimniekošanā, var jau pensonāriem stāstīt pasakas...
Sapratu, ka tur tagad neviens nav vainīgs, kā paši iedzīvotāji, jo ir vecas sistēmas, bet tās sīstēmas var regulēt, pēc tās sarunas likās, ka VISI KAS STRĀDĀ VALSTS DARBĀ UZSKATA, KA IEDZIVOTĀJI MUCĀS IR AUGUŠI UN NEKO NESAPROT.

pirms 13 gadiem, 2008.02.14 09:12

Jā-neliels šociņš ir, jo arī diviem strādājošiem bezbērnu cilvēkiem jāsāk pārvērtēt savi turpmākie izdevumi un bērnu radīšanas plāni ieraugot jauno rēķinu.
Tomēr tauta nebēdājiet-drīz namu apsaimniekotāji tiks privatizēti un ja paveiksies, problēmu būs mazāk :)

pirms 13 gadiem, 2008.02.14 10:50

Alla

Ieva,vai tā domes pārstāve nebija ar brillēm,neliela auguma?

pirms 13 gadiem, 2008.02.14 11:27

Sergejs

Valkas pilsētā ir ļoti liela ūdens noplūde,bet gudrie siltumapgādes šefiņi mēnešiem ilgi to nevar atrast.Ūdentiņš plūst,bet par katru kubiņu ir jāmaksā.Saprotams ka maksās mūsu lepnā latvju tauta.

pirms 13 gadiem, 2008.02.14 11:36

sveta

Dumaju sto nas mer goroda Unda nicevo ne ponimajet v otoplenije i potomu jejo mozno obmanivak skolko ugodno.V goroge nastojascij bezprigel.

pirms 13 gadiem, 2008.02.14 11:55

Valka