Valkā darbu pārtraukusi vienīgā grāmatnīca 36

Šonedēļ tika slēgta I. Zeberiņa grāmatnīca Valkā. Tā pilsētā bija vienīgā grāmatu tirgotava, kurā iedzīvotāji varēja iegādāties jaunākos izdevumus.

 

Pēdējā darba dienā grāmatnīcā valda klusums. Pēc krietna brīža veikalā ienāk kāda iedzīvotāja un arī tikai apskatās, kas atrodas vitrīnās. Uz jautājumu, kā viņa vērtē gaidāmo tirgotavas likvidēšanu, sieviete parausta plecus un nosaka: "Ko tur lai dara. Tā tagad notiek daudzviet."

 

Veikala vadītāja Maruta Baumane-Sulaine stāsta, ka pircēju skaits grāmatnīcā sarucis pēc pievienotās vērtības nodokļa palielināšanas grāmatām no 5 uz 21 procentu. "Ziņa par veikala slēgšanu arī mums bija negaidīta. To vadība paziņoja pa telefonu," saka M. Baumane-Sulaine.

 

Grāmatas tirgoja trīs pārdevējas, kuras tagad pievienosies jau gluži lielajam bezdarbnieku pulkam pilsētā. I. Zeberiņa grāmatnīca Valkā bija no 2006. gada decembra.

 

SIA "I. Zeberiņa grāmatnīca" vadītājs Pēteris Gobzemis stāsta, ka veikalam Valkā bijis ļoti mazs apgrozījums. "Jau pērn grāmatnīca strādāja ar zaudējumiem. Pārcēlām to no veikala "Elvi" uz pilsētas centru, lai mazāk vajadzētu maksāt par telpām, bet tad notika pievienotās vērtības nodokļa palielināšana.

 

 

Grāmatas kļuva par 16 procentiem dārgākas un apgrozījums to tirdzniecībā strauji kritās. Tas tā tagad ir visā grāmatu tirdzniecībā Latvijā. Ilgāk veikalu turēt nevarējām atļauties. Kas attiecas uz pārdevējām, ar viņām darba attiecību pārtraukšanu nokārtosim likumā paredzētajā kārtībā," saka P. Gobzemis.

 

Pilsētā par vienīgās grāmatnīcas slēgšanu viedokļi ir dažādi. Valkas bibliotēkas vadītāja Ginta Dubrovska atzīst, ka veikalā iegriezusies tikai divas reizes. "Grāmatas nepērku jau ilgāku laiku, jo visa jaunākā literatūra man ir pieejam bibliotēkā. Arī manas kolēģes, cik zinu, rīkojas tāpat. Protams, grāmatnīca bija jauka, bet mani tās slēgšana neietekmē," stāsta G. Dubrovska.

 

Savukārt Valkas teātra režisors Aivars Ikšelis domā, ka tāda valsts politika neveicina personību rašanos. "Skumji. Man ir radies iespaids, ka mūsu valstī tiek darīts viss, lai cilvēki kļūtu par mankurtiem, lai skolotāji un bērni kļūtu vienaldzīgi pret jaunu zināšanu apguvi," saka A. Ikšelis.

 

Rakstnieks un publicists Arturs Goba atzīst, ka pašlaik grāmatas ir dārgas, tādēļ maz cilvēku tās pērk. "Es nezinu, kādi tieši apstākļi veicināja grāmatnīcas slēgšanu Valkā, bet ir tā, ka daudzas tirgotavas beidz pastāvēt telpu īpašnieku pieprasītās augstās īres maksas dēļ. Viņiem šķiet, ka izdevīgāk ir turēt tukšas telpas. Nu ko, staigāsim dumji," nosaka A. Goba.

 

Kā informē Kultūras ministrija, šonedēļ grāmatniecības nozares pārstāvji ministrijai iesnieguši pašreizējās situācijas analīzi, kura atklāj, ka pēc pievienotās vērtības nodokļa palielināšanas nozarē apgrozījums sarucis līdz 40 procentiem salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

Komentāri 36

ne jau tikai nodoklis pie vainas... nu nav grāmatas prioritāte, kad nav liekas naudas!!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 09:17

:(

Nu, ko lai saka...Skumji...Man patiešām patika šī grāmatnīca un pārdevējas arī ļoti laipnas un izpalīdzīgas...Grāmatu klāsts arī bija ļoti palašs...

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 09:23

prahtweeders

Grāmatnīcu slēgšana notiek pa visu Latviju,vispirms ''I.Zeberiņš'' mēnesi atpakaļ sāka likvidēt veikalus Kurzemē,tagad tā sērga pārsviedusies uz Vidzemi.Žēl pārdevējās,taču diemžēl jāsaka ka par savu preci viņām jēgas nebija un tirgoja to kā kartupeļus.Bez tam aizvest grāmatas no Rīgas uz Valku laikam bija tik grūti ka visam tika uzlikts viena - trīs latu uzcenojums.Neko darīt - būs jābraukā uz Valmieru un jācer ka Jāņa Rozes veikals ''Valletā'' neizputēs.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 10:23

Līga B.

Neprecīza informācija- šī nebija vienīgā grāmatnīca!! Pirms parādijās Zeberiņš, valcēnieši nesmādēja saukt arī Dārtu par grāmatu veikalu un uz skolas laiku tur bija pat rindas!! Bet kopš vidējam valcēnietim vaig BIGO izvēli- Dārtu drusku smādējam :(
Bet redz kā, būs vien jāatgriežas...
p.s. Ja cienījamais žurnālist tā pārdzīvo grāmatnīcu likteni un viņam tā sāp valdības nekrietnā rīcība sakarā ar PVN... varu pajautāt- cik grāmatas un kādiem mērķiem jūs mēnesī pirkāt 2008. gadā un cik šogad???????

prahtweeder!! Lūdzu aizbrauc uz Rīgu pēc grāmatām, tad redzēsi, vai ar trīnīti tiksi cauri!!!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 13:40

Agris

Katras grāmatnīcas slēgšana ir skumīgs notikums. Ko nozīmē - lieka nauda, kā te viens raksta? Nauda nemēdz būt lieka. Vienkārši katram ir savas prioritātes - cits nopirks n-to lupatu, cits krietni ēdīs un audzēs svaru, cits atkal par savu garīgo apvārsni padomās.
Bet tik augstu PVN grāmatām var uzlikt tikai valsts, kam vajadzīgi neizglītoti un truli pilsoņi, ar kuriem manipulēt.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:13

Agris

Nuuu...Dārta... nu, Līga B., man gan mazliet cits priekšstats par grāmatnīcām. Zeberiņš daudzmaz atbilst, vismaz sortimenta ziņā. Vai tev interesē tikai, cik žurnālists grāmatas pērk, vai arī citi ierindas pilsoņi? Es pērku apmēram 4 - 6 grāmatas mēnesī. Pagaidām vēl varu atļauties. Un tu? Nevienu, vai kā?

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:19

Agris

Katras grāmatnīcas slēgšana ir skumīgs notikums. Ko nozīmē - lieka nauda, kā te viens raksta? Nauda nemēdz būt lieka. Vienkārši katram ir savas prioritātes - cits nopirks n-to lupatu, cits krietni ēdīs un audzēs svaru, cits atkal par savu garīgo apvārsni padomās.
Bet tik augstu PVN grāmatām var uzlikt tikai valsts, kam vajadzīgi neizglītoti un truli pilsoņi, ar kuriem manipulēt.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:20

Agri, Tev drusku rēgojas, nu nevar taču tā būt, ka zinātkārie lasītāji ar savām personīgajām bibliotēkām no 2009. gada Janvāra vairs nepērk grāmatas, jo nodoklis augšā!! Un neviens taču never ciet bibliotēkas, kur visas jaunākās grāmatas var dabūt gandrīz par velti!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:21

didzis

smuks veikals bija, bet nu padārgas tās smukās grāmatas.. Es varētu izlīdzēties ar plānajiem vāciņiem, ka tik lētāk..... man patīk bibliotēka- grāmatas ar pieredzi :))

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:25

Agris

Vai tev ir zināms, ka bibliotēku līdzekļi ir apcirpti ne pa jokam? Ja tu būtu tās bibliotēkas tik ļoti apmeklējis, tad gan zinātu, ka arī iepriekšējos gados tur bija ļoti bēdīga izvēle, vismaz mazpilsētās. Šogad lielā daļā bibliotēku vispār nav nekas iepirkts. Tev liekas, ka šogad pašvaldības ļoti dāsni iedalīs līdzekļus bibliotēkām?

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:26

Agri, nu neesat Jūs ierindas pilsonis, ja pērkat 4-6 grāmatas mēnesī, jo pēc laikrakstiem var spriest, ka parastā tauta dzīvo badā un tagad vairs pat nelasa ;D

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:26

Agris

Protams, esmu ierindas pilsonis, neesmu nekāds deputāts. Man gan jāatzīst, ka darbs man ir labs un alga normāla. Ja nebraucu katru gadu uz Tunisiju vai Jaunzēlandi un nemainu mašīnas, tad grāmatām jau nu iznāk.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:30

Skaidroju savu terminu- "Lieka nauda" ir līdzekļi, kas paliek pāri pēc tā, kad- samaksāju par īri, nopirku zālītes, atliku nudiņu nebaltai dienai, atliku pārtikai, atliku dakterītim, nopirku saldumus mazbērniem!!
Pēdējā laikā nepaliek pēc tā visa nekāda lieka naudiņa- nedomāju, ka tāda esmu vienīgā.
Un arī pagājušo gad, kad gribēju nopirkt mazdēlam to glauno atlantu- 20 Ls likās pa dārgu, pat nezinu, cik šogad tā grāmata maksāja!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:34

Helēna

Strādāju grāmatnīcā, un varu pateikt, ka galvenie lasītāji ir cilvēki ar vidējiem un pat maziem ienākumiem, t.sk. pensionāri, kas vienmēr izmanto akcijas un citus izdevīgus piedāvājumus. Ne jau naudas daudzums nosaka cilvēka garīgās vajadzības.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:34

ak tad tikai deputāti nav ierindas pilsoņi??? smieklīgi :D
domāju, ka daži labi priekšnieciņi, kuri paši brauc lepnos džīpos, bet viņu darbinieki saņem algas aploksnēs ir lielāki kretīni, nekā deputāti!!
paši tādi puvekļ vieni esam, tāpēc arī galva (deputāti) smird!!!!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:37

Agris

Helēnai. Un cik cilvēku no miljonāru saraksta atstāj tavā grāmatnīcā savu lieko naudu?

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:53

Līga B.

Agra kungs, ļoti priecājos, ka varat tik daudz grāmatas iegādāties!! Tikai žēl, ka tajās neesat izlasījis kā būt iecietīgam!! Skumji, ka nepieļaujat domu, ka ja biznesam neiet, tad tam par iemeslu ir tas, ka nevienam nevajag piedāvāto pakalpojumu. Es arī varētu tirgot zelta gultas un visu laiku burkšķēt, ka neviens man to nepērk...

pēdējo grāmatu ko nopirku varu ieteikt visiem, kam šodien slikta oma:
"Uzticīgajam draugam"
pasakaina ir arī- Anselma Grīna grāmata «50 eņģeļi gadam».

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:54

Agris

Līga B. Tikai nevajag salīdzināt grāmatas ar kaut kādām tur zelta gultām. Es vienkārši uzskatu grāmatu par pirmās nepieciešamības preci, bet zelta gultu neuzskatu ne par ko.
Tas tiesa, ar iecietību man ir, kā ir. Neciešu gara nabadzību.
Bet jūs jau arī esat nopirkusi divas ļoti labas grāmatas. Tad jau nav tik ļauni.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 14:58

Helēna

Agrim. No miljonāru saraksta gan nevienu neesmu manījusi, visus gan vaigā nepazīstu. Un miljonāriem jau nav tās liekās naudas. Grāmatu izstādēs Ķīpsalā gan vienmēr redzu Grūtupa kungu ar grāmatu klēpi. Tā kā - kāds jau ir.

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 15:02

Helēna

Maruta, es Jūsu vietā tagad veidotu savu grāmatnīcu! Kāpēc ne? Bagāta nekļūsiet, bet iztikšana būs. Man izskatās, ka Valkā cilvēki nav vienaldzīgi pret grāmatām. Re, kā cepas!

pirms 12 gadiem, 2009.03.27 16:14

Valka