Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkā aicina nekapitulēt zupas šķīvja priekšā 29

Šodien notiek šāgada pirmā Valkas novada domes sēdē, kurā viens no jautājumiem būs deputātu balsojums par atbalstu vai noraidījumu projekta pirmajai kārtai Starptautiskā studiju centra izveidei bijušajā Tēraudskolā.

To, ka novada iedzīvotājiem, tostarp jauniešiem, kā arī amatpersonām interesē vēsturiskās ēkas nākotne un pašvaldības finansiālās iespējas "pavilkt" vēl vienu vērienīgu projektu, pierādīja otrdien notikusī publiskās apspriešanas sanāksme, kuru, kā atzina novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs, apmeklēja neredzēti daudz interesentu.

Vēlējās uzlabot vizuālo tēluTēraudskolas "atdzimšanas" plāns aizsākās 2004. gadā - laikā, kad nevienam pat prātā neienāca tas, ko tagad saucam par ekonomisko krīzi. Tad arī dzima ideja, ka vēsturiskajā ēkā, kas ilgus bija tukša, būs Starptautiskais studiju centrs.

Pašlaik pilsētā ir vairākas pašvaldībai piederošas neapdzīvotas ēkas, piemēram, bijušās poliklīnikas telpas un muitas punkts Rūjiena ielā, kurā bez lieliem finansiāliem ieguldījumiem varētu izveidot šādu mācību iestādi. Projekta gaitā nav veikti pētījumi par šādām iespējām, jo būvprojekts izstrādāts konkrēti Tēraudskolas ēkai.

Pašvaldībai par neizmantotajām tukšajām ēkām jāmaksā uzturēšanas izdevumi. Tie būs jāmaksā arī par studiju centru. Pēc aptuvenām aplēsēm - vismaz 38 tūkstoši latu gadā. Projekta līdzautore toreizējā Valkas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece tagad K. Alberga vietniece Unda Ozoliņa atzīst, ka Tēraudskolas vērienīgā rekonstrukcija iecerēta arī ar mērķi uzlabot Valkas kā Latvijas robežpilsētas vizuālo tēlu, sakārtojot pamesto un aizlaisto ēku pašā pilsētas centrā.

Pašlaik nav arī pārliecības, ka studiju centrs attaisnos sevi kā pilnasinīgu un dzīvotspējīgu valsts akredidētu augstskolu. To apliecina kaut vai tas, ka pērn nepieteicās neviens augstākās izglītības tīkotājs Latvijas universitātes Valkas filiālē. K. Albergs norāda, ka pašlaik ikviena valstī akreditēta augstskola piedzīvo grūtus laikus. Jāņem vērā arī pieredze, kā tapa Vidzemes augstskola, kuras viens no dibinātājiem bija toreizējā Valkas rajona padome.

Novadam - tikai izdzīvošanas budžets Valkas novada domes Finanšu nodaļas vadītāja Iveta Markova informē, - lai īstenotu projektu, pašvaldībai divu gadu laikā būtu jāņem miljons un trīs simts tūkstoši latu liels kredīts. 2011. gadā kredītprocentos vien būtu jāatmaksā 64 tūkstoši, 2012. gadā - nepilni 50 tūkstoši latu, bet turpmākos 20 gadus (līdz 2033. gadam) - jāsāk atmaksāt kredīta pamatsumma un kredītprocenti, tas ir aptuveni 33 tūkstoši latu gadā.

Tas nozīmē, ka no pašvaldības budžeta šai ēkai būs jātērē vairāk nekā 70 tūkstoši latu gadā, ņemot vērā arī jaunās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumus. I. Markova atgādina, ka pašlaik nav izdevīgs laiks pašvaldībām ņemt kredītus, jo būtiski pieaugusi kredītprocentu likme.

Jāņem vērā arī tas, ka šogad Valkā jāīsteno divi svarīgi infrastruktūras sakārtošanas plāni - sen gaidītā apvedceļa būvniecība un jau iesāktā ūdenssaimniecības sakārtošana. Tam arī būs nepieciešami kredītieguldījumi un būs jāveic finansiālās saistības pret kredītiestādi. I. Markova atgādina, ka arī pagastos ir iesākti vairāki projekti, un arī tam ir nepieciešama nauda.

Bažas rada šīgada pašvaldības budžets. Pēc pašreizējiem aprēķiniem tas, salīdzinot ar aizvadīto gadu, būs vismaz par astoņiem procentiem mazāks, naudiskā izteiksmē - par 240 tūkstošiem latu mazāk. Novada finansisti to vērtē kā izdzīvošanas budžetu. Gadījumā, ja novada dome uzņemas kredītsaistības, tad, iespējams, būs jāatsakās no kādu funkciju izpildes vai jāslēdz kāda pašvaldības iestāde.

Galvenais kapitāls - izglītība Novada pašvaldība izsludinātās publiskās apspriešanas laikā saņēma 48 elektroniskās vēstules, no kurām tikai sešās bija izteikts noraidījums studiju centra izveidei. Visās pārējās vēstulēs, kuras rakstīja ne tikai valcēnieši, bet arī citviet dzīvojoši ar pilsētu saistīti cilvēki, pausts atbalsts šai iecerei un aicinājums novada deputātiem nekapitulēt zupas šķīvja priekšā un jau tagad sākt domāt par novada attīstību, sākot ar ieguldījumu izglītībā.

Daudzi atbalstītāji uzskata, ka galvenais novada kapitāls ir un būs izglītība un tās iegūšanas iespējas, nevis kādi izcili tūrisma objekti, jo tādu vienkārši nav.

To, kāds būs novada deputātu balsojums, savus lasītājus informēsim sestdienas laikrakstā. Atgādinām, ka domes sēdes ir atklātas un tajās var piedalīties ikviens interesents.

Komentāri 29

vasilits

Каждому городу Латвии-- Свой (Замок Света) !!! Правильной дорогой идете ,товарищи!!!

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 08:51

eleonora

Man vienalga, tāpat sliktāk vairs nevar būt. Tur vismaz apkopējas būs vajadzīgas.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 09:40

precizeejums

Atvainojiet, bet šis nav Tēraudskolas 'atdzimšanas" pirmais mēģinājums! Kur tad pirmsākumos solītā pilsētas biblioteka, dzimtsarakstu nodaļa un pārējais, kas bija iecerēts. Tas gan tik ļoti sen, ka pat izstrādātais projekts sen aizmirsies, lai gan kaut kur vai nu kādā arhīvā, vai kādam tā laika iesaistītajam personīgajā arhīvā vēl saglabājies.
Mums jau vēl viens "ērms"kā pilsētas spogulis ir bijusī SCO kopmītne Domes bulvārī. Par šo ēku tika virzīti grandiozi plāni, tika rakstīts laikrakstā kas tik viss tur nebūs, bet kas tad tur tagad ir - ne tik ļoti aukstā laikā bezpajumtniekiem apmešanās vieta, lai gan īslaicīga.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 10:33

to precizējums

Es gan atceros. Jo tajā laikā, kad it kā sāka Tēraudskolu atjaunot, vismaz jumtu uzlika, arī vienai amatpersonai sākās personīgās mājas celtniecība. Vienlaicīgi. Abi projekti izčākstēja.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 16:09

zinu

Kapitulācija zupas šķīvja priekšā ir notikusi - projekts noraidīts ar deputātu balsu vairākumu un Tēraudskola stāvēs kā stāvējusi, bet mūsu bērni varēs braukt studēt uz...

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 17:21

Iveta

Bet kur vēl viss meliorācijas rajons ar visām dižajām ēkām?
Ir jāprot sakārtot to, ko esam palaiduši pa vējam un tad nebūs jādomā par milzīgajiem kredītiem.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 17:44

Iveta2

paldies Dievam, saprāts ir uzvarējis... šim projektam uz šodienu nebūtu nākotnes...

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 18:18

salna

"paldies Dievam, saprāts ir uzvarējis... šim projektam uz šodienu nebūtu nākotnes..."

Ko Jūs sakāt? .. nebūtu nākotnes šim projektam? patiesībā, lēmums ir pieņemts, ka nākotnes nebūs arī Valkas novadam.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 18:48

vasilits

Вы тут рассуждаете как Озолиня. Проект с 2004 года,очнитесь. Все правильно ,не до жиру. Надо делать все по помаленьку,спокойно. А то отгрохаем очередной замок света,а кто туда пойдет не подумали. Не время сейчас для такого проекта,да и не продумано ни чего,одни домыслы в этом проекте . То ли будут студенты ,то ли нет. Смех один.

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 19:17

Iveta2

salnai - Jūsu viedoklis ir Jūsu viedoklis, tas manējo nemainīs...
taču - es būtu par projektu, ja tam redzētu nākotni. šobrīd es to neredzu. nav zināmas ne izmaksas, ne kaut kādi konkrēti skaitļi, cik iespējamo studentu būtu. tāpat nav zināms, kur īsti tās kopmītnes būs - meliorācijā vai Valgā... viss paliek uz "varbūt " rēķina...

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 19:22

salnai

ar tadu projektu Valkas novadam nebut-ta jau paraadi paraadam galaa un nevar sakartot primaaraas lietas...
kaut kur bija viedoklis, ka nebus berniem, kur studet. Cik ilgi tie berni sedees valkaa-lai paskataas, kas citus notiek un brauc studeet citur-pieredzei....

pirms 9 gadiem, 2010.01.28 22:10

Rasa

Tā jau ir, ka pamazām daudzas ēkas kļūs par neapdzīvotām. Kā jau tiek minēts par veco poliklīniku, muitas punktu. Un kur viss meliorācijas rajons ir izpostīts. Tā arī būs ar jauno poliklīniku un slimnīcu. Valkā tik māk visu aizvērt un izpostīt. Domāju, ka arī domes ēku varētu aizklapēt ciet,kam tā tad ir vajadzīga, ja Alberga kungs tā vai tā tur nesēž un visus savus en-tos vietniekus viņs varētu pārcelt tuvāk sev. Kas attiecas uz Tēraudskolas projektu, tad ideja jau nav slikta, bet diemžēl patreiz nerealizējama. Valkā par lielu nožēlu neprot noturēt saimniekošanā esošās ēkas (runāju konkrēti par slimnīcu un poliklīniku), tad nav vērts runāt par projektiem, kas nav pa spēkam.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 00:31

ko tālāk

Pasakiet man vismaz viens - kādu redzat Valkas attīstību. Ar ko noturēsim cilvēkus Valkā.
Ar jauno apvedceļu diezin vai. Tad arī vieglās mašīnas aizbrauks gar pilsētu neiegriežotiies tajā. Es neredzu Valkai nākotni, kaut arī ļoti gribētu. Vienu jēdzīgu domu gaidu. Par balsojumu vairs nav ko apspriest. Punkts un Āmen. Talāk ko.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 08:55

icelo

Vakardienas sēde klaji parādīja, ka pozīcija nedomā ar galvu, bet stūrē pēc kāda norādījumiem, katrs subjektīvi neeksistējot. Nav nevienam no viņiem (PS un ZZS) sava nostāja un viedokļa, iet cita pavadā un vēl lepojas ar to. Tas jau ir nožēlojami. Nerunāju tikai par augstskolas projektu, kas varbūt arī šajos laikos ir utopisks, bet par visu citu. Kaut sporta halli Vijciemā - kad Kārķos bija jāceļ, kad iepriekš pagasts jau pats bija visu melno darbu izdarījis un nauda tikpat kā bija rokās, tad pozīcija brēkāja, cik nerentabli, dārga uzturēšana utt. Tagad, kad viss jāsāk no nulles, tad ir īstais brīdis kaut ko tādu darīt Vijciemā. Kaut kā taču jāizdabā vienam bļaustīgam deputātiņam, lai noturētos pozīcijās. No malas tas izskatījās vairāk kā nožēlojami. Žēl, ka nav videomateriāls, kā apsprieda vienu halli un tagd tādu pašu citu.
Kad zinām, ka Tēraudskolas projekta nebūs, kļūst žēl, ka nav vairs nekādu cerību, ka Valkā kas mainīsies.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 10:22

to icello

Tur jau tā lieta, ka spriests tika ļoti gari un argumenti bija dažādi. Pat projektu grupas vadītāja izteicās skeptiski par šo projektu, tas nozīmē, ka pat viņa nesaredz tā nākotni. Argumenti- bērni dzimst arvien mazāk, drīz varētu darboties tikai 1 skola pilsētā(atkal tukšas telpas).Kurš tad radīja tādu situāciju, ka tagad ir tik daudz tukšo telpu(vai PS un ZZS), kuras nākas uzturēt?Kurš tad radīja šo dramatisko finansiālo situāciju pilsētā(vai PS un ZZS), ņemot neapdomīgi kredītus?Kur ir studiju programmas, kuras kaut nedaudz atšķirtos no tām, ka vairumā piedāvā citas augstskolas(vai tie maitas no PS un ZZS tās atkal nav sagatavojuši un iesnieguši?)?Kur ir SVID analīze ar draudiem, pozitīvo un negatīvo, un pētījums, kas dotu iespēju izlemt par?Kur ir garantijas no pašu Universitāšu vadības, ka gatavi līdzdarboties, lai celtu uzturētu, lai garantētu kvalitāti, lai tas viss nebūtu jādara tikai domei(tās funkcija ir nodrošināt pamatizglītības iegūšanu). Vai pēc Tavām domām vajadzēja ņemot kredītu(nedomājot) izlemt, ka slēdzam kādu no lauku skolām, samazinām vēl par 25% novada uzņēmumos strādājošiem algas?Vai Tu uz to parakstītos.Jā, deputātiem tas bija ļoti grūts darbs- izšķirties. Bet nu ir noticis tā, kā ir noticis.Jādzīvo tālāk.Kādi ir Tavi priekšlikumi, lai izglītība neapstātos un šoruden uzņemtu atkal jaunas studentu grupas? Ko piedāvā ar tukšajām telpām. Uzbur prāta vētru, iesaki, ko un kā.Ja raudāsi un žēlosies, nekas nemainīsies.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 12:57

to icello

Tur jau tā lieta, ka spriests tika ļoti gari un argumenti bija dažādi. Pat projektu grupas vadītāja izteicās skeptiski par šo projektu, tas nozīmē, ka pat viņa nesaredz tā nākotni. Argumenti- bērni dzimst arvien mazāk, drīz varētu darboties tikai 1 skola pilsētā(atkal tukšas telpas).Kurš tad radīja tādu situāciju, ka tagad ir tik daudz tukšo telpu(vai PS un ZZS), kuras nākas uzturēt?Kurš tad radīja šo dramatisko finansiālo situāciju pilsētā(vai PS un ZZS), ņemot neapdomīgi kredītus?Kur ir studiju programmas, kuras kaut nedaudz atšķirtos no tām, ka vairumā piedāvā citas augstskolas(vai tie maitas no PS un ZZS tās atkal nav sagatavojuši un iesnieguši?)?Kur ir SVID analīze ar draudiem, pozitīvo un negatīvo, un pētījums, kas dotu iespēju izlemt par?Kur ir garantijas no pašu Universitāšu vadības, ka gatavi līdzdarboties, lai celtu uzturētu, lai garantētu kvalitāti, lai tas viss nebūtu jādara tikai domei(tās funkcija ir nodrošināt pamatizglītības iegūšanu). Vai pēc Tavām domām vajadzēja ņemot kredītu(nedomājot) izlemt, ka slēdzam kādu no lauku skolām, samazinām vēl par 25% novada uzņēmumos strādājošiem algas?Vai Tu uz to parakstītos.Jā, deputātiem tas bija ļoti grūts darbs- izšķirties. Bet nu ir noticis tā, kā ir noticis.Jādzīvo tālāk.Kādi ir Tavi priekšlikumi, lai izglītība neapstātos un šoruden uzņemtu atkal jaunas studentu grupas? Ko piedāvā ar tukšajām telpām. Uzbur prāta vētru, iesaki, ko un kā.Ja raudāsi un žēlosies, nekas nemainīsies.

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 12:57

ha

Ar to, ka vienu komentāru ielaiž 2x argumenti nekļūst stiprāki...

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 13:20

putnuverotajs

Personīgi es domāju , ka deputātiem ir pēdējais laiks no situācijas vērotājiem pārtapt par nākotnes veidotājiem. Beidziet spriest un prognozēt kuras telpas Valkā atkal būs tukšas, sāciet rīkoties lai tās piepildītu. No kaimiņu apciemojumiem un ārzemju komandējumiem kopā ar suvenīriem vediet idejas, kas palīdzētu Valkai un Valkas novadam atdzimt.
Nekas nav mūžīgs , arī dižķibele, agri vai vēlu viss mainīsies un sāksies izaugsme. Kad ekonomika ar izaugsmes lokomatīvi trauksies augšup, mums jau ir jābūt pie sliedēm gataviem tajā ielēkt, neviss čībās pie TV jāfilozofē vai spēsim pieķerties tās slidenajam rokturim.
Un neticiet nevienam , kas apgalvo , ka Jūs to nespējat. Jūs esat labākie un spēsiet apgalvojumu "mēs to nevaram atļauties" pārvērst par jautājumu "kas jādara lai mēs varētu atļauties? " .

pirms 9 gadiem, 2010.01.29 15:31

Valka