Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkā: Ēka cilvēku iekšā nesauc 19

Kultūras nama fasādē pašlaik vislielākās izmaiņas ir piedzīvojušas centrālās kāpnes. Valcēnieši nav vienisprātis, cik tās labi vai aplami būvētas.

Valcēnietis Juris Pētersons uzskata, ka jaunās kultūras nama kāpnes ir sabojājušas ēku kā arhitektūras pieminekli. "Kad mūsu senči būvēja šo māju 1927. gadā, kāpnes bija izvirzītas uz priekšu un ēkai bija pieeja 180 grādu leņķī. Radās iespaids, ka tā ikvienu sauc iekšā no visām pusēm. Tagad izskatās gluži pretēji, un to vairs nevar uzskatīt par tautas namu," pārliecināts J. Pētersons.

Viņš atceras, ka kādreiz uz šīm kāpnēm varēja dziedāt kori, fotografēties absolventi un tamlīdzīgi. "Kā var sacūkot mūsu senču būvētu ēku? Ikviens taču redz, ka jaunais veidojums nekādā ziņā nav saistībā ar nama fasādi. Tā ir aplami izmesta nauda. Nešaubos, ka kāpnes vajadzēja atjaunot to pirmsākuma izskatā. Paldies Dievam, ka nepietika naudas paredzētajai stikla sienai," sašutis valcēnietis. Viņš vēlas uzzināt, kāpēc apstiprināts projekts, kas tik ļoti ierobežo cilvēku plūsmu.

 

Agrāk situācija bija citaValkas novada domes būvvaldes vadītāja Sarmīte Spuldzeniece šiem argumentiem nepiekrīt. "Kāpnes nav mūžīga lieta. Tās projektēja "Agroprojekts", un mēs raugāmies, lai darbs būtu veikts saskaņā ar projektu un atbilstoši būvēšanas noteikumiem.

Par to, cik labi jaunās kāpnes sader ar ēkas fasādi, varēs spriest tikai tad, kad būs pabeigts fasādes remonts, kad notiks nākamā rekonstrukcijas kārta, kad visi krāsu akcenti būs salikti savās vietās," komentē būvvaldes vadītāja.

Ikviens zina, ka pašlaik spēkā ir noteikti būvnormatīvi un tie būtiski atšķiras no normatīviem, kas pastāvēja 1927. gadā. Ir jāatrisina kultūras nama pieejamība arī tiem, kuri pārvietojas ratiņos. Tas ir izdarīts, jo turpmāk ikviens ratiņnieks varēs nokļūt gan garderobē, gan skatītāju zālē. Tas kļuva iespējams, pārbūvējot kāpnes labajā pusē, kas agrāk bija slēgtas. Projekts tika nedaudz koriģēts, un kāpnes ir izveidotas nedaudz platākas nekā sākotnēji paredzēts. Vizuālās lietas ir tās, ko būvvalde nevar ietekmēt.

Ne reti bija situācijas, kad autovadītājiem vajadzēja strauji bremzēt, jo bērni no kultūras nama izskrēja uz ielas. Tagad uzliktas barjeras un gājēji izklīdīs uz ietves. Kad šo ēku būvēja, Valkā satiksmes intensitāte bija cita.

Būvvaldes vadītāja stāts, ka padomju laikos ēka ir pārdzīvojusi daudzas izmaiņas. Tika aizmūrēti logi, pagrabstāvs vairākkārt pārbūvēts. Nu tajā ir kārtība. Arhitektūrā un būvniecībā ir daudz subjektīvu lietu, kuras cilvēki uztver atšķirīgi. Katram savs uzskats, dzīves pieredze un zināšanas par to vai citu lietu.

Vai zirgu piesiešanas slita?"Ieradumam liels spēks. Man arī sākumā bija neierasti virzīties pa šīm kāpnēm," atzīst kultūras nama direktore Aija Sallu. Savukārt teātra režisors un mākslas vēsturnieks Aivars Ikšelis un māksliniece Maija Kaimiņa ir citās domās. "Atbalstu ideju par uzbrauktuves veidošanu invalīdiem, taču margas jeb barjeras ir, maigi sakot, dīvainas.

Ēka ir monumentāla, kolonnas apaļas, kāpņu priekšpuse ir pusaplī, kas atbilst ēkas veidolam, taču margas izskatās kā dzelzsceļa sliedes. Pret smalkajām grieķu stila kolonnām barjeras ir prastas," vērtē A. Ikšelis. No valcēniešu puses dzirdēts daudz kritisku piebilžu pret jauno veidojumu, piemēram, ka tās atgādina zirgu piesiešanas slitu.

Komentāri 19

Smilteniete

Skumji gan - izbojāja visu kultūras iestādi gan fiziski, gan garīgi.
Ko tikai neizdomāsim, lai sevi apliecinātu!
Ir taču kultūras vērtības, kuras ar vienkāršu roku nedrīkst aizslaucīt,(pirms ķerās klāt, ir simts un vienu reizi jānomēra, tikai tad drīkst - griezt. Vai tad ne tā?!) kaut vai nākotnes vārdā. Tāds žogs uzcelts, ka nemaz nedrīkst tā vienkārši tuvoties. Kaut gan šai iestādei jābūt atvērtai visiem kultūras veidotājiem un baudītājiem.
S k u m j i.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 09:40

nu margas tiešām izskatās, kā no citas operas. Tās vajadzēja ieturēt vienotā stilā ar kolonnām

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 09:45

Haris

Bēīgi noskatīties,ka noņemtas lielās kāpnes-tas vairs nav Kultūras nams,bet šķūnis.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 09:46

Atkal raudam? Vai tad tiešām projekts ir bijis tik aizslēgts, ka nevienam to nerādīja pirms pabeigšanas?

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 09:51

m

kaut gan risinājums šeit ir gana vienkārš- jādemontē tās margas. Izskatīsies daudz labāk un nekāda vajadzības pēc tām tur nav.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 09:54

mako

Valkā nav tik intensīva satiksme, lai neslēgtu transportam Dārziņa ielas posmu pie Kultūras nama. Tik bieži ir pasākumi, kad tur ierobežo satiksmi, domāju, ka būtu tikai apsveicami, ja mašīnas tur vispār nebraukātu. Tad arī kāpnēm nevajadzētu šo zirgu slitu...

Centrs tāpat tiks atslogots no satiksmes, tiklīdz tiks izbūvēts jaunais apvedceļš, tā kā šī viena ielas posma pārveidošana par gājēju zonu, nekādus sastrēgumus :) Valkā neradīs.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 10:23

Krievs

Bet man patik. Originali. Galvenas lai drosi pieskruveti butu, varetu sedet uz tam, plati ka solini.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 11:03

...

nu ja pie mums nebuutu taadi burlakas ne cilveeki, kas visu posta, tad varetu sakarinat pukpodus uz taam margaam, vismaz kaut cik izskatitos, bet man ari nepatik. Vispar Valka neveicas ar tiem, kas plano un projekte, viss taads klucains, smagnejs. Un pielikt margas kapnem tiesam nav pratigi, netika izskata pec - nakot no pasakuma, tauta druzmesies gan iekspuse pie durvim, gan ara virzoties pa kapnem.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 12:10

viedoklis

Kā būvvaldes vadītāja var teikt, ka kāpnes nav mūžīgas... ? Tādad viņa arī pati saprot, ka kārtējā kļūda notikusi, un jau sāk domā par kāpņu demontēšanu. Kur tad visi bija, kad pieņēma projektu? Pati Spuldzenieces kundze ar to ,tak , redzēja?
Kultūras namam ir jābūt atvērtam visiem...! Tagad tam ir ,,jāiet garām"!
Skumji, ka Valkā ir tāda būvvaldes vadītāja, kas neko nesaskata kļūdainos projektos. Labiem arhitektiem iztēle un vīzija vienmēr ir stiprās puses. Varbūt, ka jālaiž jaunie pie varas, vecie lai rušinās piemājas dārziņos.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 12:24

ideja

Kamēr Valkā nebūs īsta arhitekta, tikmēr turpināsies šāds vājprāts. Varbūt kā privātmāju arhitekte Spuldzeniece ir laba, bet pilsētai - galīgi garām. Pirms gadiem viņai interesanti likās logi ar daudzām rūtīm, tagad tās ir neizdevušās kāpnes. Piekrītu ielas slēgšanai gar kultūras namu. Tās vietā varētu projektēt skaistu laukumu, lieliskas plašas kāpnes, kur varētu pat kādu koncertiņu uzrīkot!

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 13:00

nācēja

Man kāpnes ne tik lielas pārdomas izraisa, kā vispār šis lielais miljonu vērtais munements pēc remonta- vai mainīsies kaut kas saturiskā veidā, lai visi redzētu, ka ne tikai remontā ir miljoni ieguldīti, bet atrī saturiskā ziņā.

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 13:19

F8

laikam "dzīvajā" tās trepes izskatās tik briesmīgi, ka Aldim nācies pārveidot foto par melnbalto.:)

pirms 9 gadiem, 2010.06.14 20:29

dzenis

Tas ir arhitekta domu šaurā leņķa uzskatāms paraugs. :) Trepes noteikti bija jāatstāj bez šādas "sētiņas". Ja jau tik traki vajag drošību, tad margas varēja likt starp trotuāru un brauktuvi nevis noslēgt trepes :)

pirms 9 gadiem, 2010.06.15 10:53

hrens

tu tiešām esi ritīgs krievs, ka vajag tā lai varētu sēdēt.

pirms 9 gadiem, 2010.06.15 16:11

hrens

tu tiešām esi ritīgs krievs, ka vajag tā lai varētu sēdēt.

pirms 9 gadiem, 2010.06.15 16:13

Klāvs

es uzskatu,ka arhitekte sevi jau ir izsmēlusi,piekrītu,ka invalīdiem ir vajadzīga uzbrauktuve,bet nu piedodiet,tās margas ir vienkārši atbaidošas,viss kultūras nama skaistums izcūkots,ir nācies šo tēmu apspriest ar ļoti daudziem valcēniešiem,un neviens nav teicis,jā skaisti,visi ir vienkārši šokā!!!Starp citu arī paši kultūras nama darbinieki nemaz nav sajūsmā,tik tiešām izskatās,kā priekš zirgu piesiešanas.

pirms 9 gadiem, 2010.06.17 10:10

caca

Slita varēja plesties gar ielas malu un viss būtu labi.

pirms 9 gadiem, 2010.06.17 13:43

Valka