Valgas apriņķa vides speciālisti meklē cēloņus upes piesārņotībai 2

Igaunijas vides aizsardzības speciālisti ir atklājuši, ka Pedeles upē, kas šķērso Valku un Valgu, Igaunijas pusē ieplūduši piesārņoti notekūdeņi.

 

Pēc piesārņojuma konstatēšanas Valgā visās peldvietās pie Pedeles ir uzliktas zīmes ar aizliegumu peldēties. Igaunijas puse pieļauj, ka piesārņojums upē varētu būt ieplūdis no Latvijas. Par vienu no iespējamiem iemesliem Valgas amatpersonas uzskata Latvijas pusē slūžu atvēršanu bez saskaņošanas ar Igaunijas speciālistiem.

 

Otrs piesārņojuma avots varētu būt Varžupīte, kas ieplūst Pedelē un kurā netīrumi konstatēti jau pirms laba laika. Gan Latvijas, gan Igaunijas speciālisti vislielāko piesārņojumu Varžupītē abu valstu teritorijā konstatējuši netālu no Valgas lielveikala "Selver".

 

 

Pagaidām Igaunija atturas kaitējuma radīšanā vainot Latviju, līdz būs zināmi visu analīžu rezultāti.

 

Vakar pie bijušā robežposteņa Semināra ielā tikās Valkas novada domes Ūdensapgādes un kanalizācijas nodaļas vadītājs Guntis Auniņš ar Valgas mērijas pārstāvjiem un vides aizsardzības speciālistiem, lai noskaidrotu piesārņojuma avotu Varžupītē.

 

 

Pastāv iespēja, ka tas varētu būt radies no privātmājām. Valgas mēra vietnieks Enno Kase "Ziemeļlatvijai" pastāstīja, ka Igaunijas pusē ūdens analīzes ir ņemtas piecās vietās.

 

 

"Piesārņojumu pie robežas atklājām apmēram pirms divām nedēļām. Tagad gan gluži nesen konstatējām, ka ūdens sastāvs atbilst normai, bet tas tā var būt arī tādēļ, ka lietavas ievērojami papildinājušas ūdens daudzumu.

 

 

Tomēr kaut kāds piesārņojums mazliet par daudz Pedelē nokļūst. Pērn visās vietās ūdens atbilda prasībām, tātad ir radies kaut kāds netīrumu avots, ko vēlamies noskaidrot," saka E. Kase.

 

Valgas apriņķa vides aizsardzības centra inspektors Romāns Tannenbergs stāsta, ka piesārņojums Varžupītē atklāts arī Valgas pusē.

 

 

"Tomēr tas nav īpaši liels, tikai Varžupītē ūdens nav tik daudz, lai visas kaitīgās baktērijas tiktu absorbētas. Domāju, ka daļa piesārņojuma lielajā upē nokļūst tieši no Varžupītes.

 

 

Enterotoku skaits uz 100 mililitriem ūdens nedrīkst pārsniegt simtu, bet Varžupītē vienā posmā to ir 15 000, " skaidro R. Tannenbergs. Savukārt koli baktēriju norma ir `1000, bet pārbaudē konstatēti 240 000.

 

G. Auniņš atzīst, ka agrāk Latvijas pusē varēja būt piesārņojuma noplūde, bet tagad tā novērsta.

 

 

"Tagad ir izveidota sūknētava, kas visus šos ūdeņus savāc un novirza uz centrālajiem tīkliem, no kurienes tie nonāk attīrīšanas iekārtās," saka G. Auniņš.

 

 

Viņš uzskata, ka problēmas nav radušās Valkas ūdenssaimniecības apsaimniekotāju vainas dēļ.

 

Valgas apriņķa vides aizsardzības centra vadītājs Riho Karu stāsta, ka pašlaik speciālisti cenšas noskaidrot, vai arī no Latvijas puses Igaunijā ieplūst piesārņojums un cik daudz.

 

 

"Tagad ūdens paraugus analīzēm paņemsim no Varžupītes Latvijas pusē un pēc nedēļās būs jau lielāka skaidrība, no kurienes rodas lielākais piesārņojums," saka R. Karu.

 

 

Ja atklāšoties, ka tas visvairāk ieplūdis no Latvijas, tad sarunas notikšot ministriju līmenī.Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis skaidro, ka to vēl nevar pateikt, vai piesārņojums palielinājies no slūžu atvēršanas Latvijas pusē. Par to ziņots arī igauņiem.

 

 

"Es nezinu, kas vēl bija jāuzaicina uz slūžu pacelšanu, jo, kad tās atvēra, klāt bija arī Igaunijas meliorācijas sistēmu speciālists," saka G. Bašķis.

 

Latvijas Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās pārvaldes direktores vietnieks Aivars Liepa skaidro, ka upes ūdenī lielākoties konstatētas koli baktērijas, tādēļ šis jautājums vairāk ir komunālo dienestu kompetencē, tomēr arī pārvalde ir gatava iesaistīties problēmas risināšanā, ja tas būs nepieciešams.

Komentāri 2

Pie Selvera lielākais piesārņojums,lai taču paskatās kas notiek Latvijas pusē pie privātmājas kas pie Varžupītes ierīkojusi gan tuleti gan visu pārējo,ejot pāri robežai pa Raiņa ielu smarža ir ļoti aromātiska

pirms 11 gadiem, 2009.08.04 11:00

Tas piesārņojums nāk no tā dīķa pie brāļu kapiem, varžupīte no turienes tek.Kā tas dīķis smird un kāds tur ūdens netīrs, jāatved tie igaunu specialisti, lai nonem analīzes!

pirms 11 gadiem, 2009.08.04 12:05

Valka