Valcēniete uzskata - koki un daba jāsaudzē 5

"Valkā ir maz vēsturisku ēku, pārsvarā padomju laikos celtas vienveidīgas mājas, tāpēc ir svarīgi, lai pilsētā būtu daudz zaļuma - parki, skvēri un apstādījumi," uzskata valcēniete Līga Marija Putna.

 

Līga jau kādu laiku dzīvo un strādā Rīgā, bet brīvdienās kopā ar ģimeni brauc uz savu dzimto Valku. Jaunā sieviete vairākus gadus strādāja Valkas domes Attīstības un plānošanas nodaļā, tāpēc viņas viedoklī par notiekošo pilsētā ir vērts ieklausīties. Viņa sevi pilnībā atzīst par zaļi domājošu un dzīvojošu cilvēku, tāpēc savu satraukumu pauž arī "Ziemeļlatvijai".

 

Līga nenoliedz, ka, iespējams, kāds viņu uzskata par pesimisti un gaisa jaucēju, bet viņa ir no tiem cilvēkiem, kas ir pilsoniski drosmīgi un ir gatavi aizstāvēt savu viedokli. Viņa ir vērsusies arī Reģionālās attīstības un Pašvaldību lietu ministrijā, lai informētu par notiekošo pilsētā.

 

Neko nevajag mākslīgi izdomātJauno sievieti satrauc topošais stāvlaukums pašā pilsētas centrā pie veikala "Top". Viņasprāt, tik mazā pilsētā kā Valka pie katra lielāka veikala, izcērtot kokus un izjaucot skvēru, nevajadzētu ierīkot stāvlaukumu, ja netālu no tā - aptuveni 20 metri - jau viens stāvlaukums atrodas, kur varētu novirzīt transporta kustību, lai centrā nerastos sastrēgumi.

 

Pirms skvēra izpostīšanas vajadzējis aptaujāt iedzīvotājus, nevis tikai izdabāt tirgotāju vēlmei iekārtot ērtāku piekļuvi veikalam. Līga pieļauj, ka novada domei šis darījums ir izdevīgs, jo iestādes garāžas atrodas tieši blakus topošajam stāvlaukumam, kur pēc labiekārtošanas darbiem būs vienkāršota piekļuve.

"Nekur nekas tāds nevarētu notikt, tikai mūsu mazajā pilsētiņā. Pirms kāda laika dzīvojām ar mērķi, ka Valka kļūs par starptautisko studiju centru, tad par tūrisma citadeli. Neko nevajag mākslīgi izdomāt, bet gan mazpilsētās radīt visus apstākļus, lai te būtu patīkami cilvēkiem dzīvot," uzskata Līga.

 

Tāpat viņā neizpratni rada novada domes vēlme būvēt hokeja halli. To arī iecerēts celt pilsētas zaļajā zonā (hallei paredzēta vieta ir netālu pie pamatskolas - I. K.). Viņa kā speciāliste apšauba projekta tehniski ekonomisko pamatojumu, jo plānojumā norādīts - iedzīvotāju blīvums neatbilst nepieciešamajam, lai nodrošinātu halles uzturēšanu.

 

Viņa apšauba pieņēmumu, ka Rūjienas iedzīvotāji brauks uz Valkas hokeja halli, jo starp abām pilsētām ir slikta satiksme un ceļi. Visticamāk, rūjienieši dosies uz Valmieru. Tāpat viņa apšauba arī pieņēmumu, ka igauņi brauks uz Valku. Arī Tartu darbojas hokeja halle.

Līga nenoliedz, ka saistībā ar jauno objektu nevēlas, lai atkārtotos negatīvie notikumi, kas joprojām daļai pilsētas iedzīvotāju ir spilgtā atmiņā. Kā piemēru viņa min jaunu logu un durvju ielikšanu pamestajās mājās tā saucamajā Meliorācijas rajonā, jo cerēja, ka Valka taps par starptautisko studiju centru.

 

Līdz pat šai dienai mājas stāv tukšas un pamestas. Pirms kāda laika pilsētas zaļajā teritorijā uzcēla bijušo tirdzniecības centru " Elvi". Par tā izdzīvošanas ilgspēju viņa šaubījusies jau pašā sākumā. Gadu centrs stāvēja tukšs, pašlaik to mēģina atdzīvināt. Solīja, ka ap centru ierīkos bērnu rotaļlaukumu, jo Rūjienas ielas mikrorajonā tie ir katastrofālā stāvoklī. Diemžēl solījumi palika tikai solījumi.

Komentāri 5

Juris

Plika mūldēšana šajā rakstā. Par to "skvēra" izpostīšanu - ja sadrupušus celiņus, četrus slimus kokus, akmens sienu, kura vietām bija izdrupusi un kļuvusi bīstama, var uzskatīt par skvēru, tad Līga tu šo vietu tā īsti nemaz nepazini. Es, kā Valkas iedzīvotājs, biju priecīgs, ka pilsētā kāds stūrītis tiks atkal sakārtots. Cerams tā arī būs.Tu saki "Nekur nekas tāds nevarētu notikt, tikai mūsu mazajā pilsētiņā". Nu jāsaka, ka Tu tiešām esi pesimiste un gaisa jaucēja. Aizej uz Valgu un apskaties, kā tur tiek izbūvēti un sakārtoti auto stāvlaukumi.
Nevaru ciest cilvēkus, kuri paši lāgā neko nedara, bet uz kritizēšanu ir lieli meistari. Ja nemaldos, tad Tu esi tā Līga, kas strādāja domē, samārā atbildīgā amatā, kas saistīts arī ar pilsētas nākotnes attīstību. KO TU PATI ESI DEVUSI PILSĒTAS LABĀ?

pirms 11 gadiem, 2009.10.13 22:26

velns

par ko visvairaak es bedos, ka izcirta liepas TOP veikala prieksaa. taas bija veselas liepas, bet tajaa briidii izdabaaja veikalam. To atbalstiija kaartiigais komunists un brigadieris VALDIS ROGAINIS.
Vareeja jau uzreiz iznomat dome to zallo laukumu prieksaa iznomaat un, lai veikals ieriiko staavlaukumu un viss buutu skaidrs, taa izcirta liepas un arii laukumu izbuuveeja. ok jaapiekriit Jurim, ka tas laukums bija pabriesmiigs.

pirms 11 gadiem, 2009.10.13 23:43

ozols

Vai tik tā pati Līga,kas strādāja plānošanas un attīstības daļā neieplānoja meliorācijas mikrorajonā tos logus,par ko tagad pārmet citiem? Piekrītu Jurim,ka tā ir plika muldēšana. Kurš Līgai liedz ķerties klāt pie Valkas apzaļumošanas un ar savu piemēru parādīt cik viņai rūp Valkas pilsēta.Bet vieglāk ir aizbraukt uz Rīgu un no turienes visiem pārmest,ka tie dara aplam.

pirms 11 gadiem, 2009.10.15 11:06

Girts

cien.komentētāji Juris un koment.ar segvārdu -ozols.Kā Jūs redzat, raksta tonis nav kritisks, bet informatīvs, lai cilvēki padomātu, kur aizplūst viņu nodokļu
samaksātā nauda.Ja neviens nerunās, tad Jūs neuzzināsiet viedokli, ko domā tauta.Tad Jums tiešam liksies, ka uzcelt ledushalli ir "spoža" ideja.
nu, lūk - par halli.
Uzcelt jau var par EU naudu , kā Jūs mums esiet ziņojuši, bet vai ziniet ,ka ledushalles gadījumā vislielākās izmaksas sastāda tās uzturēšana?
Varētu Jūs painformēt, ka par elektrību vien būs jāmaksā ~100000Ls gadā, neskaitot ledus un citas infrastruktūras uzturēšanu u.c. nu protams vēl
ledus tīrāmā mašīna :) tā jau arī būs jāpērk, ar lapstām taču netīris. :)
Man jau liekas, ka šo naudu labāk varētu ieguldīt ,piemēram, jaunatnes futbola attīstībā.
Un vai būtu jēga celt tagad , kad Latvijā šīs halles knapi velk dzīvību, kļūst maksātnespējigas utt., vai nu vajadzētu tad mūsu galā arī tādu "atbalstāmo" objektu?
Bet citādi, veiksmi darbos!

pirms 11 gadiem, 2009.10.15 15:52

ozols

Cienītais Ģirt.Par cik raksts avīzē ir par stāvlaukuma ierīkošanu,tad domāju,ka dotajā gadījumā te nav nekāda sakara ar nodokļu maksātāju naudu.Stāvlaukums ir privāta teritorija un Madara to būvē par savu naudu.Kas attiecas uz ledushalli,tad Valkā tā ir vajadzīga, elektrībai gan mēs paši sametīsimies.Bet Jūs nekreņķējaties,droši izmantojiet Rīgas halles.

pirms 11 gadiem, 2009.10.18 10:48

Valka