Valkā atjaunos pazemes bunkurus 12

Valkas centrā esošie pazemes bunkuri nākotnē varētu kļūt par vienu no savdabīgākajiem tūrisma objektiem pilsētā. Jau iepriekšējās tikšanās reizēs domes darba grupa ir vienojusies, ka bunkuri, kaut daļēji, bet ir jāsaglabā.

 

Ir daudz ideju par to, kas šajos bunkuros varētu būt - mūzikas klubs ar skatuvi, kafejnīca, vēsturiska ekspozīcija, pat maksas autostāvvieta vai dārzeņu glabātava. "Ir bijušas pavisam trakas idejas par šī objekta izmantošanas iespējām, taču jārod racionālākais piedāvājums," uzskata domes izpilddirektors Valdis Rogainis.

 

 

Tā kā variantu bunkuru izmantošanai ir daudz un dažādi, tika nolemts izsludināt skiču konkursu ar mērķi veidot sabiedrisko centru. Vēl jāizpēta izmaksas komunikāciju izveidošanai un izveidotā objekta turpmākās uzturēšanas izmaksas.

 

Nepieciešami uzņēmīgi cilvēki"Nojaukt šīs celtnes būtu visvienkāršāk, taču tādas būves apkārt nemētājas, tāpēc vēlamies gūt arī kādu skatījumu no malas. Ir jāredz viss piedāvājumu spektrs," skaidro V. Rogainis. Tāds skatījums ir arī Rīgas Tehniskās universitātes studentiem, kuri izstrādā savus priekšlikumus. Protams, liela nozīme būs arī ieguldāmo līdzekļu daudzumam.

 

 

Savulaik bunkuri bija padomju laika stratēģiski nozīmīgs objekts. Tāpēc arī, izsludinot skiču konkursu un prognozējot bunkuru izmantošanu, tos paredzēts veidot kā atraktīvu un savdabīgu objektu, šādā veidā uzsverot tikai mūsu pilsētā esošo piedāvājumu un piesaistot ārvalstu tūristu īpašu interesi.

 

Nozīmīgi ir arī tas, ka apkārtnes teritorija pamazām sakārtojas. Arī galvenā ēka (Tēraudskola) ir saglābta, to iekonservējot. Bunkuri ir slēgti, taču nepieciešamības gadījumā interesentiem tos var atvērt. "Ir nepieciešami uzņēmīgi cilvēki, kas īstenotu idejas par bunkuru izmantošanu," pārliecināts V. Rogainis.

 

Muzejam ir jābūtArī domes projektu vadītājs Ernests Lībietis uzskata, ka pašlaik galvenais ir šo būvju saglabāšana, taču paredzēts izveidot arī skici, kā šī vieta izskatītos, ja angārus nojauktu. "Varbūt šobrīd vēl nav gana lielas konkrētības, nav izkristalizējusies vienīgā īstā ideja, tomēr sava veida muzejam ar Padomju savienības un armijas atribūtiku tur vajadzētu būt," uzskata E. Lībietis. Viņam šķiet, ka jādomā arī par būvju vizuālo izskatu no ārpuses. Tam jābūt pievilcīgam.

 

Raķetes notēmētas uz ASVII Pasaules kara laikā Tēraudskolā tika izvietots padomju armijas garnizona štābs. Tolaik tā teritoriju apjoza augsta sēta. Valcēnieši to dēvēja par pilsētu pilsētā, jo šajā teritorijā armijnieku vajadzībām bija gan savs veikals, gan slimnīca, gan katlumāja, pat kafejnīca, kuras sienas bija izliktas ar keramikas mozaīkām. Šeit esot atradies komandpunkts, kas kontrolējis aiz Zāģezera izvietotās raķetes.

 

 

Stāsta, ka ēkā bijuši tiešie sakari ar Kremli Maskavā. Armija šo vietu atstāja 80. gadu beigās, līdzi paņemdama visu, ko varēja aizvest. To, ko nepaņēma armija, pēc tam bez žēlastības izlauza un savāca vietējie iedzīvotāji. Blakus atrodas pazemes bunkuri, kur tika regulētas šahtas ar raķetēm.

 

 

Ap Valkas pilsētu tādu pavisam bija 20. Šīs bija rezerves raķetes, kas paredzētas palaišanai, ja sabumbo galveno štābu Sibīrijā, un tās bija notēmētas uz ASV. Tāpēc Valka bija nozīmīgs kodolmērķis.Vēl 80. gados varēja vērot kā atveras karaspēka daļas vārti un izbrauc pa mašīnai.

Komentāri 12

ups...

atbalstītu ideju par kafejnīcu, atpūtas klubu un tam visam klāt varētu būt arī vēsturiskās ekspozīcijas...

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 12:39

patrīcija

kurš un pa kādiem līdzekļiem tos atpūtas klubus un kafejnīcas apmeklēs, ja pilsētā katrs otrais jau ir bezdarbnieks

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 14:56

eh!

Sākumā viss jāizjauc, jaizdemolē un tad atkal jātērē līdzekļi,lai kaut kā šo bardaku savest kartībā!

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 17:37

patrīcijai

Pilnīgi pareizi, ka nav jau to apmeklētāju, ja jau Rīgā tūrisms apsīcis, tad kur nu vēl Valkā, jo tas, ka atraks buknuru ieejas, salabos kāpnes, nenozīmē, ka viņus varēs atrādīt tūristiem.Galu galā, vajadzīgs ekspertu slēdziens, cik viņi droši un lai savestu tādā kārtībā, lai būtu tūristiem interesanti- cik daudz naudas nevajag... Pilnīga utopija.Valkas stacijas projekts jau arī stāv bez izmaiņām, bet kādi solījumi un plāni par jauniešu centru, kafeinīcu, nakts hosteli u.t.t...Fufelis viss, tikai rosīšanās imitācija.

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 19:44

ups...

patrīcija - vai nešķiet, ka, ja vien jaunā dome to vēlēsies, varētu radīt struktūru, kas darbotos zem novada domes un atjaunot to - tādejādi bezdarbniekiem būtu darbs un līdzekļi, ko vēlāk kur tērēt.
arī es esmu bezdarbniece, taču ir reizes, kad vēlos atpūsties, tikai Valkā jau nav kur to darīt - pasēdēt kafejnīcā pie mūzikas, padejot. šobrīd, ja es gribu atpūsties, tad man ir jādodas kaut kur uz laukiem. kāpēc?
es saprotu, ka līdzekļu nav daudz, bet kaut ko taču var izdomāt...

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 21:31

Anna

To ups... Cik bieži tu, būdama bezdarbniece, varēsi atpūsties kafejnīcā? Un kāds labums ( lasi ienākums) no tavas pasēdēšanas un padejošanas būs kafejnīcai? Darbiniekiem algas jāmaksā katru dienu, īre, komunālie, visas atļaujas, tad neskaitāmie sodi (strādā kā gribi bez sodiem neiztiksi), arī ieguldītie līdzekļi jāatpelna! Krīzes laikos un vēl mazpilsētā sabiedriskā ēdināšana nav rentabls bizness. Turklāt Valkā jau veiksmīgi darbojās divu uzņēmumi, kuri ir iecienīti un atpazīstami. Vēl viena kafejnīca tādā veidā, kā vieta, kur tiešām varētu atpūsties vakaros, mūsu nelielā pilsēta izdzīvot nevarēs! Bet ja būs kāds drosminieks - novēlu tam veiksmi! Lai izdodas!

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 22:20

NJA

pilnīgi atbalstu domu par kafejnīcu, jo brīvdienās, kad gribi kaut kur atpūsties vai ieturēt maltīti, to nav kur izdarīt!

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 22:40

ups...

Anna, arī tagad es atļaujos palutināt sevi, atpūšoties ārpus mājas, ne tikai pasēdot kafejnīcā, bet arī apskatot Latviju. tā kā - nav ko nīkt un dīkt par grūto laiku, bet gan jātver skaistais, jo negatīvā mums pietiek apkārt ikdienā...

pirms 12 gadiem, 2009.06.29 23:00

Anna

To ups: Es nesaku, ka sevi nevajag lutināt, vai ka nevajag priecāties un baudīt dzīvi! Es saku, ka kafejnīcu nevarēs uzturēt. Tam ir vairāki pierādījumi - kafejnīca pie autoostas, kafejnīca kultūras namā, varbūt kādu aizmirsu. Kur tās ir???

pirms 12 gadiem, 2009.06.30 17:29

Annai

Tu jau Magonīti ar visiem osipoviešiem piemirsi...

pirms 12 gadiem, 2009.06.30 18:27

Vikings

Kas par vājprātu, kādas vēl 20 raķešu šahtas ap Valku. Kādas vēl regulējamas šahtas aiz zāģezera. Žurnālistu fufelis. Aiz zāģezera, iespējams, bijusi pretgaisa aizsardzības bāze, bet nu nekādas raķetes tajā rajonā nav bijušas notēmētas uz ASV. Bunkurs bijis sakaru bunkurs - pats tajā esmu bijis un tajā bijušas sakaru iekārtas. Esmu pat redzējis sakaru shēmu kurā Valka (vai Valga?) norādīta kā viens no valdības sakaru objektiem. Tuvākās pazemes raķešu šahtas ir Igaunuijā pārdesmit km aiz Valgas, bet arī tās bija novecojušas un demontētas jau pirms PSRS sabrukuma.
Resurss par tēmu - www.diggers.lv

pirms 12 gadiem, 2009.07.15 16:16

Valka