Valkā: Izstādes apmeklētāji atzīst, ka skats no malas ļauj vairāk ieraudzīt

Vakar pēcpusdienā Valkas novada pašvaldības iestāžu namā valdīja īsti mākslinieciska atmosfēra. Brīvā gaisotnē, malkojot vīnu, Valkas novada un Valgas domes pārstāvji iepazinās ar starptautiskās vasaras universitātes studentu prezentēto izstādi, veltītu abu robežpilsētu turpmākai attīstībai.

"Ziemeļlatvija" jau informēja, ka divas nedēļas Valkā uzturējās gan ārzemju augstskolu, gan Rīgas tehniskās universitātes studenti, lai iepazītos ar Valku un Valgu un piedāvātu savas idejas, kādām vajadzētu izskatīties pilsētām nākotnē.

Izstādes ekspozīcijas bija īsti studentiskas. Daži stendi bija atvēlēti pašu studentu dzīves ainu attēlošanai. Fotogrāfijās fiksētais jauniešu radošais process liecināja, ka visi universitātes dalībnieki ideju radīšanai pievērsušies ar lielu rūpību.

Liela daļa darbu autoru par pamattēmu savām ierosmēm bija izvēlējusies robežtēmu. Kā vēl pirms izstādes atklāšanas izteicās angļu students Raiens Mentons, daudzus, viņu ieskaitot, interesējot, kā robeža no pilsētu sadalītājas varētu kļūt par to vienotāju. Vairākos maketos bija parādīts, kādu robežu studenti iedomājas nākotnē. Netrūka arī vienkāršu, bet asprātīgu risinājumu, kā pilsētu iedzīvotājiem un kā tieši jauniešiem risināt savus jautājumus.

Rīgas Tehniskās universitātes arhitektūras studente Kristīne Bērza stāsta, ka viņa ar domubiedriem atradusi vietu pilsētā, kur ar spēles palīdzību var apgūt dažus ikdienā vajadzīgus latviešu un igauņu valodas vārdus.

"Pamatā viss notiek pēc populārās spēles "Tvisters" principa. Mēs tikai to pilnveidojām ar igauņu un latviešu valodas vārdiem, kas ļauj mācīties abu valstu valodas," saka K. Bērza. Viņa piebilst, ka Valka ļoti patikusi gan viņai, gan studiju biedriem.

Savukārt Valkas novada domes priekšsēdētāja vietniece Unda Ozoliņa atzīst, ka studentu radošā doma atradusi risinājumus, kas neprasa līdzekļu ieguldījumus.

"Man ļoti patika pie robežas novietotie ķeblīši. Ideja liek, piemēram, mūsu jauniešiem atrast ķeblīti, atnest to uz Lugažu laukumu un kopā ar citiem risināt savas problēmas. Tā ir gandrīz kā sava veida mobilā bibliotēka," saka U. Ozoliņa.

Valgas mēra vietnieks Enno Kase atzīst, ka izstādē ir piedāvātas interesantas idejas. "Zīmīgi, ka mūsu pilsētas plānotāju grupa šo to līdzīgu jau ir iecerējusi, bet vēl nav īstenojusi," apliecina E. Kase.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs uzskata, ka skats no malas vienmēr mēdz būt asāks un tas palīdz arī pašiem valcēniešiem ieraudzīt to, kas viņiem vajadzīgs. Izstādē redzamais to apliecinot.

Šonedēļ vasaras universitāte savu darbu beidz.

Valka