Valkā atklās pirmā latviešu profesionālā tēlnieka Gustava Šķiltera darbu izstādi

Šodien Valkas Novadpētniecības muzeja izstāžu zālē atklās pirmā latviešu profesionālā tēlnieka Gustava Šķiltera (1874-1954) akvareļu, skulptūru un grafikas darbu izstādi "Jau miglas tēli kopā lasās...", aģentūrai LETA pastāstīja Valkas pašvaldības preses sekretāre Inguna Medne.

Izstādes darbi atlasīti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Šķilters patstāvīgo darbību uzsāka laikā, kad notika stilu un virzienu maiņa Rietumeiropas mākslā, kad akadēmisma tradīcijas šķita novecojušas, bet jaunas vēl tikai radās, informēja Medne. Šķiltera talants izpaudās ļoti daudzpusīgi - ne tikai tēlniecībā un lietišķajā mākslā, bet arī akvareļglezniecībā, stājgrafikā un miniatūrgrafikā, kas apliecina viņu kā lielisku zīmētāju.

Mākslinieks ir aizrāvies arī ar literatūru - rakstījis stāstus un dzejoļus, kā arī publicējis rakstus par mākslu. Tēlnieku noteikti var pieskaitīt pie labākajiem latviešu jūgendstila meistariem. Viņš ir izveidojis lieliskus tēlniecības un lietišķās mākslas darbus, kas mūsdienās ir uzskatāmi par klasiskiem jūgendstila piemēriem latviešu mākslā.

Izstādes "Jau miglas tēli kopā lasās..." darbu tematika lielākoties balstās latviešu tautas mitoloģijā - pasakās, teikās un tautasdziesmās, kā arī alegorijās un simbolos. Darbos ir izmantoti dažādi tehniski paņēmieni, kas vislabāk atbilda mākslinieciskās ieceres realizēšanai. Šāda tematiski vienota izstāde, kas daudzveidīgi pārstāv visas Šķiltera daiļrades šķautnes, ir veidota pirmo reizi. Šodien šie noskaņām un emocijām bagātie darbi mums sniedz gan garīgu saskari ar pagājušo laikmetu, gan ļauj pilnīgāk izprast Šķiltera daiļradi un personību.

Laikā, kad lielākoties visa mūsu dzīve pakļauta intelektam un prātam, šādi dvēseliski meklējumi skatītājam varētu sniegt jaunas atklāsmes un pārdzīvojumus, piebilda Medne.

 

Valka